JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slovensko „trumflo“ Česko. Slovenská ekonomika se propadla o více než 12 procent

SLOVENSKO: Slovenská ekonomika se ve druhém čtvrtletí roku 2020 propadla meziročně o 12,1 procenta. Oproti prvnímu čtvrtletí klesla o 8,3 procenta. „Překonala“ tak v hloubce poklesu ekonomiku v Česku. V ČR poklesla ve stejném období ekonomika o 11 procent.

O výsledcích slovenské ekonomiky informoval slovenský statistický úřad (Štatistický úrad SR, ŠÚSR). Zásadní vliv na propad hospodářství měly důsledky epidemie koronaviru.

„Slovenská ekonomika se letos dostala do záporných čísel po desetiletém nepřetržitém růstu od finanční krize v roce 2009. Vliv pandemie covidu-19 se významně projevil ve druhém čtvrtletí 2020,“ uvedl ŠÚSR.

K propadu došlo ve většině odvětví ekonomiky Slovenska. Některá z nich poklesla více než o pětinu, například průmysl.

Ve sledovaném období výrazně klesl vývoz i dovoz, snížila se i spotřeba domácností a investice.

V prvním letošním čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska meziročně o 3,7 procenta a proti poslednímu kvartálu loňského roku o 5,2 procenta.

Průměrná měsíční mzda na Slovensku se ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání poprvé od vzniku státu v roce 1993 snížila, a to o 1,2 procenta na 1088 eur (28 670 Kč).

V Česku průměrná mzda ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o půl procenta na 34.271 korun, reálně však také poklesla.

Slovenské ministerstvo financí v červnové prognóze odhadlo, že za celý letošní rok klesne HDP o 9,8 procenta. Slovenská centrální banka očekává pokles o 10,3 procenta.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář