Slovenský Parlament odsúhlasil ako predstupeň chystanej okupácie prítomnosť amerických vojakov na Slovensku. Tragédiou je, že „Za“ hlasovali aj poslanci Ficovho Smeru-SD, Pellegriniho Hlasu-SD a Kollárovho hnutia Sme Rodina, u ktorých sa očakával viac racionálny a pronárodný prístup. Ako jediná skutočne slovenská, národná strana sa ukázala iba ĽSNS

SLOVENSKO: Príslušníci americkej armády budú pôsobiť v rámci spolupráce so slovenskou armádou pri výcviku v oblasti civilno-vojenskej spolupráce a psychologických operácií.

Od 1. októbra 2020 bude v posádke v Martine pôsobiť skupina maximálne štyroch amerických vojakov, ktorí na území SR budú pôsobiť v rámci spolupráce Ozbrojených síl (OS) SR a USA pri výcviku spôsobilostí v oblasti civilno-vojenskej spolupráce CIMIC (civil-military cooperation) a psychologických operácií (PSYOPS – psychological operations). Národná rada (NR) SR vo štvrtok vyslovila súhlas s pôsobením amerických vojakov na území SR.

„Doba pôsobenia príslušníkov ozbrojených síl USA na území Slovenskej republiky je 36 mesiacov. Rotácia príslušníkov americkej armády bude zabezpečená v deväťmesačných cykloch,“ uviedli ministerstvá obrany a zahraničných vecí v materiáli.

Ozrejmujú, že v prípade aktivít v rámci CIMIC ide o spôsobilosti založené na komunikácii a koordinácii spoločných činností medzi Ozbrojenými silami SR, spojencami NATO a civilnými organizáciami pred začatím operácie, počas operácie a po jej skončení sa v prospech veliteľa.

Aktivity PSYOPS slúžia na podporu veliteľa v konkrétnom operačnom prostredí, aby zvládol nástrahy modernej informačnej vojny prostredníctvom boja proti dezinformáciám, oslabovania odhodlania protivníka bojovať, ako aj vytvorenia a udržiavania pozitívneho vnímania vlastných síl efektívnou komunikáciou s civilnými aktérmi.

Pôsobenie príslušníkov OS USA v navrhovanom období predstavuje nadviazanie bilaterálnej spolupráce s ozbrojenými silami USA, ktorá bola vykonaná na základe uznesenia Národnej rady SR z júna 2018.

Pozrite sa ako hlasovali jednotliví poslanci NR SR TU.

Napsat komentář