JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slovenský ústavný expert JUDr Drgonec o nevyhlásení referenda prezidentkou po vyzbieraní takmer 600.000 podpisov: JE TO SVINSKÝ KROK ZO STRANY PREZIDENTKY. UVAŽUJEM, AKO BY SA OBČAN MOHOL “ZBAVIŤ” HLAVY ŠTÁTU (Rozhovor)

SLOVENSKO: Odkedy som videl vyhlásenie prezidentky (k referendu – pozn.), uvažujem ako by sa občan mohol “zbaviť” hlavy štátu, akým spôsobom by som sa od nej mohol dištancovať, vyhlásil ústavný právnik, emeritný sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec.

Prezidentka Čaputová nechala rozhodnutie o referende a predčasných voľbách na Ústavný súd. Takže v lehote 60 dní sa dozvieme, či občania majú právo politikov nielen voliť, ale zároveň aj ukončiť ich mandát skôr, keď sú v naozaj veľkej miere nespokojní. Videli ste vystúpenie hlavy štátu k tomuto kroku?

Odkedy som videl vyhlásenie prezidentky, uvažujem ako by sa občan mohol “zbaviť” hlavy štátu, akým spôsobom by som sa od nej mohol dištancovať.

Tak vás jej rozhodnutie prekvapilo?

Neprekvapilo, to zas nie.

Takže prečo taká reakcia?

Pretože je to svinský krok zo strany prezidentky. Naozaj začínam byť presvedčený, že ešte aj Maroš Šefčovič by bol lepšou hlavou tohto štátu.

Očakávalo sa, že to takto dopadne, takže to vás asi až tak neznechutilo, vidíte problém v argumentácii?

No, očakávalo sa… Ale prečo? Lebo nikdy neuplatnila právomoc prezidentky Slovenskej republiky, keď bola v pozícii, že stála pred rozhodnutím, či právomoc uplatní, alebo utečie…

Zuzana Čaputová ako hlava štátu teda rozhodla ako rozhodla, a síce že rozhodne Ústavný súd SR. Myslíte si, že je vôbec nejaký predpoklad, že by vyhlásil, že referendum nie je v súlade s ústavou?

Pokladám za samozrejmé, že ústavný súd povie niekoľko neuveriteľných viet, ktorými odôvodní, prečo neprichádza do úvahy skrátenie volebného obdobia. Poznamenávam len toľko, že v tomto štáte NR SR prijala niekoľko ústavných zákonov, napríklad ústavný zákon č. 82 z roku 2006 o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR. Takže tu sa má za samozrejmé, že parlament môže skracovať volebné obdobie, ale ľud, ktorý je podľa ústavy zdrojom všetkej moci, také právo nebude mať.

To by bol veľmi silný verdikt, veď minimálne pol milióna podpisov pod petíciou už bolo overených.

Bude o veľmi silné rozhodnutie, ale verte mi, že bude presne také ako hovorím. Preto som predovšetkým urazený prezidentkou SR a uvažujem ako by som sa mohol vzdať takej hlavy štátu.

Takže tie argumenty, že ide o to, čo spraviť ak by bolo referendum úspešné, ako vyhlásiť voľby, tieto ex post kroky po referende, ktoré chce prezidentka podľa svojich slov v predstihu vyriešiť cez ústavný súd, považujete za nejaké zahmlievanie, lebo možno vie, že k žiadnemu referendu nedôjde?

Ja sa nazdávam, že prezidentka veľmi dobre vie, že nahráva vládnej koalícii a neočakáva, že dôjde k referendu.

Uvidíme do dvoch mesiacov, ako to dopadne…

Uvidíme. Strašné na tom je, že od rozhodnutia ústavného súdu bude platiť kedykoľvek v budúcnosti, že referendum o predčasných voľbách nemôže byť. A to je v podstate najtvrdší úder slovenskej demokracii.

Priznávam, že si to neviem predstaviť. Ľudia si predsa volia ľudí, ktorí v politike zastupujú ich záujmy a keď to tak nie je, to ich musia vážne trpieť?

Ja si myslím, že tento stav sa v tomto štáte navodí. Preto ak som predtým vyhlasoval verejne, že prezidentka nevyhlási referendum, ale dá návrh na ústavný súd, teraz vyhlasujem, že ústavný súd rozhodne tak, že referendum o skrátení volebného obdobia nemôže byť.

Nuž ale to poriadne naštve ľudí – nie jednotlivcov, nie desiatky, ani stovky, ani tisíce, dokonca ani desaťtisíce. To naštve státisíce ľudí, ktorým znemožnia zmeniť svojich volených zástupcov. To mi príde až také neuveriteľné, že môžeme očakávať vzburu kvôli potláčaniu základných práv a slobôd…

V tomto štáte vzbura ľudí neexistuje a na to vsádzajú všetci držitelia moci.

 

Zdroj: https://www.parlamentnelisty.sk/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář