JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slovinsko a Švajčiarsko vybudovanie 5G siete odmietli pre jej škodlivé účinky. Slovensko má jej vybudovanie v programovom vyhlásení vlády ako prioritu

SLOVENSKO: Výstavba 5G siete je pre súčasnú vládu priorita, ktorú si dala aj do programového vyhlásenia, nehľadiac na to, že už vyše 260 vedcov vyjadrilo svoje obavy z vplyvu žiarenia na prírodu a ľudí. Práve z tohto dôvodu Švajčiarsko aj Slovinsko budovanie 5G siete na svojom území odmietli. V Británii rastie tlak na premiéra Boris Johnsona, aby výstavbu 5G prehodnotil, aj keď tam je to hlavne z dôvodu, že sa na jej budovaní má podieľať aj čínska spoločnosť Huawei, čo sa považuje za ohrozenie národnej bezpečnosti

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb odmietol aj hromadnú pripomienku občianskej iniciatívy „Chcem si vyberať“ k tendru na 5G siete. Táto iniciatíva má zas pripomienky k tomu, že pridelenie 5G licencií na obdobie 20 rokov výrazne ovplyvní telekomunikačný trh, no príprave tendra nebola venovaná náležitá pozornosť.

Podľa lídra strany Vlasť, Štefana Harabina, Matovič žongluje v kresle premiéra „ako opica s granátom“, keď dal do programu vlády, že „ide zabíjať ľudí“, povedal expresívne Harabin.

Harabin hovorí, že už v roku 2011 medzinárodná agentúra na výskum rakoviny klasifikovala radiofrekvenčné žiarenie ako možný karcinogén skupiny 2B. Tieto pozorovania platia aj pre jestvujúce 3G a 4G siete. O to ostražitejší treba byť pri 5 generácii mikrovlnného žiarenia 5G.

V naliehavej výzve v septembri 2017 už 260 vedcov a lekárov požaduje moratórium na zavádzanie 5G siete, kým sa zdravotné riziká tejto technológie komplexne nevyšetria nezávislými špecialistami. Po skúšobnom spustení 5G siete má dochádzať k hromadnému úhynu vtáctva, vysychaniu stromov, chorobnej únave u ľudí. V Británii a Holandsku ľudia poškodzujú tieto skúšobné vysielače 5G.

„Matovič dal do vládneho programu, že ide zabíjať ľudí, rakovina-nerakovina. Pri koronavíruse zastavil chod štátu a bezprecedentne obmedzil ľudské práva a slobody, len aby zachraňoval životy, ktoré neboli o nič viac ohrozené, ako pri náročnejšej chrípkovej vlne. A keď ide o reálne riziko, pred účinkom ktorého svetoví vedci varujú, zrazu mu je zdravie občanov ukradnuté. Vláde nezáleží na zdraví ľudí, ale na finančnom záujme nadnárodných korporácií“, hovorí Harabin a pokračuje:

„Bruselskí úradníci si pred výzvami o hrozbách 5G zapchávajú uši korupčnými eurami. EÚ dáva prednosť profitu, pred zdravím ľudí a ochranou životného prostredia. Žiaľ, tí, ktorí u nás v oblasti telekomunikácii rozhodujú, nechcú nič vedieť o rizikách nového intenzívnejšieho žiarenia 5G. Slovenský regulačný úrad, ktorý vydáva licencie telekomunikačným operátorom dokonca ani nemá kompetencie posudzovať zdravotné vplyvy elektromagnetického žiarenia. Jeho predstavitelia tvrdia, že 5G zaviesť musíme, pretože sme to sľúbili Bruselu“.

Podľa Harabina, nič nemusíme a nie si ešte nechať ľudí zabíjať rakovinou, lebo máme právo žiadať ochranu zdraviu. Mali by sa tiež zrušiť výberové konania na licencie pre 5G siete, ktoré sa majú uzavrieť koncom mája, lebo boli vypísané bez odborno-vedeckých analýz. „Máme pozitívny príklad Slovinska, kde zvíťazil zdravý rozum, keď vláda pre evidentné zdravotné rizika projekt 5G zastavila a to iste urobilo aj Švajčiarsko po demonštráciách obyvateľov. Všetkými spôsobmi žiadajme projekt 5G zastaviť.“

Návrh zákona o zákaze mobilných sietí piatej generácie v krajine už bol predložený aj japonskému parlamentu. V návrhu zákona sa vyjadruje obava o zdravie občanov a sledovania zo strany Číny. Tvorcovia vyjadrili názor, že vytvorenie rýchlejšieho internetu je nebezpečné pre obyvateľstvo a môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie ľudí a produktivitu práce.

Pavol Novak

Odeslat komentář