JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Sluníčkářska starostka Seattlu otočila o 180 stupňů po tom, co se „v její“ zóně bez dozoru policie začali střílet lidi

USA: Seattle plánuje zrušit bezpolicejní autonomní zónu, v níž se scházejí ozbrojení protestující proti rasismu a policejnímu násilí. O víkendu tu byli tři lidé postřeleni. Je na čase obnovit pořádek, uvedla starostka města Jenny Durkanová s tím, že situaci těžce snášejí místní obyvatelé a firmy.

Seattle plánuje zrušit bezpolicejní autonomní zónu, v níž se scházejí ozbrojení protestující proti rasismu a policejnímu násilí. O víkendu tu byli tři lidé postřeleni. Je na čase obnovit pořádek, uvedla starostka města Jenny Durkanová s tím, že situaci těžce snášejí místní obyvatelé a firmy.

Demonstranti začátkem června obsadili několik ulic v centru města. Protestují proti policejní brutalitě vůči černochům a proti zakořeněnému rasismu v americké společnosti. Policejní kontroly se následně z místa stáhly.

„Nemůžeme nadále nechat násilí definovat toto hnutí za změnu,“ řekla Durkanová, podle které násilí v ulicích města odvádí pozornost od změn, které žádají tisíce pokojných protestujících. Starostka také doplnila, že během dne byla situace v zóně poklidná. „V noci to ale bylo úplně jinak,“ vylíčila.

Seattleská policejní náčelnice Carmen Bestová v pondělí podle Komo News uvedla, že policisté se do autonomní oblastí vrátí co nejdříve, ale přesné datum stejně jako Durkanová neuvedla. „Na našem návratu spolupracujeme s řadou lidí. Naši policisté se musí do východního okrsku vrátit,“ prohlásila.

Bestová pro stanici KIRO 7 popsala, že když policisté reagovali na sobotní střelbu, vrhl se na ně běsnící dav, který strážníkům i lékařům bránil v přístupu k raněným.

„Toto není o politice. Je to debata o životě a smrti. Nemůžu tu čekat a dívat se, jak někdo další umírá v našich ulicích, zatímco lidé agresivně maří snahu policie a dalších složek o jeho záchranu,“ prohlásila náčelnice.

Americký prezident Donald Trump vyčetl Durkanové a guvernérovi amerického státu Washington nečinnost a opakovaně žádal, aby obnovili kontrolu nad městem. Protesty, které země nezažila od šedesátých let minulého století, otřásají desítkami amerických měst už více než tři týdny.

Demonstrace zažehlo video, na němž bělošský policista klečí téměř devět minut na krku zatýkaného černocha George Floyda, který opakovaně říká, že nemůže dýchat. Floyd byl krátce po zákroku prohlášen za mrtvého.

Demonstranti v Seattlu si vymohli zónu bez policie:

Odeslat komentář