JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Směřují USA zabitím íránského generála k válce s Íránem?

Tuto otázku si nyní téměř všichni kladou v obavách po zabití velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásima Sulejmáního v Iráku. V každém případě situace eskaluje a neznamená to nic dobrého, shodují se.

Při raketovém útoku na letiště v Bagdádu dronu amerického letectva byl zabit velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásim Sulejmání. Zabití potvrdily jak šíitské milice podporované Íránem (PMF), tak i Pentagon, podle nějž útok byl uskutečněn na „přímý rozkaz prezidenta”. Mezi zabitými je i zástupce velitele PMF abú Mahdí Muhandis, který Sulejmáního na letišti vítal.
Íránští nejvyšší představitelé na akci Američanů přislíbili tvrdou odvetu. Podle nich se jedná o „mezinárodní terorismus“ (Javad Zarif), původce útoku čeká tvrdá odveta (Alí Chameneí), a íránský prezident Hasan Rúrání slíbil „zdrcující odpověď“ na tento „strašný zločin“.

Zabití Sulejmáního vyvolalo obavy i ve Spojených státech a to zejména z možné eskalace konliktu, který může vést k válce. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová varovala před eskalací násilí, které může vést k nezvratnému bodu. Poukázala rovněž, že útok proti Íránu byl proveden bez souhlasu Kongresu a bez konzultací s ním.

„Trumpova nebezpečná eskalace nás přiblíží k další katastrofické válce na Blízkém východě, která by mohla vzít bezpočet životů a bilionů dolarů. Trump slíbil ukončení nekonečných válek, ale tyto akce nás zavedou na cestu k další válce,“ reagoval kandidát na prezidenta Bernie Sanders.

Rovněž další kandidáti na prezidenta USA – Elizabeth Warrenová a Andrew Young – vyjádřili své obavy. „Sulejmání byl vrah zodpovědný za smrt tisíců lidí, včetně stovek Američanů. Tento bezohledný krok je však eskalací situace s Íránem a zvyšuje pravděpodobnost nových obětí a nového konfliktu na Blízkém východě. Naší prioritou by mělo být vyhnout se další nákladné válce,“ napsala  na Twitteru Elizabeth Warrenová.

„Válka s Íránem je poslední věcí, kterou potřebujeme, neshoduje se s vůlí amerického lidu. Musíme jednat, abychom zajistili deeskalaci situace a chránili naše lidi v regionu,“ řekl Young.

Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo Teheránu soustrast se zabitím generála Sulejmáního a předseda ruského výboru pro ahraniční věci Rady federace Konstantitn Kosačev uvedl, že to znamená „předzvěst nového střetu mezi Ameriřany a radikálnímu šiíty“. Podle něj to může vést k válce a „ty se snadno začínají, ale ztěžka ukončují“.

Čína vyzvala k zdrženlivosti a vybídla k doržování mezinárodního práva a celistvosti hranic Iráku s tím, že Peking vystupuje proti použití vojenské síly v mezinárodních vztazích.

Cílené zabití iránského generála Kásima Sulejmáního Američany v Bagdádu je s největší pravděpodobností nezákonné a porušuje mezinárodní humanitární právo, napsala na Twitteru zvláštní zpravodajka OSN pro otázky mimosoudníoho zabíjení Agnes Callamardová.

Podle ní bude použití dronů nebo jiných prostředků při absednci bojových operací na cílené zabíjení nebude téměř nikdy legální.

Odeslat komentář