JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Šokujúce spovede našich lekárov: Pre pár ľudí s COVID-19 kolabujeme v nemocniciach! Hromadia sa sťažnosti lekárov, podľa ktorých núdzový stav trvá úplne zbytočne príliš dlho a nie je na to žiadny dôvod.

SLOVENSKO: Hromadia sa sťažnosti lekárov, podľa ktorých núdzový stav trvá už príliš dlho a nie je na to dôvod.

Prvé predpovede hovorili až o vyše pol milióne nakazených Slovákov. Hororové scenáre sa nakoniec, našťastie, nepotvrdili. K dnešnému dňu máme „len“ 1 530 potvrdených prípadov, z nich je už takmer 1 400 vyliečených. Napriek postupnému odznievaniu choroby na Slovensku stále trvá núdzový stav, vláda ho odmieta odvolať. Najťažšie to pociťujú lekári a sestry, ktorí sú vyčerpaní a nemôžu si brať voľno. Upozorňujú tiež, že opatrenia pred nástupom choroby boli prehnané!

Presne o týždeň uplynie 90 dní od vyhlásenia núdzového stavu na Slovensku. Premiér Igor Matovič už avizoval, že predlžovať sa nebude. Hromadia sa však sťažnosti lekárov, podľa ktorých núdzový stav trvá už príliš dlho a nie je na to dôvod. Zničená mladá lekárka z bratislavského Onkologického ústavu sv. Alžbety skolabovala priamo v práci.

„Krajne vyčerpaná som skolabovala na pracovisku po mnohých hodinách nadčasov v dňoch za sebou bez oddychu. Ale pozor: krízový stav! Nesmieme si brať ani náhradné voľno, ani dovolenku, a ak to už náhodou nezvládate, pod hrozbou pokuty nesmiete dať ani výpoveď. Za toto nemôže žiadna konkrétna nemocnica, ale náš systém zdravotníctva, ktorý podľa mojej skúsenosti hraničí s tyraniou!“ posťažovala sa lekárka, ktorej meno máme v redakcii.

Podobne to vidí aj doktorka z ďalšej veľkej nemocnice v hlavnom meste. „My sme v Ružinove celá nemocnica zlikvidovaná. Pracujeme vo veľmi zlých podmienkach,“ hovorí zdravotníčka, ktorá si neželá zverejniť svoje meno, lebo sa obáva, že by mohla mať v práci problémy.

Pre vznik COVID pavilónu v Ružinove museli vysťahovať celú jednu vedľajšiu budovu, kde boli viaceré oddelenia s ležiacimi pacientmi. Lekárka tvrdí, že plastická chirurgia, detská plastika, dialýza, pľúcne oddelenie, pľúcna onkológia a viaceré ambulancie doteraz fungujú v provizórnych a nevyhovujúcich priestoroch. „Dve poschodia v COVID pavilóne ostali prázdne, nebol tam jediný pacient a sem prišiel minister a v médiách sa robilo obrovské PR,“ povedala nám doktorka.

Nepochopiteľné podľa nej je, že veľké rošády v Ružinove sa diali napriek tomu, že hlavné pracovisko na príjem pacientov s ochorením COVID-19, čo je infekčná klinika na Kramároch, nebolo prakticky ani raz vyťažené.

„Ružinov sa ocitol v rozklade a infekčná klinika je prakticky prázdna,“ krúti hlavou lekárka. Za pravdu jej dávajú aj oficiálne údaje, podľa ktorých na 44 lôžkach, ktoré boli na Kramároch vytvorené pre covidových pacientov, odliečili za 3 mesiace len 61 pacientov. Ani dnes tam už neleží žiadny pacient s potvrdeným koronavírusom. V Ružinove mali za celý čas 14 pacientov a na Antolskej 2 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. Spolu za celú Bratislavu to bolo 77 pacientov.

Ako lekárka dodáva, presúvanie oddelení sa nezvládlo a došlo dokonca k ohrozeniu zdravia pacientov! „Po Veľkej noci prijímali pacientov s COVID-19 a ešte stále tam ležali onkologickí pacienti, tiekli im chemoterapie a nemali ich kam presťahovať.“

Každodennou realitou je podľa nej aj obrovské plytvanie peniazmi i ľuďmi. „My to každý deň vidíme, ako bezbreho sa tam vyhadzujú peniaze a plytvá sa personálom – lekármi, sestričkami, sanitármi,“ šokuje lekárka. Keď sa toto všetko skončí, viacerí pracovníci, hlavne sestry, chcú dať vraj výpovede, keďže v súčasnosti odísť pre núdzový stav nemohli. Jediné, čo si želajú, je čo najskorší návrat do normálu.

Vedenie nemocnice tvrdí, že pri prípravách na epidémiu sa riadili pokynmi ministerstva zdravotníctva. „Všetky opatrenia, ktoré sme v našich nemocniciach realizovali, boli predovšetkým z dôvodu zachovania bezpečnosti pacientov a aj našich zdravotníkov. Počty reprofilizovaných lôžok, ktoré sme museli pripraviť, boli uvedené v príkazoch ministerstva zdravotníctva, ktorými sme sa riadili. Aktuálne podľa posledného príkazu je potrebné, aby bolo v súvislosti s pandémiou vytvorených v našej nemocnici 204 lôžok,“ reagovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.

Kliniky a oddelenia, ktoré museli byť presunuté, sú podľa nej v adekvátnych priestoroch a pacientom je poskytovaná kvalitná zdravotná starostlivosť. Postupne plánujú oddelenia vrátiť do pôvodného stavu. Lekárka má však na celú vec iný názor. „My aj pacienti sme si prešli peklom a stále sa pýtame prečo, lebo to nie sú veci, ktoré by dávali zmysel.“

Ministerstvo zdravotníctva reaguje, že pri opatreniach vychádzalo z analýz Inštitútu zdravotnej politiky, ktorého prvé predpovede hovorili o dramatických scenároch. „Postup pandémie nemožno vopred odhadnúť, preto MZ SR bolo a je pripravené operatívne reagovať na vývoj situácie. Faktom je, že zdravotníctvo a systém sú pripravené na všetky varianty,“ reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

 

Odeslat komentář