JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Srbové ukázali politikům co si myslí o jejich špinavostech, omezeních a svévoli, když kvůli karanténním opatřením zaútočili na parlament

SRBSKO: Obyvatelé srbského Bělehradu vzali útokem budovy parlamentu, čímž chtěli vyjádřit svoji nespokojenost s karanténními opatřeními, která kvůli koronaviru zavedla vláda. O útoku informuje agentura Reuters.

Podle informací agentury se na hlavním náměstí Bělehradu spontánně sešlo několik tisíc lidí. Neveliké skupině se podařilo probít přes policejní kordon a vtrhnout do budovy parlamentu, následně však skupinu vytlačili policisté. Uvádí se také, že po příjezdu policejních posil byl proti protestujícím použit slzný plyn. Protestující po policistech házeli kameny, lahve a vejce.

Protestující vystupovali proti novým omezením, které dříve avizoval srbský prezident Aleksandar Vučić. Prezident včera oznámil, že od středy začne platit zákaz shromažďování více než pěti lidí, to se týká jak vnitřních, tak venkovních prostor. Od pátečních 18:00 do 5:00 v pondělí ráno také bude platit zákaz vycházení.

Koronavirus v Srbsku

V sedmimilionovém Srbsku bylo dosud zaznamenáno přes 16 tisíc případů nákazy a 330 úmrtí. V úterý večer prezident Vučić uvedl, že v posledních dnech se situace výrazně zhoršuje. Za poslední den bylo odhaleno 299 nových případů a 13 úmrtí, což je nejvíce obětí za 24 hodin.

„Dnes je nejtěžší den od začátku epidemie, máme 13 mrtvých. Momentálně je na ventilátorech více než 120 lidí. Situace v Bělehradě je alarmující. Je to vážné ve čtyřech dalších srbských městech, ale Bělehrad je v kritické situaci,“ uvedl včera večer Vučić.

Seznam tzv. bezpečných zemí pro ČR

Seznam tzv. bezpečných zemí se od 1. července poněkud rozšířil. Česká republika na něj totiž přidala i osm států mimo Evropskou unii. Testy na koronavirus však budou některé destinace stále vyžadovat, přičemž bez nich se budeme moci podívat zatím jen do Srbska a Černé Hory. Seznam ČR je přitom asi o polovinu užší než ten, na němž se dohodla EU.

Nově rozšířený seznam tzv. bezpečných zemí schválily všechny členské státy Evropské unie, včetně naší republiky. Naše země přitom ve svém národním výběru brala v potaz jak epidemiologickou situaci v zemi, tak vzájemnou míru turismu a možnost reciprocity.

Nově tak Česko na tento seznam zařadilo Černou Horu, Srbsko, Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu. Za zmínku však stojí, že své hranice otevřelo bez omezení pro české občany zatím jen Srbsko a Černá Hora.

Odeslat komentář