Státní dluh České republiky by se měl ke konci příštího roku vyšplhat až na 2,44 bilionu korun. Oproti letošnímu plánovanému výsledku to je nárůst o 301 miliard korun.

ČESKO: Státní dluh České republiky by se měl ke konci příštího roku vyšplhat až na 2,44 bilionu korun. Oproti letošnímu plánovanému výsledku to je nárůst o 301 miliard korun. Důvodem je navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun, který odsouhlasila vláda. Na konci roku 2019 dosahoval státní dluh 1,640 bilionu korun. 

Vyplynulo to z podkladů ministerstva financí.

Pro letošní rok se očekává nárůst dluhu na 2,12 bilionu korun.

Konečná výše dluhu bude záviset především na skutečném výsledku hospodaření letošního státního rozpočtu v roce 2020, a tedy na tom, kolik si stát bude potřebovat půjčit.

V říjnu 2020 se schodek státního rozpočtu prohloubil už na 274 miliardy korun.

Pro letošní rok původně schválila sněmovna rozpočet s deficitem 40 miliard korun. Babišova vláda letos už třikrát od začátku koronavirové pandemie navýšila schodek státního rozpočtu ČR – naposledy na 500 miliard korun.

Pro příští rok Babišova vláda schválila návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 se schodkem 320 miliard korun. Definitivně budou poslanci schvalovat státní rozpočet na rok 2021 v prosinci.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká hromaděním schodků státního rozpočtu. Financuje se pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: https://www.byznysnoviny.cz

Napsat komentář