Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SVĚT: Stolová hora Roraima je vskutku impozantní nejen co se týče rozlohy, která zaujímá neuvěřitelných 50 km² , ale i tím, že se nachází na hranici hned tří zemí – Guyany, Brazílie a Venezuely. Jde o stolovou horu, která je jedním z vůbec nejstarších geologických útvarů na naší planetě. Období jejího vzniku se datuje zhruba dvě miliardy let zpátky. Zároveň je i největší z celé skupiny stolových hor typu „tepui“ v oblasti Jižní Ameriky.
Přestože je hora z části ukryta v mlze, je zde počet pozorování UFO značně vysoký. Jako první zaznamenal existenci hory v roce 1596 cestovatel Walter Raleigh. Hora, která ční nad okolní terén 400 metrů do výšky, náhorní plošina dosahuje ovšem průměrné výšky 2700 metrů.
Zdroj inspirace a střed dobývání
Hora se nachází v nejodlehlejším a pustém koutě země. Z tohoto důvodu je i ideálním cílem pro ty, kdo preferují místa, kde máte jistotu, že nepotkáte davy turistů. Odlehlé a klidné místo. Stejně tak je výzvou pro všechny dobrodruhy a milovníky adrenalinových akcí. Hora, která nevyniká snadným přístupem, díky svým příkrým stěnám, čímž však právě působí provokativně a vyzývavě k jejímu zdolání. Prvně se tak podařilo až v roce 1884 siru Everardu im Thurnovi. A tato cesta se coby přístupová na horu používá dodnes.
Roku 1912 se stala hora Roraima inspirací pro věhlasného prozaika A.C. Doyle, známý coby tvůrce Sherlocka Holmese, jenž sepsal dílo s názvem „Ztracený svět“. Jednalo se o dobrodružný příběh, který později posloužil jako námět k proslulému filmu „Jurský park“.
Jak je to s původem názvu stolové hory
Podle kmene Pemonů, kteří obývají tuto oblast, se hora správně nazývá „Roroima“, což v překladu znamená „Namodralá hora“, byť často známý a uváděný název „Matka vod“, není také až tolik od pravdy, neboť vrchol hory je schován po většinu času v mracích, z větší části roku zde prší a vody stékající z hory napájejí veletoky Amazonku, Orinoko a Essequibo.
Od prvního výstupu na horu došlo k postupnému objevování nových druhů rostlin i živočichů. Převážnou část tvoří druhy, které se vyskytují pouze na tomto místě. Tehdy se také spekulovalo, že by zde stále mohli žít dinosauři.
Významným obyvatelem Roraimy je černá žába se žlutou skvrnou na břiše, která však neskáče, ale jen se kutálí. V případě hrozícího nebezpečí se převalí na záda a tím ukáže žluté bříško, tímto budí dojem jedovatého živočicha. Pro místní jde o posvátného živočicha a podle legend na ní žijí zlí duchové maguaritoni. Ze světa si tak mohou odvést zlé či ty, kteří se jim zkrátka nelíbí. Duchové jsou zde prostě nevypočitatelní. Praví se, že nejlepší je být nasycen, neboť údajně duchové dostanou snadno hladového člověka než nasyceného. Výstup na horu patří rozhodně k jednomu z nejhlubších zážitků.
Zpracoval: Veronika K./More Zprav
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi