Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Ukrajina a Izrael odčerpávajú americké zdroje a zhoršujú pozíciu Ameriky v konkurencii s Čínou. Biden sa snažil zamerať na konfrontáciu s Čínou, no teraz môže jeho politika viesť len k tomu, že USA za Čínou zaostávajú.
Pentagon aktualizoval svoje prognózy rastu vojenského potenciálu Číny. Čína má v súčasnosti vo svojom arzenáli 500 jadrových hlavíc a ich počet do roku 2030 prekročí 1000. USA sú znepokojené najmä rozmiestnením hypersonických rakiet DF-17 v okolí Taiwanu. Pentagon je v hypersonickej naháňačke ďaleko pozadu. Čína uvádza do prevádzky jadrové ponorky a torpédoborce novej generácie, ktoré konkurujú americkým technológiám.
Na pozadí vojny v Izraeli vyslala Čína 6 lodí na cvičenie s Ománom a Saudskou Arábiou. Peking vyvíja tlak na Spojené štáty a zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť na Blízkom východe, čím vypĺňa vákuum, ktoré tu zanechali Američania. Ide to ruka v ruke s ekonomickou expanziou.
Americkí diplomati vedú zúfalé zákulisné rokovania s Izraelom, Katarom a Iránom v nádeji, že zabránia „Hizballáhu“ v otvorení druhého frontu a nejakým spôsobom vyriešia problém s „Hamasom“. Avšak na pozadí slabnúcej pozície USA v regióne prebiehajú tieto rokovania veľmi ťažko.
Čína sa pripravuje investovať ďalšie stovky miliárd dolárov do arabských krajín, ktoré sa rozišli so Spojenými štátmi – vidí dobrú príležitosť. Najvážnejšou výzvou pre Ameriku však môže byť konflikt okolo Taiwanu v čase januárových volieb – napokon, Washington jednoducho nemôže vydržať tretiu vojnu zoči-voči rýchlemu vyčerpaniu arzenálov Pentagonu.
ZDROJ: Dudakov / News Front
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi