JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Stupídne a chaotické obmedzenia Matovičovej vlády sa nedotkli len neviest a ženíchov, ale v značnej miere i reštaurácií, hotelov, kameramanov a fotografov. Tým klesli príjmy na nulu

SLOVENSKO: Stupídne a chaotické obmedzenia Matovičovej vlády sa nedotkli len neviest a ženíchov, ale v značnej miere i reštaurácií, hotelov, kameramanov a fotografov. Tým v mesiacoch marec až jún klesli príjmy väčšinou na nulu.

Dobrá svadba do týždňa trvá, aspoň podľa starého slovenského príslovia. Väčšine párov, ktoré si tú svoju naplánovali na rok 2020, by stačilo aj omnoho skromnejšie spečatenie ich lásky. Do ich plánov však zasiahol koronavírus a na jar museli mladí ľudia z dôvodu protipandemických opatrení manželský život odložiť. Väčšina z nich si svadbu presunula na jeseň dúfajúc, že sa situácia dovtedy upokojí. Od mája do augusta sme o covide takmer nepočuli a ak náhodou, tak jedine v spojitosti s dovolenkármi, ktorí ho na Slovensko mohli dovliecť zo zahraničia. Vo veľkom sa svadbovalo a hoci rúška boli viac-menej povinné, nenosil ich nik, veď aj sám premiér Igor Matovič nezvyčajne múdro vyhlásil, že cez rúško sa zle pije. On a mnohí ďalší z jeho kabinetu sa na sociálnych sieťach takmer každý víkend chválili spokojnými fotkami zabávajúc sa v uzavretých priestoroch bez rúšok, ktoré tak vehementne odporúčali plebsu. Všetko dobré sa však raz musí skončiť a už v lete sa šepkalo, že vírus striehne za dverami spiac spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím, čakajúc na september, keď udrie v plnej sile – a stalo sa. September priniesol okrem iného absurdné nariadenie nosenia rúšok v školách, zaradenie Českej republiky na zoznam červených rizikových krajín a opätovné sprísnenie organizovania podujatí. Paradoxne, na svadbách, ktoré sa odohrávajú v kruhu rodiny, mali zrazu platiť prísnejšie opatrenia ako na podujatiach s cudzími ľuďmi. A pobúrené nevesty zakročili vo chvíli, keď hrozilo, že od 1. októbra bude môcť byť na svadbe maximálne tridsať hostí.

OBMEDZENIA PRE SVADBY PLATNÉ

OD 1. OKTÓBRA 2020:
Hromadné podujatia budú od októbra zakázané. Výnimkou budú obrady sobášov, pohrebov, krstov, zasadnutí orgánov verejnej moci, či podujatia, kde budú všetci negatívne otestovaní, ktorých test nebude starší ako 12 hodín. Čo sa týka svadieb, ide len o samotný obrad. Hostiny a oslavy sú zakázané. Na obrade môže byť maximálne 30 ľudí.

Čašnícke gestapo

Petíciu za zachovanie svadieb do 150 hostí podpísalo v priebehu niekoľkých dní takmer 30-tisíc nespokojných ľudí. Každý, kto sa niekedy ženil či vydával, vie, koľko je s naplánovaním takej udalosti námahy a od koľkých ľudí závisí. „Svadbu máme 3. októbra a plánujeme ju viac ako rok a pol, už sme do toho dali veľa energie, citov a peňazí. Má to byť náš vysnívaný deň, ktorý si nedokážem predstaviť bez celej rodiny a priateľov,“ uviedla nevesta Simona pre portál Noviny.sk. Ako už u premiéra Matoviča býva zvykom, keď sa na jeho rozhodnutia ľudia poriadne posťažujú a naložia mu aj cez sociálnu sieť, neváha svoje skvelé nápady prehodnotiť. Po obrovskej kritike svadieb do tridsať ľudí navrhol kompromis – pre celé Slovensko budú platiť rovnaké pravidlá, zvýši sa počet hostí, no pribudnú náhodné kontroly. Hygienici by mohli prísť na hostinu aj v sprievode polície a ak by natrafili na ľudí tancujúcich bez rúšok, prevádzkovateľ sály by dostal pokutu. Výšku pokuty premiér nešpecifikoval, mala by sa však pohybovať v tisíckach eur. Ak by k porušeniu prišlo na svadbe v oranžovej a červenej zóne, pokuta by bola dvojnásobná. Výsledkom tohto „kompromisného“ návrhu sú nervózni majitelia reštaurácií a hotelov a ešte viac neistí svadobčania. Opatrenia by mali vstúpiť do platnosti 1. októbra, ale ani v čase uzávierky sa neodvažujeme so stopercentnou istotou spoľahnúť na premiérove činy.

Teror a obmedzovanie

Michal, ktorý plánuje svadbu v októbri, uvažuje nad tým, že práve pre nové opatrenia svadbu preložia. Tancovať s rúškom je podľa neho nereálne. Ak by tam ešte mali chodiť kontroly, zmysel krásneho a výnimočného dňa sa stratí. Jeho snúbenici sa navyše nepáči ani to, že zmeny ohlásil premiér pomerne neskoro. Manuál na svadby ešte stále nie je napísaný a záväzný. Tí, ktorí majú termín po prvom októbri, netušia, ako bude hostina vyzerať a či ju vôbec chcú za takýchto podmienok organizovať. Ak by sa ju nakoniec rozhodli presunúť alebo zrušiť, majú na to len pár dní. Kontroly podľa nej hraničia s terorom a obmedzovaním osobnej slobody. „Ani prevádzkar, ani novomanželia nemôžu robiť policajtov na svadbe a neustále kontrolovať a napomínať svojich hostí, aby nosili rúška, aby sme z toho aj my, aj prevádzkovateľ vyšli bez škody. Berieme to ako krok späť od premiéra aj celého konzília a komisie, keďže povolil 100 ľudí, ale za takých podmienok, že to bude znamenať ešte väčšie stresy pre mladomanželov,“ dodáva.

Na mizine

Stupídne a chaotické obmedzenia Matovičovej vlády sa však nedotkli len neviest a ženíchov, ale v značnej miere i reštaurácií, hotelov, kameramanov a fotografov. Tým v mesiacoch marec až jún klesli príjmy väčšinou na nulu. „Prvá vlna ovplyvnila všetkých asi najviac, keďže sme boli vystrašení a nikto z nás nevedel, čo bude. Svadby, ktoré boli plánované v apríli a máji, sa väčšinou úplne zrušili, prípadne boli za veľmi prísnych hygienických opatrení a skôr to boli záhradné párty. V júli sa to našťastie trocha rozbehlo, avšak svadieb bolo pomenej. Keď všetko ako-tak utíchlo, prišla druhá vlna a s ňou aj nezmyselné opatrenia a strašenie. Tu ma najviac zaráža prístup, ktorý zvolila vláda neuvedomujúc si dôsledky toho, čo povedia či urobia. Keď protipandemická komisia navrhla obmedzenie svadieb na 30 ľudí od 1. októbra, nevesty vo veľkom presúvali svadby aj na pracovné dni v septembri, aby to ešte stihli pri plnej kapacite. Zrazu už na svadbách môže byť viac ľudí, ale pokiaľ nebudú mať vždy okrem jedenia a pitia nasadené rúška, neminie ich mastná pokuta. Je to nelogické. Premiér nevie, čo robiť a pýta si rady na svojom Facebooku od obyčajných ľudí. Netuším, o koľko svadieb som tento rok prišiel, ale mesiace apríl a máj sú každoročne začiatkom svadobnej sezóny a tam nebolo možné využiť ani jeden víkend. Protipandemické opatrenia vnímam ako veľmi prehnané,“ uviedol svadobný fotograf Kristián. Za problematické považuje aj dohľadávanie kontaktov, pokiaľ sa na svadbe objaví človek neskôr pozitívne testovaný na koronavírus. Mladomanželia musia hygienikom odovzdať zoznam hostí a ak je na ňom uvedený aj fotograf alebo kameraman, automaticky putuje do karantény a musí zrušiť dohodnuté svadby minimálne dva nasledujúce víkendy. Zo svadieb, ktoré majú byť oslavou lásky a života, sa tak premiérovi Matovičovi a jeho komandu hygienikov podarilo za niekoľko mesiacov vytvoriť nočnú moru. Radosť z uzatvorenia manželstva tak strieda strach z peňažnej pokuty a hostia sa môžu razom zmeniť na lovnú zver. A fotograf, kameraman či DJ? Ich remeslo sa rozhodnutím protipandemickej komisie dostalo z hľadiska bezpečnosti niekam na úroveň hasiča. Premiérovi sa však asi v tejto atmosfére strachu úraduje výborne.

Zdroj: https://www.extraplus.sk

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář