Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Obmedzovať príplatky pre sudcov a prokurátorov pri práceneschopnosti je protiústavné, rozhodol tento týždeň Ústavný súd SR. Novela exministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej počítala s tým, že príplatok budú dostávať sudcovia len šesťdesiat dní počas PN. Sudcovia od začiatku hromadne upozorňovali, že ide o protiústavný návrh. Nikto sa s nimi o tom nebavil. Ukázalo sa, že mali pravdu.
Rok 2020
„No tak keď normálny človek ochorie, dostane 55 % svojej hrubej mzdy. To určite viete, lebo poslanci sú v tom istom režime, ale nie sudcovia. Sudcovia dostanú taký príplatok, že majú takú istú mzdu, ako keď chodia do roboty. Považujete toto za spravodlivé? Za správne? Že, skrátka, keď či robí, nerobí, furt má rovnako? Ja som presvedčený, že sudcovia majú najväčšiu chorobnosť na Slovensku,“ obhajoval Kolíkovej návrh Richard Sulík.
Sudcovia sa cítili dotknutí. Okamžite urobili podpisovú akciu na protest proti tomuto návrhu, o ktorom sa dozvedeli z médií a ktorý mal pre covid 19 prejsť zrýchleným schvaľovacím procesom, ako vtedy všetky zákony. Za podpisovou akciou sudcov stála bratislavská sudkyňa Marcela Kosová.
“Nebudem sa v tejto reakcii zaoberať definíciou „normálneho človeka“, ani vysvetľovať, že sudca, aj keď je práceneschopný, v skutočnosti je práce schopný, lebo nemá po dobu šiestich týždňov PN zastavený prísun spisov a niektoré vybavuje aj počas PN, alebo na neho počkajú. Rovnako opomeniem, že aj „normálny človek“ na základe kolektívnej zmluvy môže mať v práceneschopnosti podstatne viac ako 55 % hrubej mzdy. A už vôbec sa nezameriam na skutočnosť, či a prečo poslanci parlamentu majú paušálne náhrady zhruba 1700,- eur mesačne „v zdraví aj v chorobe“, reagovala Kosová a predložila štatistiky ochorení sudcov. Sulíkove slová o najvyššej chorobnosti sudcov nepotvrdzovali.
Chorobnosť ľudí v talároch, napríklad za ročné obdobie od septembra 2019 do konca septembra 2020 sa v priemere pohybovala od 7,6 dňa (obvod Krajského súdu v Nitre) po 11,9 dňa (obvod Krajského súdu v Bratislave). Tieto čísla sa viac menej opakujú aj v ostatných obvodoch krajských súdov (napríklad v obvode Krajského súdu v Košiciach je to 8,3 dňa).
Sudcovia sa obrátili otvoreným listom na ministerku spravodlivosti Kolíkovú, predsedu parlamentu Borisa Kollára, aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. “Sudcovia Slovenska dôrazne upozorňujú, že takýto zásah vládnej moci do sociálnych istôt sudcov, navyše bez predchádzajúcej odbornej diskusie v rámci riadneho legislatívneho procesu pod „rúškom“ COVID-19, je potrebné považovať za nesystémový a účelový,” písali, ale nepochodili.
Vtedajšia ministerka Mária Kolíková im však napísala mail, že to nie je jej práca (bola vtedy členkou Za ľudí), ale práca Sulíka (SaS) a ona o tom nevedela. Ako členka vládnej strany však nepodnikla nič, aby bol návrh stiahnutý.
Rok 2023
Ukázalo sa, že pravdu mali sudcovia. Rozhodol o tom Ústavný súd SR na zasadnutí pléna 20. decembra. “Ona s nami o tom vtedy vôbec nediskutovala. Dozvedeli sme sa to z médií, takú zásadnú zmenu. Viete, ak je nebodaj sudca na PN rok, tak to musí byť skutočne vážne. Tento návrh bol obyčajný bič od bývalej ministerky na sudcov,” komentovala aktuálne rozhodnutie Ústavného súdu SR sudkyňa Marcela Kosová.

Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi