JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Svet sa spája v boji proti “sankčnému šialenstvu USA”

Peking/Moskva/Teherán: Američania sa správajú ako totálne nedôveryhodní partneri. V prípade, že sa situácia nevyvíja tak, ako by si predstavovali, odkladajú demokratické metódy a “slobodu” a nastupuje fáza otvorenej americkej agresivity. Tentoraz americkí politici odsúhlasili sankcie proti piatim čínskym štátnym príslušníkom a šiestim čínskym spoločnostiam za kúpu a  prepravu iránskej ropy do Číny
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching

Iránci reagovali slovami iránskeho prezidenta Hassana Rúháního, ktorý podmienil stretnutie s Trumpom okamžitým zrušením všetkých amerických sankcií. Pokiaľ americkí diplomati lapali dych nad drzosťou iránskeho prezidenta, Číňania lakonicky oznámili, že americký nátlak nebudú akceptovať a aj ďalej budú prijímať potrebné opatrenia na pevné zabezpečenie legitímnych práv a záujmov čínskych subjektov.

Zjednodušene povedané, Číňania budú pokračovať v obchode s iránskou ropou v Perzskom zálive bez ohľadu na to, či sa to Američanom páči alebo nie a v Perzskom zálive sa nachádzajú čínske bojové lode, ktoré chránia čínske obrie tankery pred neuváženým útokom “neznámych ozbrojencov”.

Čínska spoločnosť už poskytla uvedeným čínskym podnikateľom a spoločnostiam svoju podporu v podobe daňových úľav alebo lacného financovania. Čo je však zásadnejšie, Čína otvorene odmietla americké zneužívanie sankcií voči iným krajinám a spoločnostiam a Číňania začali ešte cieľavedomejšie posilňovať spoluprácu v boji proti medzinárodným sankciám s inými krajinami.

Číňania tvrdia, že problémom nie je existujúci globálny systém, ale americkí politici, ktorí vsadili na konfrontáciu so všetkými, ktorí odmietajú plniť americké rozkazy. Číňania, Rusi a Iránci posilňujú svoju spoluprácu a čoraz hlasnejšie odmietajú americké sankcie. Američania sa pokúšajú držať jednotlivé štáty EÚ pod kontrolou pomocou nastrčených proamerických politických elít, ktoré sú na americkej výplatnej listine, tieto elity sú za patričnú odmenu zrádzať záujmy vlastných krajín v prospech USA.

Podľa Číňanov systém odporu proti americkým sankciám sa úspešne vyvíja a keď bude tento systém odporu dostatočne silný, celý sankčný systém, ktorý využíva americký režim sa rozpadne. Čo to bude znamenať pre Američanov si vie každý domyslieť. Ak nebudú môcť Američania parazitovať na svetovom obchode a budú musieť žiť z vlastného vrecka, americká životná úroveň sa kruto prepadne a hrozí aj prípadná destabilizácia situácie v USA.

Zneužívanie dominantného postavenia USA v globálnom finančnom systéme, ktorý je podporovaný globálnym zúčtovacím a platobným systémom SWIFT v USD sa musí skončiť. Rusi a Číňania už vypracovali vlastný platobný systém a sú pripravení zaviesť ho do praxe, čo by znamenalo oslabenie finančnej dominancie USA a zastavilo zneužívanie sankcií.

Podľa Číňanov nie je až tak ťažké technologicky vybudovať globálnu finančnú platobnú sieť s podobnou funkciou ako SWIFT, úspešná medzinárodná platobná platforma však musí byť založená na skutočnom globálnom obchode, peňažných investíciach a na skutočných účastníkov.  V tejto fáze, ak by sa Čína a Rusko ocitli “mimo hry”, Američania sa cez nastrčené politické elity pokúsia dotlačiť štáty EÚ do postavenia v akom sa nachádza Latinská Amerika. Európa by sa tak stala primitívnou kolóniou USA, na Latinskej Amerike a Európe by Američania mohli ešte niekoľko rokov parazitovať.

V záujme Ruska a ani Číny nie je ponechať Európu napospas Američanom, ktorí už začali degradovať do pozície nebezpečného autoritatívneho režimu porušujúceho otvorene medzinárodné právo. Dnešné USA, pod vedením súčasných amerických elít  sú hrozbou pre mier i ľudskú civilizáciu.

Čína a Rusko už úspešne vytlačili Američanov z veľkej časti Ázie a Afriky, svoj vplyv zvyšujú aj v Latinskej Amerike. Američanom sa síce podarilo dočasne pozastaviť protiamerické draftovanie v Brazílii. Venezuela, Bolívia, Nikaragua a Kuba im robia čoraz viac problémov.

Protiamerické nálady silnejú aj v Mexiku, Kolumbii a Peru, katastrofálna situácia na Haiti a v štátoch centrálnej Ameriky (Honduras, Salvador, Guatemala) je takisto hrozbou pre USA. Ak sa podarí v uvedených štátoch odstrániť proamerické elity, americký vplyv vo svete značne oslabne.

A ak sa podarí v EÚ presadiť koncepciu spojenia Euroázijského kontinentu od Lisabonu po Vladivostok, bude to znamenať ďalšie vážne oslabenie americkej hegemónie.  Američania by mali prejsť obdobím vnútornej transformácie, americká agresívna politika v dnešnej podobe nemá sveto čo pozitívne ponúknuť.

Odeslat komentář