JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Tak o tomto bol Marakéš: Nórsko privezie 600 afrických migrantov evakuovaných do Rwandy z Líbye

NÓRSKO: Nórsko oznámilo, že prevezme 600 žiadateľov o azyl, ktorí boli nedávno z líbyjských stredísk evakuovaní do Rwandy. Škandinávska krajina vraj chce takýmto spôsobom zastaviť nebezpečné pašovanie migrantov cez Stredozemné more, ktoré často končí smrťou

„Pre mňa je dôležité vyslať signál, že nebudeme podporovať pašerácke trasy a cynických podporovateľov, ale namiesto toho privádzame ľudí s potrebami ochrany v organizovanej forme,“ uviedol vo vyhlásení zaslanom vo štvrtok minister spravodlivosti a prisťahovalectva Joaran Kallmyr.

„Vláda sa preto rozhodla v roku 2020 vyzdvihnúť 600 osôb z tranzitnej recepcie v Rwande.“ dodal.

Mnoho žiadateľov o azyl pochádza z národov Afrického rohu. Africký roh je hovorové označenie územia východnej Afriky a zahŕňa Somálsko, Džibutsko, malú časť Etiópie a Eritreu.

Od masívneho prílevu migrantov v roku 2015 do Európy, najmä do Európskej únie, sa úrady snažia zabrániť utečencom a iným migrantom prekročiť Stredozemné more. Pri pokuse dostať sa do Európy zomreli na mori tisíce ľudí, mnohí sa vydali z pobrežia Líbye.

Ako súčasť dohody podpísanej v septembri medzi Rwandou, Africkou úniou a utečeneckou agentúrou OSN, východoafrická krajina organizuje tábory pre ľudí, ktorí boli evakuovaní z často chaotických, preplnených väzníc v Líbyi.

Približne 800 v súčasnosti pobýva v pohotovostnom tranzitnom stredisku v okrese Bugesera v Rwande. Podľa rwandského ministra zahraničných vecí Vincenta Birutyho sa Nórsko a Švédsko ponúkli, že im niektorých z migrantov vezmú.

Podľa dostupných údajov si Švédsko zatiaľ vzalo sedem, a Nórsko si zoberie 600 azylantov.

Andrea Lopatková

Odeslat komentář