JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Taktika vyšla: Johnson vypálil labouristům rybník. Překvapení v Severním Irsku

VELKÁ BRITÁNIE: Průběžné výsledky ze čtvrtečních britských parlamentních voleb podle politického zpravodaje BBC naznačují, že plán britského konzervativního premiéra Borisa Johnsona porazit opoziční labouristy v jejich tradičních baštách patrně zafungoval.

V obvodu Wrexham, kde vyhrávali labouristé od 30. let minulého století, nyní zvítězili konzervativci. Labouristé také přišli o obvod Leigh, kde neprohráli od 20. let, obvod Workington, kde vítězili od 70. let a Blyth Valley, kde doposud nikdy nebyl zvolen konzervativní poslanec, uvedl zpravodaj BBC Nick Eardley.

Podle prvních odhadů po uzavření volebních místností vládní konzervativci získali 368 mandátů.K absolutní většině jim v 650členné sněmovně stačilo 326 křesel. Labouristé naproti tomu podle odhadů získali jen 191 mandátů.

Do parlamentu se dostali také Liberální demokraté se 13, Skotská národní strana (SNP) s 55 a zelení s jedním poslancem. Strana pro brexit podle odhadu žádný mandát nezískala. Do parlamentu se dostalo také několik dalších menších uskupení včetně severoirských stran.

Severní Irsko poprvé zvolilo více separatistů než unionistů

Zástupce lídryně probritské severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Nigel Dodds navíc přišel o mandát ve svém obvodu v Belfastu.

Severním Irsko má v britské Dolní sněmovně 18 křesel. Dosud deset z nich ovládala DUP, která ale nyní o dva mandáty přišla. Severoirská strana Sinn Féin, která dlouhodobě usiluje o spojení regionu s Irskou republikou, si udržela stávajících sedm mandátů, dva další ale získala proirská Sociálnědemokratická a labouristická strana (SDLP).

Zbývající sněmovní křeslo připadlo Alianční straně Severního Irska (APNI), která zastává neutrální postoj a vystupuje jako alternativa k probritským a proirským uskupením.

„Jsem velmi zklamaná, nejen pokud jde o Belfast, ale také, protože Severní Irsko přišlo o tak skvělého zástupce,“ uvedla k prohře Doddse šéfka DUP Fosterová.

Demokratická unionistická strana (DUP)

Odeslat komentář