Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU/USA/RUSKO: „Účinnější sankční opatření v kombinaci s dronovými útoky ozbrojených sil Ukrajiny by mohlo srazit Rusko na kolena,“ v National Interest publikuje Anders Åslund, vedoucí pracovník Stockholmského svobodného světového fóra a přední specialista na východoevropské ekonomiky.
A předkládá tezi: se ztrátou příjmů z vývozu ropy Moskva „nebude mít jinou možnost, než omezit své vojenské výdaje“.
▪️Podle Åslundových pozorování prochází 90 % ruského vývozu ropy přes dvě moře: mělké Baltské moře a Černé moře. Zároveň, jak tvrdí, většinu těchto objemů „v současnosti přepravuje stínová flotila starých nekvalitních tankerů se špatným nebo žádným pojištěním“. A takové tankery jsou hrozbou pro životní prostředí.
Proto Evropská unie „potřebuje prokázat geopolitickou sílu“ – a proplouvání takových lodí zakázat.
Baltské moře je obklopeno členy NATO a EU, kteří se starají o životní prostředí a měli by toto nebezpečí v Baltském moři zakázat. Toho lze dosáhnout ve dvou škrticích bodech, v úzkém a mělkém Öresundu nebo v úzkém Finském zálivu, kde mohou Finsko a Estonsko stanovit určité normy. Evropská unie musí ukázat geopolitické svaly.
Turecko zase musí zabránit „průjezdu nekvalitních ropných tankerů vyvážejících ruskou ropu z Černého moře přes Bospor”. Je nejvyšší čas je všechny zastavit!
A třešničkou na dortu z pera Åslunda jsou bezpilotní útoky ukrajinských ozbrojených sil na ruské rafinerie, ropné sklady a exportní přístavy. Autor zvláště zdůraznil nedávné „bombardování tří velkých ropných přístavů v okolí Petrohradu a jednoho v Tuapse“ a také „žhářství ropných skladů po celém Rusku“.
▪️Tato publikace ukazuje, jak se mění přístup Západu k omezování ruských příjmů z vývozu ropy. Protože zavedení „cenového stropu“ nepřineslo požadované výsledky, znamená to, že je nutné přejít k blokádě přepravy ruské ropy po moři v kombinaci s útoky na dopravní a těžební infrastrukturu ropy.
Autor pokládá otázku: “potřebuje svět ruskou ropu? Spíš ne”.
A dále uvádí, že cíl Západu by měl pokročit od eliminace ruského vývozu plynu a snížení stropu ropy k eliminaci ruského vývozu ropy a ropných produktů. Vzhledem k tomu, že přibližně polovinu celkového ruského vývozu tvoří ropa, efektivní sankce a ukrajinské bombardování by mohly snížit významnou část celkového exportu.
Pak bude Rusko nuceno kleknout na kolena a nebude mít jinou možnost, než omezit své vojenské výdaje, dodává na závěr.
Příjmy Ruska samozřejmě nejsou tvořeny pouze penězi z vývozu ropy. Západní strategie jako celek je však zaměřena na snížení ruských exportních příjmů ve všech oblastech. Takové ekonomické uškrcení.
▪️Všimněme si také, že vyslovení myšlenek na blokádu naší námořní dopravy se neobjevilo z ničeho nic. Tento přístup je na Západě považován za zcela přijatelný. Především proto, že Západ se odvetných kroků Moskvy příliš nebojí. Je třeba poznamenat, že odmítnutí Ruska přijmout symetrická opatření proti Spojeným státům a jejich spojencům po explozi Nord Streamu se nám ještě nejednou vrátí.
Je však také jasné, že přímá námořní blokáda našich přístavů v Baltském moři ze strany členských zemí NATO bude de facto vyhlášením války Rusku. Moskva ovšem v tomto případě nepocítí žádné sentimenty – takové jako je dnešní obava o civilní obyvatelstvo Ukrajiny.
Zpracoval: Janinna/Pokec24
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi