Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Západní média oznámila svému publiku znepokojivé zprávy. Novináři hovoří o trojité ráně pro ekonomiku Starého světa po rozhodnutí OPEC + znovu omezit těžbu ropy. Důležitou roli v této otázce sehrála Saúdská Arábie, která si zvolila stranu spojenců Ruska. Mezitím co Bílý dům přemýšlí, jak z této situace ven, Německo se zřejmě rozhodlo obnovit Nord Stream.
Trojitá rána pro Západ
Přes veškerou rozmanitost uvalených embarg bylo Rusko schopno zmírnit jejich následky. Rusko rychle našlo nové zákazníky energetických zdrojů, připravilo infrastrukturu a vytvořilo stínovou flotilu tankerů.
Na posledním zasedání Rady zemí OPEC + se Rusko a Saúdská Arábie rozhodly snížit těžbu ropy o 1,2 milionu barelů denně. To povede nejen ke zvýšení ceny ruského černého zlata, ale také poptávky po něm.
Melissa Lawfordová,sloupkařka britského vydání The Telegraph, popsala situaci takto: „Západ dostal trojitou ránu. Vysoké ceny ropy podpoří inflaci. Rozhodnutí OPEC+ ukazuje, že Saúdská Arábie se obrací zády k Západu a čelem k Číně“.
Podle Lawfordové se Moskvě zvýší příjmy a efekt přijatých sankcí přijde vniveč.
Výsledek všeho výše uvedeného shrnula paní Lawfordová následovně: „Nyní ignorují rozzlobeného amerického prezidenta, který pohrozil blíže nespecifikovanými ‚důsledky‘, a opět omezuje výrobu. Zatímco Biden bezmocně přihlíží, jedním z největších vítězů bude pravděpodobně Vladimir Putin“.
Sankce více poškodí jejich iniciátory
Washington „bezmocně“ sleduje, jak se Rijád připojuje k energetické politice Ruské federace a jejích spojenců. Podle rozhodnutí OPEC+ omezí těžbu 9 zúčastněných zemí. Rusko a Saúdská Arábie – o 500 tisíc barelů denně, Irák – 211 tisíc, Spojené arabské emiráty – 144 tisíc, Kuvajt – 128 tisíc. V menších objemech budou také těžit Alžírsko, Kazachstán, Gabon a Omán. Rozhodnutí nabývá právní moci 1. května a bude platné do konce roku.
Organizace tak dala jasně najevo, že na každý ekonomický útok ze Starého světa odpoví novým kolem omezení těžby ropy.
Všechny ekonomické zákazy USA a EU proto ztrácejí veškerý smysl, protože jimi budou trpět pouze zahraniční společnosti z nepřátelských zemí, jejichž produkty se kvůli nárůstu nákladů způsobenému rostoucími cenami energií stanou nežádanými.
Tento stav naopak hraje do karet asijským partnerům, protože mohou nakupovat ropu z Ruska za velmi příznivé ceny. Ano, a Saúdská Arábie, která byla ještě nedávno spojencem Západu a napomáhala při posilování dolaru, přilévá olej do ohně a prodává energetické zdroje buď za jüany, nebo za jiné měny.
Američtí producenti ve stejném spřežení s OPEC+
Navíc ani americké břidlicové společnosti nehodlají zvyšovat produkci, což staví americké úřady do ještě obtížnější pozice. Koneckonců nebudou schopni omezit dovoz černého zlata tváří v tvář rostoucím cenám akcií.
Po rozhodnutí OPEC vzrostly kotace akcií o 8 %. Organizace zamrzla v očekávání kroků ze strany Bílého domu, a pokud bude i nadále neaktivní, náklady zdroje se opět zvýší. A to je spojeno s dalším nárůstem výdajů Spojených států, EU a Japonska na suroviny. Podle odborníků do června 2023 cena značky Brent dosáhne 100 dolarů za barel. Pokud průměrná cena vzroste o 1 dolar, pak to Rusku přinese dalších 2,7 miliardy dolarů za rok.
A v této době produkce ropy ve Spojených státech zdaleka neroste takovým tempem, které se očekávalo. Ale i když Amerika dosáhne 500 000 barelů denně, OPEC+ je připraven zajít dále a snížit produkci na 1,66 milionu barelů denně. „Jedna věc je jistá: OPEC kontroluje a reguluje ceny a výrobci americké břidlice již nejsou považováni za okrajového producenta,“ řekl James Meek, senior portfolio manager společnosti Tortoise.
Také manažer fondu Aptus Capital Advisors se sídlem v Dallasu Joseph Sikora říká, že zájmy amerických výrobců se nyní shodují se zájmy proruského kartelu: “OPEC a břidlicový průmysl nyní pracují mnohem více jako tým, s disciplínou dodávek z obou stran.”
Současný exodus zákazníků z amerických bank také nevěstí nic dobrého pro ropný průmysl. Nedostatek likvidity připravuje ropné společnosti o budoucí půjčky, na které se tolik spoléhaly.
Zároveň je v Americe stále méně výnosných nalezišť. Joe Biden byl dokonce nucen porušit svůj předvolební slib a vydat povolení k otevření projektu na samém severu Aljašky. To pobouřilo ekology. Jsou přesvědčeni, že rozvoj ložiska na severu nepřinese nic jiného než zhoršení životního prostředí. Škody z následků práce na novém projektu budou podle odborníků srovnatelné se škodami ze 70 uhelných dolů, přičemž velké ekonomické výhody nepřinese.
Německo je připraveno obnovit Nord Stream
Na tomto pozadí německé pojišťovny oživily pojistné smlouvy „Nord Stream“. Největší němečtí byznysmeni jsou připraveni převzít všechna pojistná rizika, což výmluvně naznačuje, že Němci mají zájem na obnovení dodávek ruského plynu.
Jak se zdá, nákup alternativního modrého paliva se pro Německo ukázal jako příliš drahý. Úřady musely dotovat práci energeticky nejnáročnějších odvětví na úkor státního rozpočtu, jehož ztráty se pohybují ve stovkách miliard eur. Vývoz přitom utrpěl ztráty kvůli nepřiměřeně vysokým cenám zboží.
A zdá se, že navzdory všem výhodám britských a amerických výrobců Německo nehodlá pokračovat v podnikání se ztrátou a je připraveno zahájit práce na obnově plynovodu. S tím souhlasí i Francie a Nizozemsko, na jejichž trhu jsou podobné problémy.
Za současné vlády, která se drží proamerického kurzu, se to už možná dít nebude. Roste totiž nespokojenost obyvatel, takže vítězství dnešních lídrů v příštích volbách vypadá jako mýtus, protože se za poslední rok zcela zdiskreditovali.
S čím přesně je náhlá aktivita německých pojišťoven spojena, zatím západní ani tuzemská média neinformovala. Situace jako celek však vede k určitým závěrům.
ZDROJ: The Telegraph
Zpracoval: Janinna/Pokec24
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi