JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

The Washington Post: Vládní dluh Spojených států a dluhy amerických korporací v roce 2020 dosáhnou rekordní úrovně!

USA: Vládní dluh Spojených států a dluhy amerických korporací v roce 2020 dosáhly rekordní úrovně kvůli pandemii koronaviru, píše The Washington Post.

Deficit federálního rozpočtu vzroste na čtyři biliony dolarů, k čemuž nedošlo od roku 1945. A velké společnosti, jako jsou ExxonMobil a Walgreens, již vyčerpaly úvěrové linky, ale stále potřebují finanční prostředky.
Podnikatelé čelí výběru: buď platit platby na dluh, nebo propustit zaměstnance. Banky již požadovaly, aby občané splatili studentské půjčky a dluhy kreditních karet.

„Měli bychom se začít bát. Hovoříme o úrovni dluhu, která nemá v moderní historii žádné analogie. Určitě se blížíme k bodu, odkud není návratu,“ řekl Atif Mian, profesor ekonomiky na Princetonské univerzitě.

Jako opatření na podporu ekonomiky již Federální rezervní systém (Fed) snížil základní sazbu na nulu a do svého portfolia přidal dva biliony dolarů – stejná částka byla přidána čtyři roky po Velké hospodářské krizi.

Americký ministr financí Stephen Mnuchin předtím řekl, že stát by neměl šetřit peníze na podporu byznysu, který v důsledku epidemie utrpí ztráty.

„Sazby jsou nyní tak nízké, že půjčování peněz je velmi levné. V budoucnu deficit zlikvidujeme a nyní není čas na to se bát,“ prohlásil ministr.

Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu ale klesne americký HDP do konce letošního roku o 5,9% a před námi je silným čtvrtletní úpadek (JP Morgan odhaduje až 40%).

Odeslat komentář