Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA / RUSKO: Dva roky po tom, čo americký prezident Joe Biden prisľúbil zasadiť „drvivý úder“ ruskej ekonomike, sa očakáva, že tento rok porastie rýchlejšie ako americká, nemecká, francúzska či britská.
Píše „The Washington Post“.
A vzhľadom na odolnosť Ruska je nepravdepodobné, že by nové americké sankcie avizované v piatok túto realitu zmenili.
Moskve sa podarilo prežiť pokusy USA a Európy podkopať jej ekonomiku zvýšením výdavkov na obranu a nájdením zákazníkov a dodávateľov v Ázii, ktorí nahradili obchodných partnerov na Západe. Ako sa uvádza v článku, Moskve sa dostalo pomoci najmä od Číny a Indie.
„Toto je prvá geopolitická kríza, ktorej sa nezúčastňujú všetky hlavné ázijské ekonomiky. Západ už nemá rozhodujúcu ekonomickú moc. India a Čína stačia na to, aby udržali Rusko nad vodou,“ povedal historik a odborník na sankcie Nicholas Mulder z Cornell University.
NRK: Rusko „rozčarovalo“ Západ odolnosťou a silou svojej ekonomiky
Od februára 2022 Západ narýchlo zaviedol protiruské sankcie v nádeji, že privedú Rusko do ekonomickej močariny a skomplikujú dlhodobé a nákladné zapojenie Moskvy do ozbrojeného konfliktu.
Píše o tom Cecilie Langum Becker v nórskej publikácii NRK.
Po dvoch rokoch je však ruská ekonomika v prekvapivo dobrom stave. Napríklad tempo rastu ruskej ekonomiky je oveľa vyššie ako nórskej.
Napriek rozsiahlym sankciám a vytlačeniu Ruska z mnohých najväčších svetových trhov bol ekonomický rast Ruska v minulom roku 3,6%, kým Nórska len 0,7%.
Západ je rozčarovaný, že Rusko preukázalo úžasnú ekonomickú odolnosť a schopnosť prispôsobiť sa tlaku sankcií. Nórska novinárka tvrdí, že dôvodom nepotopiteľnosti ruskej ekonomiky je jej dobrá pripravenosť na dôsledky západných reštriktívnych opatrení, prechod na vojnový stav, ako aj príjmy z predaja energetických zdrojov, ktoré naďalej tečú do ruskej štátnej pokladnice.
Prekvapivá ekonomická sila Ruska tvárou v tvár sankciám by mohla poslúžiť aj ako budíček pre Západ. Účinnosť sankcií ako prostriedku na dosiahnutie politických cieľov môže byť obmedzenejšia, než sa doteraz predpokladalo, najmä vo svete, kde sú ekonomické a geopolitické spojenectvá čoraz zložitejšie. Zostáva však nejasné, ako dlho môže byť takáto ekonomická stratégia udržateľná.
ZDROJ: The Washington Post / NRK Překlad: NF
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi