JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Tisíce Němců protestovaly v několika velkých německých měst proti zbytečným koronavirovým restrikcím: Šíříte paniku!

NĚMECKO: Tisíce lidí vyrazily v průběhu víkendu do ulic několika velkých německých měst. Protestovaly proti opatřením, které tamní vláda vydala v reakci na šíření koronaviru. Média píší o shromážděních v Berlíně, Mnichově, Stuttgartu a dalších městech. Zasahovat musela v několika případech i policie. Průzkumy nicméně naznačují, že nařízení dál podporují dvě třetiny Němců.

https://youtu.be/3XFYQxxXHVU

Demonstrace v Berlíne

V Mnichově se v sobotu shromáždily přes tři tisíce lidí, další tisíce se sešly ve Stuttgartu, informovala televize Deutsche Welle. Protestující obviňují vládu z šíření paniky a mluví o potlačování občanských práv při dlouhodobých opatřeních. Na některých shromážděních se objevili i pravicoví extrémisté a aktivisté, kteří nesouhlasí s očkováním.

Poměrně klidné byly demonstrace v Mnichově. Policie lidi nabádala, aby udržovali rozestupy. Přestože všichni neuposlechli, bezpečnostní složky nakonec shromáždění nerozpustily, nedocházelo totiž k násilnostem. V Mnichově se nicméně zároveň sešly i více než dvě desítky pravicových extrémistů.

Ve Stuttgartu většina demonstrujících distanční pravidla dodržovala, vše se tak obešlo bez větších problémů. Naopak v Berlíně musela policie zasáhnout. Proběhly tady dva samostatné protesty. Ten výrazně menší, před německým parlamentem, policie rozehnala. V poutech skončilo asi třicet lidí.

Další stovky lidí vyjádřily svůj názor na berlínském Alexanderplatzu. Deutsche Welle upozorňuje, že protesty proběhly navzdory tomu, že opatření povolují na podobných akcích maximálně 50 lidí.

Protesty se o víkendu uskutečnily i ve městě Chemnitz, informoval Bild. Dorazilo asi čtyři a půl tisíce účastníků. Lidé si přinášeli transparenty a hlasitě skandovali. Několik demonstrantů policie zadržela.

Extrémista zranil reportéra

Agentura DPA píše o incidentu z Dortmundu, kde se shromáždilo asi 150 lidí včetně pravicových extrémistů. Jeden z nich napadl skupinu reportérů. Lehce zraněn byl jeden novinář, třiadvacetiletého útočníka policie zadržela. Nejde o první podobné napadení v poslední době. Policie řešila agresi vůči novinářům při berlínské demonstraci také 1. a 6. května.

Německo opatření proti šíření koronaviru zavedlo na konci března, nyní je začíná postupně uvolňovat. Otevřít tak v pondělí mohou například všechny obchody. Institut Roberta Kocha nicméně varoval, že v sobotu opět došlo k nárůstu počtu nových případů nemoci covid-19. To možná politiky přimělo, aby ještě zůstali zdrženliví, píše Deutche Welle.

Nejnovější průzkum BfR zároveň uvádí, že vládní opatření podporují více než dvě třetiny Němců. Je tu však znatelný pokles, protože březnová čísla ukazovala, že restrikce nepodporuje jen osm procent lidí.

 

Odeslat komentář