JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Totálne spackaná E-karanténa. Podľa Matoviča sú na vine všetci okolo neho, len on nie

SLOVENSKO: Tak to pánovi premiérovi opäť nevyšlo. Podobne, ako keď sa tvorili zápchy na cestách v čase „uzamknutia okresov“ na Veľkú noc, teraz zostali na našich hraničných priechodoch uviaznutí Slováci, vracajúci sa do sľúbenej domácej karantény. Vtedy „za to mohli“ policajti, lebo vraj nepochopili, že na hraniciach okresov nemajú kontrolovať každého. Teraz zase Matovič zvalil vinu na samotných občanov, ktorí si mali najprv overiť, či ten termín piatok od 15:00 skutočne platí. A na Google a Apple. Načo sa potom akýkoľvek termín dopredu ohlasoval, ak nebolo jasné, či obe spoločnosti dovtedy odobria aplikáciu „inteligentnej karantény“? Vládni predstavitelia niečo tvrdili o džentlmenskej dohode, ktorá sa akosi nenaplnila. A takisto samotný piatkový termín komunikovali spôsobom, ktorí mnohí pochopili tak, že platí naisto.

A keď ľudia, ktorí sa cítili byť oklamaní, zablokovali hraničný priechod v Jarovciach, ako Matovič zareagoval? Môžu si za to sami, teraz ak chcú, nech idú do štátnej karantény, odkiaľ sa môžu premiestniť domov, akonáhle aplikácia bude autorizovaná. Lenže tí ľudia sa rozhodli prísť domov práve preto, aby sa vyhli tomuto nedobrovoľnému väzneniu a nedôstojným podmienkam, kde sa navyše na jedenej izbe zdržiavajú nakazení s nenakazenými.

Keď sa naďalej odmietali pohnúť z miesta, pričom im tam podľa niektorých výpovedí (https://www.facebook.com/watch/?v=251771586036314) nikto nezabezpečil ani len vodu a možnosť ísť na záchod, Matovič otočil a odrazu už nebolo potrebné, aby aplikácia bola autorizovaná. Záujemcovia však museli podpísať, že za rozhodnutie ísť do domácej karantény preberajú osobnú zodpovednosť. Matovič na svojom facebooku víťazoslávne vyhlásil, že „domáca karanténa funguje“, on je teda ten, kto to „vyriešil“. Reálne len ako-tak napravil to, čo sám pokazil, aj to len pod nátlakom ľudí. Ako kráľ z rozprávky Pyšná princezná mohol už len dodať: „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil.“

Na záver citujme časť otvoreného listu premiérovi, ktorého autorom je jeden zo slovenských IT špecialistov, pracujúci v zahraničí:

„V týchto dňoch sme s napätím sledovali správy ohľadom „inteligentnej karantény“. Tešili sme sa, že snáď sa konečne rysuje možnosť, že sa dostaneme domov a nie do zberného tábora.

V čase, keď píšem tento článok je už známe, že termíny, ktoré ste Vy sám prezentoval neboli dodržané. Nezáleží na dôvode, ale záleží na tom, že Vy ako premiér ste sľúbil občanom niečo, čo ste nevedeli a nemohli splniť.

Samozrejme, hneď ste našli vinníka, zlé spoločnosti Google a Apple, ktoré včas nevydali aplikáciu eKaranténa.

Keďže som informatik, hneď po Vašom vyhlásení termínu som sa obával, že asi niečo nebude v poriadku, keďže každá z týchto dvoch spoločností má samostatný obchod s aplikáciami a rozdielnu schvaľovaciu politiku. Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by Vám ktokoľvek z „fachu“ mohol sľúbiť, že 22. mája o 15:00 hod. bude eKaranténa dostupná v aplikačných obchodoch obidvoch spoločností, keďže jeden o druhom prakticky vôbec nevedia.

Jedine, že by ste ju mali schválenú už skôr. No a čuduj sa svete, v sobotu večer sa na FB objavil status „Domáca karanténa: spustená“. Vy už predsa na Apple a Google čakať nebudete, tak aspoň občania, ktorí majú Android a budú súhlasiť s tým, že si stiahnu neschválenú aplikáciu sa môžu pobrať domov, kde sa budú počas karantény fotiť a hlásiť. Samozrejme, kto nechce nemusí, môže ísť do zberného tábora.

Gratulujem p. premiér. Toľkú dôveru, ktorú ste vložil do rúk občanom, verím že Vám ju pri nasledujúcich voľbách oplatia.

Tak, aký status máme ako občania SR?

Mne, ale taká dôvera nestačí. Preto sa Vás pýtam p. premiér, aký status máme my, občania SR, ktorí chcú ísť normálne domov, trebárs na víkend, stretnúť sa so svojou rodinou, skontrolovať si svoj majetok a potom sa vrátiť znovu do práce? Občania, ktorí nechcú zostať na pleciach štátu, ktorí si uvedomujú svoju zodpovednosť voči svojej rodine a voči svojej krajine?

Bolo by jednoduché zbaliť sa a odísť, ale čo by bolo ďalej? Prosím, nechajte nás už žiť normálny život, nepovažujte nás za nepriateľov a začnite už konečne ľuďom veriť. Len dôveru je možné oplatiť dôverou. Preto Vás vyzývam, urobte všetko preto, aby ste zabezpečil pre občanov SR možnosť cestovať a pokojne pracovať.

Nie som totiž ani repatriant, prišelec, navrátilec, pliaga ani pes za plotom, som Peter Svoreň, rovnaký občan ako Vy.“

Autor: Marián Benka

Odeslat komentář