JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Trump navrhl vznik samostatného palestinského státu, Jeruzalém by měl zůstal nerozdělený Izraelu, co Hamas označil za nesmysl

USA: Americký prezident Donald Trump ve svém mírovém plánu pro Blízký východ navrhuje dvoustátní řešení, tedy vytvoření nezávislé Palestiny po boku Izraele. Izraelcům i Palestincům chce šéf Bílého domu nechat čtyři roky na vyjednávání. Jeruzalém by měl zůstat nerozdělený. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ale označil plán za konspiraci s tím, že práva Palestinců nejsou na prodej.

„Hovořil jsem s izraelskými lídry a konstatoval, že jde o oboustranně výhodnou strategii, realistické řešení dvou samostatných států, které sníží riziko spojené s palestinským státem pro bezpečnost Izraele, konstatoval mimo jiné Trump.

Jeruzalém by podle Trumpa měl zůstal nerozdělený a Palestinci by si měli územně výrazně polepšit. „Skvělá dohoda více než zdvojnásobí palestinské území a poskytne Palestincům hlavní město ve východním Jeruzalémě,” prohlásil americký prezident.

Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua počítá americký mírový plán s tím, že hlavní město palestinského státu bude v Abú Dísu, který se nachází na okraji Jeruzaléma.

Hamás: je to nesmysl

Šéf Bílého domu rovněž připomněl, že se o dosažení míru snažili už předchozí američtí prezidenti, avšak neuspěli. „Já jsem ale nebyl zvolen abych dělal malé věci nebo se obracel zády k těžkým problémům,“ prohlásil Trump a slíbil, že pod jeho vedením bude míru mezi Izraelci a Palestinci dosaženo.

Ovšem palestinské hnutí Hamás ihned označilo Trumpův projev za agresivní a řešení pro Jeruzalém za nesmyslné.

Osady pod kontrolou Izraele

Agentura AP zároveň s odvoláním na činitele uvedla, že velké židovské osady na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu by podle plánu měly zůstat pod kontrolou Izraele.

Vytvoření nezávislé Palestiny by zároveň mělo být podmíněno bezpečnostními opatřeními, jejichž cílem by bylo chránit Izraelce. Izrael by naopak měl podle plánu na čtyři roky zmrazit budování osad.

Vzniknout by také mělo spojení mezi Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy, a to prostřednictvím silnic, mostů a tunelů, uvedl podle Reuters vysoce postavený představitel americké vlády.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář