JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Trump označil zahájení procedury impeachmentu ze strany demokratů za převrat

Washington – Americký prezident Donald Trump spatřuje v proceduře impeachmentu, kterou již dříve iniciovali demokraté ve Sněmovně reprezentantů Kongresu USA, pokus o ohrožení amerických hodnot.

„Den ode dne se stále více přesvědčuji o tom, že to, co se nyní děje, není žádný impeachment, ale státní převrat, jehož cílem je vzít lidu jeho moc, hlas a svobody, jeho Druhý dodatek Ústavy (který povoluje oběh zbraní, pozn. red.), náboženství, armádu, zeď na hranici a Bohem daná práva občanů Spojených států amerických!“ napsal na svém Twitteru americký lídr.

Trumpův impeachment

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů, v níž mají většinu hlasů, zahájili proceduru impeachmentu proti Trumpovi. Šéfa Bílého domu obviňují z toho, že požádal o pomoc cizí stát, aby zasáhl do voleb pokusem o diskreditaci svého politického oponenta – bývalého viceprezidenta Joeho Bidena. Trump však veškerá obvinění odmítá.

V případě, že budou daná obvinění ve Sněmovně reprezentantů schválena, budou předána Senátu. Ten má přijmout definitivní rozhodnutí o osudu hlavy státu. V Senátu mají většinu republikáni.

Telefonický rozhovor amerického prezidenta s jeho ukrajinským kolegou Volodymyrem Zelenským se ocitl ve středu pozornosti po zprávách v médiích. Podle nich představitel rozvědky považoval daný rozhovor dvou prezidentů za znepokojivý, a tak podal stížnost svému vedení.

Následně byl zveřejněn přepis telefonického rozhovoru a následovala i samotná stížnost. Přepis potvrdil, že Trump Zelenského požádal o vyšetření okolností propuštění bývalého generálního prokurátora Ukrajiny Viktora Šokina, který vyšetřoval činnost společnosti Burisma Group, členem jejíž řídící rady byl syn bývalého viceprezidenta USA Joeho Bidena.

Mezitím se ale objevily oficiálně nepotvrzené zprávy o tom, že zvláštní zástupce USA pro Ukrajinu Kurt Volker, zmíněný ve stížnosti, podal demisi. Kromě toho, v rámci parlamentního vyšetřování předvolali demokraté k výslechu ministra zahraničí USA Mikea Pompea, Kurta Volkera, a také advokáta Rudyho Giulianiho.

Joe a Hunter Bidenovi

Uvádí se, že Bidenův syn Hunter byl členem řídící rady Burisma Group – jedné z největších soukromých plynových společností na Ukrajině. V roce 2016 požádal Biden starší, který tehdy vykonával funkci viceprezidenta, aby Kyjev přistoupil k tvrdé antikorupční politice, a v rámci této kampaně vyzval k demisi tehdejšího generálního prokurátora, který vyšetřoval činnost Burisma Group. Přitom tehdejší generální prokurátor Jurij Lucenko prohlásil, že nedisponuje žádnými údaji o porušeních, jichž se mohli Biden starší nebo jeho syn na území Ukrajiny dopustit.

Odeslat komentář