JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Turecké jednotky sú podozrivé z použitia munície s bielym fosforom

ANKARA/DAMASK/LONDÝN: Munícia s obsahom bieleho fosforu sa používa v západných armádach na vytváranie dymových clôn, ktoré maskujú pohyb a polohu jednotiek, ale môže sa použiť aj v zápalných zbraniach.

Sýrski Kurdi podozrievajú turecké jednotky, že počas invázie v severnej Sýrii použili aj muníciu s bielym fosforom – chemickou látkou, ktorá môže zmrzačiť a zabíjať, keď príde do kontaktu s ľudským telom. Informoval o tom časopis Foreign Policy.

Fotografie – poskytnuté redakcii časopisu kurdským zdrojom a potvrdené nemenovaným predstaviteľom americkej administratívy – zachytávajú deti v pohraničnom meste Ras al-Ajn, ktoré majú na hrudi, tvári i končatinách chemické popáleniny korešpondujúce s následkami použitia bieleho fosforu.

Vedenie Sýrskej demokratickej rady (SDC) vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby evakuovalo zranených civilistov.

Vo svojom liste vedenie SDC vysvetlilo, že „Turecko používa všetky druhy zbraní vrátane medzinárodne zakázaných a naše lekárske tímy nedokážu evakuovať civilistov“. V liste sa ako zakázaná zbraň uvádza munícia s obsahom bieleho fosforu.

Zatiaľ nie je jasné, či turecké jednotky a ich spojenci na severe Sýrie používajú biely fosfor proti civilistom úmyselne. Jeho vojenské použitie ako zbrane nie je zakázané, ale ako munícia pre zápalné zbrane je zakázaný v oblastiach, kde žijú civilisti.

Podozrenia o používaní bieleho fosforu sa objavili len pár hodín po tom, čo viceprezident USA Mike Pence oznámil, že Spojené štáty a Turecko sa dohodli na dočasnom prímerí v severnej Sýrii.

Munícia s obsahom bieleho fosforu sa používa v západných armádach na vytváranie dymových clôn, ktoré maskujú pohyb a polohu jednotiek, ale môže sa použiť aj v zápalných zbraniach. Keď exploduje plášť munície, chemická látka vo vnútri okamžite vytvorí hustý biely oblak. Keď táto chemikália príde do kontaktu s ľudským telom, horí, a to až po kosť.

Odeslat komentář