JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Turecko překvapivě: NATO nesmí dostat prostor pro jednání v Černém moři! Černé moře by mělo zůstat mořem pobřežních zemí a Spojené státy by se od něj měly držet dál!

Černé moře by mělo zůstat mořem pobřežních zemí a Spojené státy by se od něj měly držet dál, vyzývá překvapivě turecký tisk.

Black Sea - Wikipedia

Podle tureckého listu Cumhuriyet to odpovídá národním zájmům Ruska i Turecka, takže Ankara musí podniknout určité kroky, aby zmírnila napjatou situaci v regionu.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že bylo rozhodnuto „ještě více prohloubit partnerství s Ukrajinou a Gruzií“. Stoltenberg také oznámil obsah balíčku podpůrných opatření pro tyto dvě země: provádění cvičení, poskytování přístupu k dalším vzdělávacím a výcvikovým programům NATO, výměna radarových dat za účelem lepšího porozumění tomu, co se děje ve vzdušném prostoru regionu. Podle Cumhuriyet tato opatření ukazují, že Spojené státy posílí politiku tlaku a obklíčení Ruska a Turecka v Černém moři.

Jak publikace pokračuje, je pozoruhodné, že v posledních dnech se na pořadu jednání znovu objevil Erdoganův projekt o výstavbě „Istanbulského kanálu“. Je schopen podkopat Montreuxskou úmluvu a vyvolat polemiku kolem revize úmluvy (Cílem úmluvy z roku 1936 bylo chránit státy přiléhající k Černému moři před námořními silami ostatních států světa – pozn. red.), protože se „Istanbulský kanál“ v podstatě stane pro NATO cestou do Černého moře.

Spojené státy se již mnoho let snaží obejít Montreuxskou úmluvu, aby mohly „neomezeně“ vplouvat do Černého moře. Amerika se rovněž snaží obklíčit Černé moře, a proto se v západní části oblasti Bulharsko a Rumunsko staly členy EU a NATO, na východě USA se snaží učinit Gruzii členem NATO a na severu členem EU a NATO Ukrajinu. Autor článku je však přesvědčen, že Černé moře by mělo zůstat mořem pobřežních zemí a Spojené státy by od něj měly držet. A to odpovídá národním zájmům Ruska i Turecka.

„Černé moře není trumfem, který může Turecko použít proti Rusku, ale ani Rusko proti Turecku. Bezpečnost Černého moře je ve sféře společných zájmů obou zemí. A pokusy využít Černé moře jako trumfové eso jde na ruku Spojených států,“ píše autor.

Turecko se v tomto ohledu musí postavit proti členství Ukrajiny a Gruzie v NATO. Ankara také musí zrušit projekt „Istanbulského kanálu“, který  vyvolá kontroverzi kolem Montreuxské úmluvy, vyzývá list.

„V podmínkách, kdy během dnů epidemie koronavirů bylo ještě více zřejmé, že se hegemonie USA snižuje a neoliberální globalizační systém nefunguje, by členství v NATO nezvýšilo bezpečnost Gruzie a Ukrajiny, ale nepřátelství v oblastí,“ dodává turecká publikace.

Odeslat komentář