JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Týždeň v kocke Daga Daniša: Gorila zasiahla aj do konfliktov v Smere

Tento týždeň poznačili hlavne „úniky informácií“. 1. Hlas Gorily je konečne vonku. 2. Za únikom mohli byť ľudia z pozadia Smeru a konflikt medzi Pellegrinim a Ficom. 3. Krátko predtým unikol aj záznam rozhovoru Kočner – Trnka o tom, ako treba Gorilu upratať. 4. Seriál Threema: Kočner pri zmenkách Ruskovi diktoval, čo má povedať súdu a médiám.

1. Gorila

Pri Gorile nezaškodí zopakovať, že to bola kauza druhej Dzurindovej vlády z rokov 2005 a 2006. Priniesla zistenia, že skupina Penta mala podplácať zástupcov SDKÚ, ANO, SMK a KDH.

Nominant ANO a minister hospodárstva Jirko Malchárek mal zarobiť viac ako 300 miliónov korún. Ďalšie milióny korún mali ísť šéfke Fondu národného majetku Anne Bubeníkovej z SDKÚ a jej ľuďom.

Popri tom sa mali kupovať hlasy poslancov, keďže Dzurindova vláda bola v tom čase menšinová a hrozilo, že jej neprejdú zákony. Napríklad aj tie Zajacove k reforme zdravotníctva, čo bola kľúčová agenda Penty.

Minimálne pri Haščákovi, Malchárkovi a Bubeníkovej tu máme podozrenia z rozsiahlej majetkovej trestnej činnosti, ktorá by sa mala vyšetriť a potrestať. Všetci traja boli prichytení priamo pri čine, s priestorovým odpočúvaním (nahrávka Gorily), so svedkom (Peter Holúbek z SIS) a s následným potvrdením manipulácií so štátnym majetkom a výplatou provízií.

Vyšetrovací tím, ktorý zriadil minister vnútra Lipšic v roku 2012, však uviazol. Postarala sa o to nová, Ficova vláda. Šéf SIS kauzu odpratal a svedka Holúbeka vyrazil. Dokumenty SIS ku kauze Gorila sa zlikvidovali na Úrade boja proti korupcii. V tom čase ho viedol Tibor Gašpar. Špeciálny prokurátor Kováčik vytrvalo blokoval vyšetrovanie.

Jednoducho: v záujme Fica a Smeru bolo kauzu vymazať.

Postaral sa o to samotný Haščák. V roku 2006, pred voľbami, už unikali informácie o akcii Gorila a odpočúvaní smerom k Pente. Haščák si zavolal do bytu na Vazovovej aj lídra Smeru Fica. Aby mal pod kontrolou stranu, ktorá sa chystala vyhrať voľby a prevziať moc.

Ich stretnutia neboli o kole, ako sa nám snaží nahovoriť Fico. Haščák mal cez tajomníka Fica ponúkať Smeru „päťku“. Teda päť miliónov korún na kampaň.

A nielen to. Fico mal Haščákovi spomenúť, že pre Smer s Flašíkom zohnali na kampaň 250 miliónov korún. Flašík si však údajne 80 miliónov nechal pre seba. Fico zakročil a Flašíka odstavil z volebného tímu. Flašíkovú plus ich ľudí vyhodil z volebnej kandidátky.

Teda: Gorila sa začala ako kauza Dzurindovej vlády. A dnes pokračuje ako kauza Fica.

Napokon, veď presne o tom bola celá Gorila. „Volič je hovno“, ako povedal Haščák. Voľbami sa podľa finančných skupín menia len pandrláci, ktorí sedia vo vláde. A adresy, na ktoré sa posielajú úplatky.

Našťastie, nie je to celkom tak. Ľudia ako Haščák, Kaliňák či Fico majú celý čas strach. Z toho, že raz vo vláde nebudú sedieť zlodeji.

A na dvere im zabúcha štátna moc.

2. Kto je za tým

V stredu sme v komentári k únikom nahrávky Gorila písali, že za nimi mohli byť ľudia zo Smeru. Aby sa zbavili čo najskôr problému, ktorý by mohol vybuchnúť krátko pred voľbami.

Po 24 hodinách treba tento názor opraviť. Alebo rozšíriť o ďalšiu možnosť.

V Smere, presnejšie v okolí Roberta Fica, rátajú aj s možnosťou, že za únikom nahrávky mohli byť vnútorné konflikty v strane.

V tomto čase, do novembra, sa majú definitívne uzavrieť volebné kandidátky. V Smere ešte stále nie je s konečnou platnosťou rozhodnuté, aké budú pomery síl medzi Ficovou a Pellegriniho skupinou.

Pellegriniho ľudia dokonca zvažovali, že vyzvú Fica, aby sa z volieb stiahol. Na druhej strane: Fico sa mohol zahrávať s myšlienkou, že Pellegriniho a jeho tím vytlačí – ak budú veľmi vyskakovať – zo strany aj z volebnej kandidátky.

Únik nahrávky Gorila práve v tomto čase výrazne zasiahol do vnútorného konfliktu v Smere. Fico je opäť pod tlakom. Pellegrini môže stupňovať požiadavky. Teda: za únikom mohli byť oligarchovia, ktorí presadzujú odchod Fica a veľký reštart Smeru s ich novým koňom Pellegrinim.

Či sa táto verzia potvrdí, netušíme. Možností, odkiaľ a prečo mohli uniknúť nahrávky kauzy Gorila, je viac. A stopy k anonymnému zdroju zatiaľ neexistujú.

No už samotný fakt, že v Smere sa upodozrievajú z konšpiračných akcií a účelových útokov na predsedu, veľa vypovedá.

Smer už dlhšie nie je stabilný. A nie je ani Ficov.

Z predsedu sa stalo vecné bremeno. Muž na úteku, ktorý sa nemôže cítiť bezpečne ani v strane, ktorú zakladal.

3. Prokurátor Trnka

Marian Kočner už druhý rok dopláca na svoj zvyk nahrávať si rozhovory, telefonáty a archivovať si záznamy četov. Zrejme si to odkladal ako kompro-materiály, ktoré by mohli byť užitočné.

Sú užitočné.

Nahrávka rozhovoru Kočner – Trnka z roku 2014 usvedčuje oboch z korupcie na generálnej prokuratúre. Do roku 2011 bol Kočner pokladník generálneho prokurátora Trnku. Keďže po výmene vedenia Trnku zabudol vyplatiť, stala sa menšia nehoda. Trnka a jeho dvaja kamaráti vraj skúšali vydierať Haščáka nahrávkami Gorily. Tie síce Kočner už skôr predal Haščákovi, no odložil si kópiu. U Trnku v trezore na prokuratúre.

Trnka a spol. zjavne narazili. Pretože mali žiadať peniaze od Haščáka za nahrávku, za ktorú už raz zaplatil (Kočnerovi). „Policajt“ Kočner, ktorý vypočúval Trnku, riešil priestupok len ústnym napomenutím. A pokutou (Trnkovi zrejme strhol peniaze z kasy, tak ako predtým údajne Kočnerovi strhol peniaze Haščák). Spor sa teda vyriešil iba krikom.

Dnes sa z toho kriku dozvedáme, že Kočner s Haščákom mali v roku 2011 kupovať hlasy poslancov. Aby bol za generálneho prokurátora zvolený Trnka. Nevyšlo im to o jediný hlas.

Trnka dnes tvrdí, že Trnka z nahrávky nie je Trnka.

Ak mu táto taktika zlyhá, stále môže skúsiť možnosť B. Tá má rovnaký stupeň uveriteľnosti. Trnka by tvrdil, že Trnka z nahrávky je Trnka, ale on nie je Trnka.

Nech sa znaleckým skúmaním preukáže čokoľvek, Trnka by mal skončiť v ústavnej starostlivosti štátu. Polemické je iba to, či by mala byť ostraha v uniforme, alebo v bielom plášti.

4. „Povieš im, že…“

Ďalším užitočným materiálom, ktorý tu nechal Kočner, sú záznamy jeho četov s Pavlom Ruskom. Formálne Kočner zažaloval Ruska pre 69 miliónov eur. Reálne s ním cez Threemu riešil, ako vytiahnuť peniaze z ručiteľa (Markízy).

Kočner počas občianskeho súdneho sporu inštruoval Ruska, ako má vysvetliť, že sa na zmenky podpísal celkom inak, ako sa podpisoval v roku 2000.

Kauza zmenky je tým viac-menej objasnená. Kočner a Rusko sa spolčili proti ručiteľovi. Sfalšovali zmenky a spoločne si dohadovali postup pred súdom.

Problém je však v tom, že objasnenie kauzy neznamená dokázanie viny páchateľom. Kočner aj Rusko sú stále len podozriví z falšovania zmeniek. Dokonca aj po zaistení ich četov. Teda ich vlastných slov, ktoré ukazujú na podvod.

Čety nie sú videonahrávka. Rusko popiera, že niečo také písal. Kočner tiež. Teda: z obrazu, ktorý dali dokopy vyšetrovatelia a prokurátor, je celkom zrejmé, čo sa stalo. Lenže ešte stále to nie je celkom dokázané.

Prokuratúra sa bude musieť spoliehať na iný typ dôkazov.

Mimochodom, jej kľúčovým dôkazom je písmoznalecký posudok, teda posun v Ruskových podpisoch. Na zmenkách sa podpísal tak, ako sa podpisoval až 13 rokov po roku 2000.

Rusko sa to snažil presvedčivo vysvetliť už minulý rok. Vraj mal viac typov podpisov.

Jeho „presvedčivosť“ však teraz mierne kríva. Deň pred pokračovaním súdneho procesu unikli správy z Threemy, ktoré naznačujú, že Ruskova verzia bola vlastne… Kočnerova.

Odeslat komentář