JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Úder proti USA! Čína investuje 280 miliard $ do íránských sektorů, proti kterým jsou sankce

Čína plánuje investovat 280 miliard $ do íránského ropného, plynového a petrochemického sektoru, které jsou vystavené sankcím USA, uvádí Petroleum Economist magazín.

Tento magazín zabývající se záležitostmi energetiky citoval vysoce postavené zdroje spojené s íránským ministerstvem olejářství, které uvádí, že tyto ohromné investice představují klíčový základ nové smlouvy mezi těmito dvěma zeměmi. To bylo potvrzeno i během návštěvy íránského ministra zahraničí Mohammada Javad Zarifa v Číně koncem srpna, kdy byl prezentován itinerář pro postup důkladného strategického partnerství na základě dohody, která byla podepsána v roce 2016.

Podle tohoto magazínu Peking rovněž slíbil investovat 120 miliard $ do íránského ropného sektoru a průmyslových infrastruktur.

Tato ohromná částka bude vydána během prvních pěti let, kdy se bude realizovat rozběh této dohody, s možnými dalšími investicemi během podobných následných období, pokud s tím budou obě strany souhlasit.

Írán na oplátku udělí čínským společnostem prioritní právo účasti na tendrech na nové, zmrazené nebo nedokončené projekty rozvoje ropných a plynových polí stejně jako na petrochemické projekty, včetně opatřování technologií a odborného personálu k realizaci těchto projektů.

K tomu patří i nasazení až 5 000 čínských bezpečnostních důstojníků na íránské území, aby tyto čínské projekty zabezpečili, stejně jako nasazení dalšího personálu a zdrojů k zabezpečení ropného, plynového a petrochemického exportu z Íránu do Číny včetně toho, co bude probíhat přes Perský záliv.

Tato dohoda rovněž Číně umožní, aby ropu, plyn a petrochemické produkty nakupovala za nižší ceny s právem zpoždění plateb v těchto cenách o dva roky, a ty se budou provádět v čínské národní měně v yuanech nebo v jiných „snadných měnách“, které Pekingu přináší zisky, když v nich provádí projekty v Africe a v bývalých sovětských republikách, aniž by se uchyloval k obchodování v USD.

Podle těchto zdrojů obdrží Čína celkovou slevu asi 32 procent na veškerou ropu, plyn a petrochemické produkty z Íránu.

Tento plán je také jedním z těch, které se objevily během čínské inciativy Nové hedvábné stezky, v níž má Peking v úmyslu využít levné pracovní síly dostupné v Íránu, aby v něm stavěl továrny pod dohledem prominentních čínských společností.

Tato dohoda na oplátku Teheránu umožní posílit své partnerství s Pekingem, trvalým členem Rady bezpečnosti OSN a zvednout úroveň produkce ve třech největších ropných a plynových polích navíc k povolení Číny zvýšit objemy ropných dovozů z Íránu.

Tyto zdroje zdůrazňují, že hlavní body této nové dohody nebudou veřejně oznámeny, i když znamenají významný posuv rovnováhy moci v ropném a plynovém sektoru světa.

 

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář