Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Čína plánuje investovat 280 miliard $ do íránského ropného, plynového a petrochemického sektoru, které jsou vystavené sankcím USA, uvádí Petroleum Economist magazín.
Tento magazín zabývající se záležitostmi energetiky citoval vysoce postavené zdroje spojené s íránským ministerstvem olejářství, které uvádí, že tyto ohromné investice představují klíčový základ nové smlouvy mezi těmito dvěma zeměmi. To bylo potvrzeno i během návštěvy íránského ministra zahraničí Mohammada Javad Zarifa v Číně koncem srpna, kdy byl prezentován itinerář pro postup důkladného strategického partnerství na základě dohody, která byla podepsána v roce 2016.
Podle tohoto magazínu Peking rovněž slíbil investovat 120 miliard $ do íránského ropného sektoru a průmyslových infrastruktur.
Tato ohromná částka bude vydána během prvních pěti let, kdy se bude realizovat rozběh této dohody, s možnými dalšími investicemi během podobných následných období, pokud s tím budou obě strany souhlasit.
Írán na oplátku udělí čínským společnostem prioritní právo účasti na tendrech na nové, zmrazené nebo nedokončené projekty rozvoje ropných a plynových polí stejně jako na petrochemické projekty, včetně opatřování technologií a odborného personálu k realizaci těchto projektů.
K tomu patří i nasazení až 5 000 čínských bezpečnostních důstojníků na íránské území, aby tyto čínské projekty zabezpečili, stejně jako nasazení dalšího personálu a zdrojů k zabezpečení ropného, plynového a petrochemického exportu z Íránu do Číny včetně toho, co bude probíhat přes Perský záliv.
Tato dohoda rovněž Číně umožní, aby ropu, plyn a petrochemické produkty nakupovala za nižší ceny s právem zpoždění plateb v těchto cenách o dva roky, a ty se budou provádět v čínské národní měně v yuanech nebo v jiných „snadných měnách“, které Pekingu přináší zisky, když v nich provádí projekty v Africe a v bývalých sovětských republikách, aniž by se uchyloval k obchodování v USD.
Podle těchto zdrojů obdrží Čína celkovou slevu asi 32 procent na veškerou ropu, plyn a petrochemické produkty z Íránu.
Tento plán je také jedním z těch, které se objevily během čínské inciativy Nové hedvábné stezky, v níž má Peking v úmyslu využít levné pracovní síly dostupné v Íránu, aby v něm stavěl továrny pod dohledem prominentních čínských společností.
Tato dohoda na oplátku Teheránu umožní posílit své partnerství s Pekingem, trvalým členem Rady bezpečnosti OSN a zvednout úroveň produkce ve třech největších ropných a plynových polích navíc k povolení Číny zvýšit objemy ropných dovozů z Íránu.
Tyto zdroje zdůrazňují, že hlavní body této nové dohody nebudou veřejně oznámeny, i když znamenají významný posuv rovnováhy moci v ropném a plynovém sektoru světa.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi