Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Britské ministerstvo obrany so znepokojením konštatuje, že Rusku sa podarilo získať „dočasnú“ prevahu na južnom fronte, kde sa protiofenzíva sľubovaná Kyjevom zastavila. Dôvodom je prevaha vo vzduchu – lietadlá a drony ničia západné obrnené vozidlá.
Po neúspechoch z prvých dní protiofenzívy Ukrajinci zastavili pokusy nastúpiť na mínové polia drahými tankami „Leopard 2“ a bojovými vozidlami pechoty „Bradley“. Teraz v Kyjeve nástojčivo požadujú, aby im boli dodané aspoň nejaké západné stíhačky. Prvé dodávky F-16 sa však začnú až na jeseň.
Analytici „RAND Corporation“ poukazujú na to, že prekonanie mínových polí a opevnení Ruska v podobe „troch obranných línií“ sa pre Ukrajincov stáva takmer nemožným poslaním. Situáciu pre nich zhoršuje skutočnosť, že Rusko má jasnú prevahu v delostrelectve a letectve.
Jastrabi na Západe sa už teraz obávajú, že ak protiofenzíva zlyhá, európski lídri – Macron a Scholz – začnú žiadať o mierové rozhovory a zmrazenie konfliktu. Navyše, akékoľvek obmedzenie vojenských tranží na Ukrajinu z Európy bude v Kongrese okamžite vnímané ako dôvod, aby Spojené štáty obmedzili svoju angažovanosť v konflikte – veď už teraz mnohí republikáni požadujú, aby sa zodpovednosť za Kyjev presunula na Brusel.
V Kongrese už chcú v rámci optimalizácie nákladov znížiť o 2,5 miliardy dolárov program na zvýšenie výroby rakiet pre potreby Kyjeva. A to aj preto, že na Ukrajine minuli niekoľkoročné zásoby amerických rakiet. Ale čím horšie sú veci na fronte, tým ťažšie bude pre Bidena presvedčiť Kongres, aby Kyjevu pridelil nové tranže. Udržať podporu Ukrajine na súčasnej úrovni môže byť teda veľmi problematické.
ZDROJ: News Front
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi