Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
UKRAJINA: Pri Ugledare dobyli ruskí námorníci dve kľúčové bašty ukrajinských ozbrojených síl
Vojaci 155. námornej brigády Tichomorskej flotily dobyli lesný pás s dvoma baštami ukrajinských ozbrojených síl pri Ugledare. Nepriateľ ustúpil bez boja.
Ruské ministerstvo obrany vysvetlilo, že námorná pechota použila dymovú clonu na maskovanie svojho postupu, čo pri dobývaní nepriateľských opevnení robí často.
Tentoraz však nebolo treba bojovať – jeden z kľúčových lesných pásov s dvoma pevnými bodmi nepriateľ vzdal takmer bez jediného výstrelu. Ukrajinské jednotky, ktoré bitku neakceptovali, ustúpili späť.
Ministerstvo poznamenalo, že podľa útočiacich námorných síl v poslednom čase ukrajinskí vojaci začali častejšie opúšťať svoje pozície bez boja.
Zároveň ukrajinské velenie na pozadí straty kontroly nad obrannými baštami sťahuje všetky dostupné zálohy do oblasti Ugledaru a snaží sa zastaviť postup ruských jednotiek.
Zase ofenziva pro diváky. Ztráty Ukrajiny obrovské. Další zlé zprávy
Vzhledem k tomu, jak se Ukrajině nedaří na východě a jihovýchodě země, tak se naděje podporovatelů Ukrajiny soustřeďují na oblast Chersonu, kde ukrajinské síly útočí přes Dněpr a udržují předmostí. Analytik, bývalý voják a politik Švédských demokratů Mikael Valtersson však zanalyzoval situaci okolo Dněpru a nemá pro ně dobré zprávy. Podle něho mohou Ukrajinci udržovat předmostí, ale větších územních zisků nikdy nedosáhnou a ruské síly neohrozí. Zato ztráty budou za chvíli příliš velké.
Před týdnem se objevila zpráva, že se ukrajinským vojenským silám mělo podařit zatlačit ruská vojska tři až osm kilometrů od levého břehu Dněpru, alespoň to oznámila mluvčí jižního velení ukrajinské armády Natalja Humenjuková, která zároveň tvrdila, že to znamená, že Rusové už nemohou ostřelovat pravý břeh z minometů.
Jak se fronta u Chersonu vyvíjí zhodnotil Mikael Valtersson, bývalý politik Švédských demokratů a voják. Konstatuje, že po krachu letní ofenzivy se na frontu u Dněpru, zejména u Chersonu soustředila pozornost, zvláště v otázce, zda může mít větší vliv na průběh války. Připomenul, že Cherson se Rusům podařilo dobýt a celkem i věřili, že mohou oblast udržet. Hovořily pro ně celkem slušná obrana a také dostatek vojáků.
To se ovšem změnilo, když na scénu dorazily raketomety HIMARS, které Ukrajinci použili na ničení mostů. A ze zásobování pravého břehu se stala noční můra. „Na první pohled to nebylo zřejmé, ruské ozbrojené síly měly na západním břehu velké množství zásob, ale začalo být těžké je nahrazovat při intenzivních bojích s ukrajinskými silami při protiofenzivě. Obě strany spotřebovávaly vybavení i zásoby ve velkém množství, ale Ukrajinci mohli nahrazovat své ztráty snadněji než Rusové,“ píše Valtersson. Rozhodnutí stáhnout se z Chersonu pak bere jako moudré, protože alternativou bylo riskovat prolomení fronty kvůli nedostatku zásobování.
Připomíná také prolomení přehrady Nová Kachovka, které „spláchlo“ některé předsunuté pozice Rusů a vytvořilo prostředí, ve kterém se v podstatě bojovat nedalo, tudíž byl v létě na dněperské frontě klid. Ovšem hladina vody poklesla, zvláště na ruské straně.
Řada „mluvících hlav“ pak spekulovala o potenciální ofenzivě přes Dněpr. Na ukrajinské straně mnozí doufali, že by tímto směrem mohli odstřihnout Krym a dobýt Melitopol z boku. Jiní zase doufali, že se Ukrajinci vylodí u Enerhodaru a zaútočí na týl ruského opevnění u Záporoží. (Na obrázku A a B).
Mapa plánovaných útoků přes Dněpr
Repro: X
Jak ale analytik poukazuje, kreslit čáry na mapě je jedna věc a zásobování útoku druhá. Rusko toho nebylo minulý podzim schopné a Ukrajina je na tom v této oblasti ještě hůř, protože Rusko mělo a má převahu v dělostřelectvu, helikoptérách, letectvu i v naváděných střelách. A co se týče dronů, je na tom minimálně stejně jako Ukrajina. Jedině v oblasti salvových dalekonosných raketometů je na tom s HIMARS lépe, nicméně Valtersson varuje, že Rusko může začít používat severokorejský systém KN-09 s dostřelem 180 až 200 km.
Jeho závěr je, že dnes ani jedna strana nemá možnost přes Dněpr dopravit dostatečně velké množství zásob pro velký útok. Jednotky pěchoty mohou Dněpr přeplavit a způsobovat škody, ale udržet je na druhé straně déle, je náročné. Navíc jsou břehy Dněpru vysoké s výjimkou oblastí Enerhodaru a Nikopolu.
Na konci léta začaly ukrajinské síly útočit přes Dněpr ve větším počtu a obsadily některé ostrovy na řece. O vesničku Dachi poblíž Antonovského mostu se od té doby stále bojuje. Ukrajinci se snažili dobýt i další vesnici, Kozachi Laheri, ale byli nuceni se stáhnout. Poslední ukrajinský útok vedl k dobytí vesnice Krynky, a od té doby je fronta stabilní.
U Dachi se dle Valterssona Rusové zdráhají jít do protiútoku a místo toho se soustředí na to, aby ukrajinské síly ničili ještě předtím, přitom a potom, co jsou dopraveny přes Dněpr. U Dachi je to proto, že by jejich síly byly snadno zpozorovány z výšin na druhém břehu, což už jednou vedlo k velkým ztrátám, když se pokusili o protiútok. Na jih od Dachi jsou podle analytika silné obranné linie, které nelze s tím, co Ukrajinci shromáždí v Dachi, prorazit. U Krynky jsou pak Rusové schovaní v lese na jih od vesnice, což je kryje před drony a dělostřelectvem. A už odrazili několik pokusů do lesa postoupit. I tam má Ukrajina problém shromáždit dostatek materiálu a lidí.
Což se bude údajně ještě zhoršovat, protože Rusové nyní mají drony s nočním viděním, takže ani plavba ve tmě a v mlze není bezpečná. Valtersson odhaduje, že pokud všechny transporty přes řeku, v noci i ve dne, budou mít dohromady úroveň ztrát 10 až 15 %, tak bude za chvíli cena příliš vysoká. Kromě toho, tímto způsobem je podle něho možné, za cenu velkých ztrát, udržet několik malých předmostí, ale není možné zásobit více než jednu brigádu lehké pěchoty, a to bez těžkých zbraní.
„Taková síla nemá možnost prolomit linii nebo postoupit, ale mohou udržet předmostí, pokud jsou ochotni snášet velké ztráty,“ míní Valtersson. Odhaduje, že Rusové se budou snažit Ukrajince porazit bez velkých pozemních útoků, aby šetřili síly. Ale také se nebudou stahovat. Jak dlouho bude předmostí existovat pak záleží na tom, jak dlouho jsou Ukrajinci ochotní tolerovat ztráty.
„Závěr je, že ukrajinské nájezdy přes Dněpr nejsou hrozbou pro obranu ruských ozbrojených sil ani Krymu. Ale ukrajinské operace budou vázat značné ruské síly na Dněpru a také působit jako morální vzpruha pro Ukrajinu a její podporovatele na Západě. Ukrajina je ochotna zaplatit vysokou cenu v lidských ztrátách za PR ofenzivu. Rusko se zároveň vyhne ztrátám díky kombinované obranné strategii na zemi a útočné strategii ve vzduchu. Ovšem s tou nevýhodou, že umožní Ukrajině PR vítězství v průběhu dalších měsíců,“ říká Mikael Valtersson.
ANALYSIS DNIEPRFRONT 2/2, NOVEMBER 26 2023
Continued from 1/2When we have looked at the general characteristics on the Dnieprfront. What to say about the current UkrAF attacks over Dniepr? During the late summer ukrainian forces started making larger raids over Dniepr and… pic.twitter.com/DL2KUTjXrd
— Mikael Valtersson (@MikaelValterss1) November 26, 2023
Z této oblasti také často přicházejí videa, která zachycují, jak se ukrajinské lodě a ukrajinští vojáci stávají cílem ruských dronů.
A footage shows a half-dozen UAF servicemen attempting to leave the left bank of the Dnieper. The boat was close, but they did not make it. Radio interception also show Ukrainian troops outside Krynky are asking for evacuation boats, but none sent to pick them up: pic.twitter.com/59RjaGoyCz
— Bashkarma🌏 (@Karmabash) November 26, 2023
UKRAJINA KRVÁCA, RUSI TAKTIZUJÚ. Civilisti a západní spojenci sa môžu len nemo prizerať
Ako na tom v skutočnosti Ukrajina je
Vzhľadom na to, ako sa Ukrajine nedarí na východe a juhovýchode krajiny, tak sa nádeje podporovateľov Ukrajiny sústreďujú na oblasť Chersonu, kde ukrajinské sily útočia cez Dneper a udržujú predmostie. Analytik, bývalý vojak a politik Švédskych demokratov Mikael Valtersson však zanalyzoval situáciu okolo Dnepra a nemá pre nich dobré správy. Podľa neho môžu Ukrajinci udržiavať predmostie, ale väčších územných ziskov nikdy nedosiahnu a ruské sily neohrozia. Zato straty budú onedlho príliš veľké.
Naozaj sú na tom militantné sily našich východných susedov dobre?
Pred týždňom sa objavila správa, že sa ukrajinským vojenským silám malo podariť zatlačiť ruské vojská tri až osem kilometrov od ľavého brehu Dnepra, aspoň tak tvrdila hovorkyňa južného velenia ukrajinskej armády Natalja Humenjuková, ktorá zároveň deklamovala, že to znamená, že Rusi už nemôžu ostreľovať pravý breh z mínometov.
Vojenský expert tvrdí niečo iné
Ako sa front pri Chersone vyvíja zhodnotil Mikael Valtersson, bývalý politik Švédskych demokratov a vojak. Konštatuje, že po krachu letnej ofenzívy sa na front pri Dnepri, najmä pri Chersone, sústredila pozornosť, predovšetkým v otázke, či môže mať väčší vplyv na priebeh vojny. Pripomenul, že Cherson sa Rusom podarilo dobyť a verili, že môžu oblasť udržať. Hovorili pre nich celkom slušná obrana a tiež dostatok vojakov.
Rusko zvolilo racionálnu stratégiu
To sa však zmenilo, keď na scénu dorazili raketomety HIMARS, ktoré Ukrajinci použili na ničenie mostov. Zo zásobovania pravého brehu sa stala nočná mora. „Na prvý pohľad to nebolo zrejmé, ruské ozbrojené sily mali na západnom brehu veľké množstvo zásob, ale začalo byť ťažké ich nahrádzať pri intenzívnych bojoch s ukrajinskými silami pri protiofenzíve. Obe strany spotrebovávali vybavenie aj zásoby vo veľkom množstve, ale Ukrajinci mohli nahrádzať svoje straty ľahšie ako Rusi,“píše Valtersson. Rozhodnutie stiahnuť sa z Chersonu potom berie ako múdre, pretože alternatívou bolo riskovať prelomenie frontu kvôli nedostatku zásobovania.
Dočasné opatrenia Ukrajincov nežali dlhodobé úspechy
Vo svojej analýze tiež pripomenul prelomenie priehrady Nová Kachovka, ktoré „spláchlo“ niektoré predsunuté pozície Rusov a vytvorilo prostredie, v ktorom sa v podstate bojovať nedalo, teda bol v lete na dneperskom fronte pokoj. Avšak hladina vody poklesla, najmä na ruskej strane.
Mnoho „talking heads“, (hovoriacich hláv), následne špekulovalo o potenciálnej ofenzíve cez Dneper. Na ukrajinskej strane mnohí dúfali, že by týmto smerom mohli odstrihnúť Krym a dobyť Melitopol z boku. Iní zase verili, že sa Ukrajinci vylodia pri Enerhodare a zaútočia na tyl ruského opevnenia pri Záporoží.
Na papieri vyzerá skutočnosť inak, ako na fronte
Ako ale analytik pripomenul, kresliť čiary na mape je jedna vec a zásobovanie útoku druhá. Rusko toho nebolo minulú jeseň schopné a Ukrajina je na tom v tejto oblasti ešte horšie, pretože Rusko malo a má prevahu v delostrelectve, helikoptérach, letectve aj v navádzaných strelách. A čo sa týka dronov, je na tom minimálne rovnako ako Ukrajina. Jedine v oblasti salvových ďalekonosných raketometov je na tom s HIMARS lepšie, ale Valtersson varoval, že Rusko môže začať používať severokórejský systém KN-09 s dostrelom 180 až 200 km.
Situácia bude zrejme stagnovať
Jeho záver je, že dnes ani jedna strana nemá možnosť cez Dneper dopraviť dostatočne veľké množstvo zásob na veľký útok. Jednotky pechoty môžu Dneper preplaviť a spôsobovať škody, ale udržať ich na druhej strane dlhšie je náročné. Navyše sú brehy Dnepra vysoké, s výnimkou oblastí Enerhodaru a Nikopolu. Na konci leta začali ukrajinské sily útočiť cez Dneper vo väčšom počte a obsadili niektoré ostrovy na rieke. O dedinku Dači blízko Antonovského mosta sa odvtedy stále bojuje. Ukrajinci sa snažili dobyť aj ďalšiu dedinu, Kozachi Laheri, ale boli nútení sa stiahnuť. Posledný ukrajinský útok viedol k dobytiu dediny Krynky, a odvtedy je front stabilný.
Snahy Ukrajincov o prelomenie frontu sú márne
Pri Dači sa podľa Valterssona Rusi zdráhajú ísť do protiútoku a namiesto toho sa sústredia na to, aby ukrajinské sily ničili ešte predtým, pritom a potom, čo sú dopravené cez Dneper. U Dači je to preto, že by ich sily boli ľahko spozorované z výšin na druhom brehu, čo už raz viedlo k veľkým stratám, keď sa pokúsili o protiútok. Na juh od Dači sú podľa analytika silné obranné línie, ktoré nemožno s tým, čo Ukrajinci zhromaždia v Dači, preraziť. Pri Krynke sú potom Rusi schovaní v lese na juh od dediny, čo ich kryje pred drony a delostrelectvom. A už odrazili niekoľko pokusov do lesa postúpiť. Aj tam má Ukrajina problém zhromaždiť dostatok materiálu a ľudí.
Rusi majú náskok v technológii
Čo sa bude údajne ešte zhoršovať, pretože Rusi teraz majú drony s nočným videním, takže ani plavba v tme a v hmle nie je bezpečná. Valtersson odhaduje, že „…pokiaľ všetky transporty cez rieku, v noci aj cez deň, budú mať dohromady úroveň strát 10 až 15 %, tak bude za chvíľu cena príliš vysoká. Okrem toho, týmto spôsobom je podľa neho možné za cenu veľkých strát udržať niekoľko malých predmostí. No nie je možné zásobiť viac, ako jednu brigádu ľahkej pechoty, a to bez ťažkých zbraní. predmostí, ak sú ochotní znášať veľké straty“. Odhaduje, že Rusi sa budú snažiť Ukrajincov poraziť bez veľkých pozemných útokov, aby šetrili sily. Ale tiež sa nebudú sťahovať. Ako dlho bude predmostie existovať potom záleží na tom, ako dlho sú Ukrajinci ochotní tolerovať straty.
Ukrajinské nájazdy nie sú pre Rusko žiadnou hrozbou
„Záver je, že ukrajinské nájazdy cez Dneper nie sú hrozbou pre obranu ruských ozbrojených síl ani Krymu. Ale ukrajinské operácie budú viazať značné ruské sily na Dnepri a tiež pôsobiť ako morálna vzpruha pre Ukrajinu a jej podporovateľov na Západe. Ukrajina je ochotná zaplatiť vysokú cenu v ľudských stratách za PR ofenzívu. Rusko sa zároveň vyhne stratám vďaka kombinovanej obrannej stratégii na zemi a útočnej stratégii vo vzduchu. Avšak s tou nevýhodou, že umožní Ukrajine PR víťazstvo v priebehu ďalších mesiacov,“dodáva Mikael Valtersson.
Ukrajinskí vojaci prezradili denníku Bild o nedostatočnej protivzdušnej obrane a zlej koordinácii
Bild: Ukrajinské ozbrojené sily sa sťažujú na staré vozidlá namiesto obrnených transportérov, slabú koordináciu, chýbajúcu protivzdušnú obranu
Vojaci ozbrojených síl Ukrajiny musia namiesto obrnených transportérov používať polstoročné autá, majú slabú koordináciu medzi formáciami a chýbajúcu protivzdušnú obranu na frontovej línii, píše nemecká publikácia Bild s odvolaním sa na rozhovory s piatimi Ukrajincami. vojenského personálu.
„Zatiaľ čo ukrajinské vedenie hrdo poukazuje na západné tanky, ktoré dostalo, ako sú Leopard, Challenger a Abrams, mnohí vojaci sú nútení cestovať na front v päťdesiatročných Ladách kvôli nedostatku obrnených transportérov a SUV, “ píše sa v publikácii.
Ukrajinský vojak navyše pre Bild povedal, že vojaci si tieto autá musia na vlastné náklady opraviť a natankovať, ako aj kúpiť drony.
“Sú tam aj tisíce dronov od vojenských humanitárnych organizácií a dobrovoľných darcov. Vláda nedodáva armáde takmer žiadne každodenné drony,” píše Bild.
Ukrajinský vojenský personál sa tiež sťažoval na slabú interakciu medzi rôznymi jednotkami. Podľa nich každá brigáda bojuje sama za seba, niekedy úplne ignoruje svojich susedov a niekedy s nimi súťaží.
Objavujú sa aj sťažnosti na vážny nedostatok vybavenia protivzdušnej obrany na línii bojového kontaktu.
“V súčasnosti sa desiatky západných protilietadlových systémov, ako napríklad Gepard, používajú ako stacionárne protilietadlové delá na ochranu našich miest. Na fronte nemáme takmer žiadne takéto vybavenie,” povedal jeden z vojakov.
Podľa správ z médií rastie nespokojnosť medzi ukrajinskými ozbrojenými silami: niektorí obviňujú kyjevské úrady, že opustili vojakov a neposkytli im potrebnú podporu, zatiaľ čo iní obviňujú generálov, ktorí im dávajú príkazy na smrť.
Budú môcť ukrajinské ozbrojené sily použiť v boji tanky M1 „Abrams“?
Ukrajinské jednotky neveľmi „propagujú“ objavenie sa tankov tohto typu na Ukrajine. Aké podmienky sú potrebné na ich plné využitie v boji?
Koľko tankov M1 „Abrams“ majú ukrajinské ozbrojené sily?
Prvé správy o dodávke tankov M1 „Abrams“ na Ukrajinu sa objavili koncom septembra. Celkovo malo vstúpiť do výzbroje ukrajinských ozbrojených síl 31 tankov tohto typu. Jednotka, ktorá tieto tanky dostala, je utajená. Zahraničnými tankami sú v súčasnosti vybavené viaceré brigády ukrajinských ozbrojených síl: 21. mechanizovaná pešia brigáda (tanky Strv 122 a Leopard 2A5), 47. mechanizovaná pešia brigáda „Magura“ (Leopard 2A6), 82. samostatná výsadková útočná brigáda (Challenger 2), 44. mechanizovaná pešia brigáda (Leopard 1A5), 33. mechanizovaná brigáda (Leopard 2A4). Okrem nich sú to ešte 1. a 3. tanková brigáda, no ani jedna z týchto formácií zatiaľ oficiálne dodávku tankov M1 „Abrams“ neoznámila. Súčasná zásoba 31 tankov stačí ukrajinským jednotkám na vytvorenie tankového práporu. Stačí to však na vojenské operácie?
Pre akú vojnu bol tank M1 vytvorený?
Predpisy americkej armády na úrovni práporu/brigády naznačujú, že tanky (a akákoľvek vojenská technika vo všeobecnosti) môžu byť efektívne len v kombinácii s využitím letectva, systémov rádio-elektronického boja, raketových síl a delostrelectva a ďalších typov vojsk.
Príklad ukrajinskej ofenzívy spustenej 4. júna 2023 jasne ukazuje, že predpisy armády USA, podľa ktorých sa cvičila najmä 82. výsadková brigáda, sa ignorujú a vojenská technika NATO sa nepoužíva ako súčasť bojového poriadku v interakcii s inými zložkami armády v boji kombinovaných zbraní, ale nezávisle.
Je pozoruhodné, že model používania tankov NATO ukrajinskými ozbrojenými silami je približne rovnaký, bez ohľadu na frontový sektor: nemecké „Leopardy“ boli (a sú) používané bez krytia a v izolácii od hlavných síl v záporožskom smere, v okolí Kupjanska a Kremennej, ako aj pri Avdejevke. Výsledkom je, že táto technika je pravidelne likvidovaná armádnym letectvom, ATGM a mínami.
Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že ukrajinské ozbrojené sily dostali tanky M1A1 bez prvkov dynamickej ochrany ARAT (a akýchkoľvek komponentov protidronovej ochrany), existuje dôvod domnievať sa, že všetky (alebo významná časť) týchto tankov budú na bojisku zničené.
Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že v zime sa očakáva zvýšenie aktivity samonavádzacej munície „Lancet“, pravdepodobnosť takéhoto výsledku je 100%.
Okrem toho ukrajinské ozbrojené sily už v boji stratili niektoré opravárenské a odťahovacie vozidlá M88, ktoré sú potrebné na podporu jednotiek vyzbrojených tankmi M1 „Abrams“.
Čo z toho vyplýva?
Ozbrojené sily Ukrajiny mali do marca až apríla čiastočne obmedzené kapacity na vedenie kombinovaných vojenských operácií. Avšak množstvo vážnych neúspechov – porážka v Arťomovsku, nevydarená protiofenzíva na záporožskom a južnodoneckom smere – ich aj o takéto príležitosti pripravili.
Skupina tankov M1 „Abrams“ poslaná ukrajinskými ozbrojeným silám s najväčšou pravdepodobnosťou na aktuálnu situáciu na bojisku vážny vplyv mať nebude. Zničenie alebo poškodenie amerických tankov (berúc do úvahy fakt, že na fronte je na západné tanky skutočná poľovačka), naopak spôsobí veľké pobúrenie verejnosti a negatívne ovplyvní imidž Ozbrojených síl Ukrajiny, ako aj imidž západnej techniky celkovo, ktorý je už aj tak naštrbený zničením tankov „Leopard“ a iných obrnených vozidiel.
WSJ: Kolektívny Západ sa túto zimu obáva kolapsu Ukrajiny na bojisku
Viacerí na Západe sa obávajú, že postavenie Ukrajiny na bojisku by sa túto zimu mohlo zhoršiť.
Informoval o tom denník „The Wall Street Journal“.
Poznamenal, že v momente keď sa ruská vojenská operácia na Ukrajine blíži k tretiemu roku, Moskva si udržiava výhodu na vojenskom, politickom a ekonomickom fronte. Podľa novín je na tomto pozadí viditeľný pokles záujmu západných spojencov Kyjeva, ktorí sú čoraz menej ochotní Kyjevu pomáhať.
„Slepá ulička v konfikte posilňuje v Nemecku názor, že prímerie a rokovania s Ruskou federáciou budú v záujme Ukrajiny,» píše sa v článku.
Berlín však nechce vyvíjať tlak na ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského. V článku sa zdôrazňuje, že pre ruského prezidenta Vladimira Putina v súčasnosti vyjednávanie a uzatváranie mierovej dohody s Ukrajinou nemá zmysel.
„Materiálne výhody v roku 2024 budú hlavne na strane Ruska,“ poznamenal autor.
Michael Kofman, vedúci pracovník „Carnegie Endowment for International Peace“ vo Washingtone upozornil, že „ak sa na budúci rok neurobia správne rozhodnutia týkajúce sa ukrajinského prístupu a západných zdrojov, potom budú vyhliadky Ukrajiny na úspech mizivé“.
„Nedostatok munície tiež znamená, že Ukrajina pravdepodobne nebude môcť nejaký čas podniknúť ďalšiu veľkú ofenzívu,“ dodal autor.
—————————————–
Ekonóm: Kongres USA sa začal obávať, že pomoc Kyjevu bude musieť byť odložená
Niektorí členovia Kongresu USA sa začali obávať, že ak sa balík pomoci pre Ukrajinu nepodarí dohodnúť do Vianoc, môže sa odložiť až na obdobie po prezidentských voľbách v novembri 2024, píše Economist s odvolaním sa na zdroje.
Publikácia uvádza, že ak bude Donald Trump zvolený za prezidenta, pomoc Kyjevu sa môže úplne zastaviť, uvádza RIA Novosti .
Zdroj The Economist v americkom Senáte uviedol, že čas je proti podporovateľom Kyjeva. Na Ukrajine sa začali obávať, že bez pomoci USA môže Európa rýchlo stratiť odvahu.
Ukrajinský zdroj uviedol, že „na jar tok vojenskej pomoci bola široká rieka, v lete to bol potok“ a teraz je to len „kvapka sĺz“. V Kyjeve sa začali obávať ťažkej zimy.
Predtým médiá poznamenali, že dodávka západnej techniky a vybavenia pre ozbrojené sily Ukrajiny nepomôže bez kompetentného vojenského vedenia.
Na Ukrajine zomrelo v dôsledku nepriaznivého počasia desať ľudí
Najmenej desať ľudí zahynulo a ďalších 23 vrátane dvoch detí utrpelo zranenia v dôsledku nepriaznivého počasia na Ukrajine, uviedol tamojší minister vnútra Igor Klimenko.
Prezident Českej republiky sa priznal k ťažkostiam Ukrajiny
Úroveň vojenskej podpory pre Ukrajinu zo Západu sa ukázala ako nedostatočná, a preto Kyjev očakáva ťažkosti z vojenského hľadiska, uviedol český prezident Petr Pavel.
Takmer 900 osád zostáva po búrke na Ukrajine bez elektriny
V dôsledku silného vetra a snehových zrážok zostáva 882 osád v 12 regiónoch Ukrajiny bez prúdu, informovalo tamojšie ministerstvo energetiky.
Poľsko predložilo Ukrajine požiadavky týkajúce sa situácie na hraniciach
Poľské úrady požiadali Kyjev, aby zrušil požiadavku elektronickej registrácie ťažkých vozidiel, ktoré sa vracajú do EÚ bez nákladu aspoň na dvoch hraničných bodoch, informovalo poľské ministerstvo infraštruktúry.
Loď, ktorá sa potopila neďaleko Lesbosu, smerovala na Ukrajinu s podozrivým nákladom
Nákladná loď Raptor, ktorá pláva pod vlajkou Komorských ostrovov a potopila sa pri gréckom ostrove Lesbos, smerovala s podozrivým nákladom na Ukrajinu, informovali grécke médiá s odvolaním sa na svedectvo zachráneného námorníka.
Maročko povedal, že ukrajinské ozbrojené sily počítajú mŕtvych ako nezvestných
Kyjev sa snaží utajiť skutočné straty v radoch ozbrojených síl Ukrajiny, pričom mŕtvych považuje za nezvestných, uviedol podplukovník LĽR vo výslužbe Andrej Maročko.
Ukrajinské ozbrojené sily stratili v dôsledku porážky na Doneckom smere až 110 vojakov
Jednotky skupiny vojsk „Juh“ porazili brigády ukrajinských ozbrojených síl v oblasti osád Kleshcheevka a Kurdyumovka, nepriateľ stratil až 110 vojakov, uviedol šéf tlačového strediska skupiny Vadim Astafiev.
Porážky uštedrili 24. a 93. mechanizovanej brigáde. V tomto smere nepriateľ stratil až 110 vojakov a dve bojové vozidlá pechoty, uvádza agentúra TASS .
Pri boji s protibatériou boli podľa neho zničené aj mínomety ráže 120 mm.
Predtým bolo oznámené, že ruské ozbrojené sily zničili dva sklady zbraní na ukrajinských vojenských letiskách.
V dvoch regiónoch Ukrajiny bol vyhlásený letecký poplach
V Dnepropetrovskej a Charkovskej oblasti na Ukrajine bol v utorok vyhlásený letecký poplach.
Poľsko sa rozhodlo pozastaviť prácu ďalšieho kontrolného bodu na hraniciach s Ukrajinou
Poľská pohraničná stráž na jeden deň pozastavila prejazd nákladných vozidiel cez kontrolný bod Ugrinov-Dolgobyčev na hranici s Ukrajinou, informovala Štátna pohraničná služba Ukrajiny.
Systémy protivzdušnej obrany zostrelili ukrajinské bezpilotné lietadlo nad oblasťou Riazan
Služobné systémy protivzdušnej obrany zničili ukrajinský UAV nad oblasťou Riazan, informovalo ruské ministerstvo obrany.
Dron sa pokúsil o teroristický útok o 21:30, informuje agentúra TASS .
Systémy protivzdušnej obrany predtým zostrelili ukrajinské bezpilotné lietadlo nad Rostovskou oblasťou.
Směr Soledar 27. listopadu 2023
Intenzita bojů téměř na celé frontě se kvůli zhoršujícím se povětrnostním podmínkám snížila.
▪️Velení ukrajinské skupiny „Soledar“ očekává aktivaci ruských ozbrojených sil ve směru Kleshcheevka a Krasnyj.
▪️Kvůli takovým obavám byly síly 23. praporu 1. prezidentské brigády přesunuty do Krasného na pomoc 57. střeleckému praporu. A hned po příjezdu se útočná skupina této formace pokusila zaútočit na jihovýchod, ale bezvýsledně.
V Chasově Jaru se také dokončuje přesun 515. samostatného praporu 1. samostatné brigády speciálních sil z Charkovské oblasti. Speciální jednotka nahradí 77. brigádu, která půjde obnovit její bojeschopnost.
▪️Podobné doplňování zásob proběhlo u 80. letecké útočné brigády ukrajinského letectva. Zcela nahradit ji zatím není možné, proto bylo na její složení vysláno 290 mobilizovaných osob.
Chersonský směr: 27. listopadu 2023
Včera, těsně předtím, než silná bouře zasáhla několik regionů na jihu Ruska, se ukrajinští námořníci pokusili znovu vstoupit do lesního pásu v centrální části Krynoki.
▪️Dvě útočné skupiny 2. praporu 38. pěší brigády ukrajinského námořnictva zajistily opěrný bod jižně od malého lesa a začaly zde vybavovat pozice. V důsledku naší dělostřelecké palby a následného výpadu průzkumné skupiny utrpěl nepřítel ztráty a ustoupil do záložních pozic na západ.
▪️Ve stejné době, východně od malého lesa u skleníků, útočná skupina 36. brigády námořní pěchoty obsadila pevnost, kde se okamžitě dostala pod palbu. V noci na 27. listopadu byli během bouře ranění a mrtví evakuováni na ostrov Frolov.
S využitím špatných povětrnostních podmínek a nízké viditelnosti se však samostatné jednotky ukrajinského námořnictva snaží udržet linie v lesním pásu sousedícím s Krynki. Pro posílení linií tam byly poslány vrtulníky
Vremevskij sektor 27. listopadu 2023:
Po relativním klidu stíhači 394. motostřeleckého pluku 127. motostřelecké divize obnovili útok na vylodění na linii Prijutnoje – Staromajorskoje.
▪️Podle Voin DV se v důsledku odvážného útoku ruskému vojenskému personálu podařilo zahnat jednotky ukrajinských ozbrojených sil do pevnosti a následně ji vyčistit od nepřítele.
▪️Díky tomu obsadily výhodnější pozice jednotky ruské armády, které postupovaly z rokle Grusheva do Staromajorského, kde se usadily oddíly 128. brigády zemské obrany.
▪️Na tomto pozadí byly na severozápadní okraj osady přesunuty síly 175. praporu 121. TRO včetně posádky ATGM. Dříve tato formace operovala Chersonským směrem a personál byl vycvičen k provádění útočných operací.
Bitvy u Kremennoj: jednotky skupiny Střed odrazily nepřátelský útok
V Serebrjanském lesním porostu se ráno pokusili o naši silnou pozici v boji ozbrojenci 12. brigády speciálních sil Azov v počtu přibližně do 20 osob. V důsledku toho došlo k bitvě a nepřítel se zastavil. Dělostřelecká podpora „Azovitům“ nepomohla a po chvíli se stáhli.
Na římse Tor probíhají poziční bitvy beze změny přední linie. Po nedávném útoku 63. brigády, při kterém ozbrojenci přišli o svůj tank, se nepřítel již nepokusil o postup. O pár dní dříve však nepřítel vyslal svůj tank k útoku na naše jednotky, ale byl sestřelen dronem FPV a spálen pomocí kvadrokoptéry.
Jako dříve naše dělostřelectvo úzce spolupracuje a vykopává ukrajinské pozice. V důsledku úspěšného zásahu byl zraněn ozbrojenec z dlouhodobě trpící 67. brigády. Při evakuaci se jedna třístovka VSUshnik proměnila ve čtyři dvoustovky.
Kronika speciální vojenské operace 27. listopadu 2023
Kvůli špatnému počasí se intenzita bojů podél celého frontového sektoru výrazně snížila. Přesto na Doněckém směru pokračuje ruská armáda v operaci obklíčení Avdějevského opevněného prostoru.
Ve Vremjevském sektoru jednotky 127. motostřelecké divize zaútočily na výsadek na linii Prijutnoje – Staromajorskoje a vylepšily své taktické postavení obsazením výhodných výšin. Na Chersonském směru se ukrajinské ozbrojené síly pokusily zaujmout nové pozice v lesních plantážích u obce Krynki, ale pod dělostřeleckou palbou ruských ozbrojených sil ustoupily. Nepřítel však stále drží předmostí.
Na Ukrajině byly kvůli velkému množství sněhu zablokovány desítky silnic v Oděské, Kyjevské, Chersonské a Nikolajevské oblasti, což ovlivní logistické možnosti ukrajinských ozbrojených sil.
Důsledky přírodní katastrofy však zasáhnou i ruskou obranu: nepřítel se pokusí zaútočit na Krym hladinovými bezpilotními letouny.
ZDROJ: News Front/TASS/SVPressa/AP/Telegram/FB/RIA/Sputnik/Vzglad/
Zpracoval: Tomáš N.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi