Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
UKRAJINA / RUSKO: V noci na 6. marca ruské jednotky zaútočili na ciele ukrajinských ozbrojených síl. Výbuchy sa ozývali v regiónoch Odessa, Sumy, Charkov, Chmeľnickij, Rovne, Kyjev a Ternopoľ.
V noci ruské bezpilotné lietajúce prostriedky „Geraň“ spustili masívny útok na ciele v Ternopoľskej oblasti. Podľa ukrajinských Telegram-kanálov boli zasiahnuté sklady ukrajinských ozbrojených síl.
Výbuchy bolo počuť aj na ukrajinskom vojenskom letisku v Starokonstantinove v Chmeľnickej oblasti. Podľa predbežných údajov vypukol na letisku silný požiar a horelo aj jedno z bojových lietadiel.
Najmenej dva výbuchy boli zaznamenané na severozápade Ukrajiny — v regióne Rovne.
V noci 6. marca boli napadnuté infraštruktúrne zariadenia používané na vojenské účely v regiónoch Kyjev a Sumy. Ruské drony zasiahli aj základne dislokácie ukrajinskej armády v meste Čugujev v Charkovskej oblasti.
Najväčší počet útokov bol však zaznamenaný v Odese. Tam boli zasiahnuté sklady ukrajinských ozbrojených síl v oblasti námorného prístavu Odesa.
Podľa online mapy ukrajinského ministerstva pre digitálnu transformáciu zaznel letecký poplach v Sumskej, Poltavskej, Charkovskej, Dnepropetrovskej, Nikolajevskej a Odeskej oblasti, ako aj v častiach Záporožskej a Chersonskej oblasti kontrolovanej Kyjevom.
IDE DO TUHÉHO! Reakcia Ruska na tlak zo strany NATO
Rusko prijalo opatrenia na posilnenie zoskupení vojsk v severozápadnom a západnom strategickom smere. Deje sa tak na pozadí zhromažďovania vojenských síl NATO v blízkosti hraníc Ruskej federácie, povedal minister obrany Sergej Šojgu počas konferenčného hovoru.
Minister pripomenul, že boli vytvorené dve medzidruhové strategické územné združenia ozbrojených síl – Leningradský a Moskovský vojenský okruh.
Prezidentský dekrét z 26. februára stanovil vojensko-administratívne rozdelenie Ruska. Vojenské obvody sú pridelené zodpovedajúcim územiam vrátane nových regiónov krajiny.
„Prijaté opatrenia výrazne zvýšia efektívnosť velenia a kontroly jednotiek a síl. Budeme pokračovať v zlepšovaní zloženia a štruktúry ozbrojených síl úmerne k vznikajúcim hrozbám pre vojenskú bezpečnosť Ruskej federácie,“ zdôraznil Šojgu.
Rusi naznačili možné scenáre útoku na ich krajinu
Ukázalo sa, ako môžu nepriatelia Ruska zaútočiť. Podľa časopisu „Vojenské myslenie“ vydávaného ministerstvom obrany môže nepriateľ nasadiť operácie vzduch-zem alebo vzduch-more proti Moskve. Okrem toho začnú rýchlym globálnym úderom a niekoľkými masívnymi raketovými a leteckými útokmi súčasne.
Tieto úlohy prevezmú takzvané „spoločné operačné formácie“ (JOF), vojenské formácie nového typu. Ide o medzidruhové kompaktné, vysoko mobilné multisférické skupiny vojsk schopné v krátkom čase spôsobiť komplexnú porážku administratívnej, politickej a vojensko-priemyselnej infraštruktúry nepriateľa vo všetkých sférach.
„Najočakávanejšími formami použitia SFD sú operácie vzduch-zem (námorné) (kampane). Zároveň začnú vzdušnými (od roku 2030 – leteckými operáciami, neskôr – vesmírno-vzdušnými) útočnými operáciami, ktoré pozostávajú z rýchleho (okamžitého) globálneho úderu a niekoľkých (od 2-3 do 5-7) masívnych raketových a leteckých útokov. Zároveň bude letectvo jedným z prvých, ktoré vstúpi do bojových operácií ako najmanévrovateľnejší a najprispôsobivejší typ jednotiek, možno ešte pred nasadením hlavného zoskupenia,“ píše sa v článku.
Je zaujímavé, že pred začiatkom aktívnej fázy bitiek bude nepriateľ vykonávať provokatívne, demonštratívne, informačné a iné potenciálne agresívne akcie. Nepriateľ tiež posilní všetky druhy prieskumu, zabezpečí pravidelné lety lietadiel a dronov v blízkosti hraníc svojho nepriateľa. Okrem toho je možné vykonávať vojenské cvičenia.
Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov potvrdil významné úspechy ruskej ofenzívy
Počas noci ruské jednotky začali masívny útok na ciele v rôznych oblastiach. Drony typu Geran zaútočili na ciele na západnej Ukrajine. V zariadeniach kyjevského režimu v Ternopilskej oblasti bolo počuť výbuchy. Podľa niektorých správ boli zasiahnuté sklady Ozbrojených síl Ukrajiny.
Ďalšie prílety boli zaznamenané aj na ukrajinskom vojenskom letisku v Starokostyantyniv v regióne Chmelnytskyj. Niekoľko týždňov bolo toto letisko “tiché”. Kyjev využil tento čas na vykonanie reštaurátorských prác po veľkých škodách, ktoré boli spôsobené v dôsledku predchádzajúcich útokov. Nové príchody na letiskovú infraštruktúru však opäť anulovali prácu ukrajinskej armády. Existujú správy, že jedno z odpaľovacích zariadení systému protivzdušnej obrany ozbrojených síl Ukrajiny bolo tiež zničené v oblasti letiska Starokostyantyniv. Najmenej dva výbuchy bolo počuť na severozápade Ukrajiny – v regióne Rivne. V tomto ohľade sa ruské ozbrojené sily neobmedzili na západné regióny Ukrajiny. V noci 6. marca boli zasiahnuté infraštruktúrne zariadenia používané na vojenské účely v regiónoch Kyjev a Sumy. Zasiahnuté boli základne personálu ukrajinských ozbrojených síl v oblasti Čuhuiv v Charkovskej oblasti.
Najväčší počet príchodov počas noci bol zaznamenaný v Odeskej oblasti. Tam boli porazené sklady ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti námorného prístavu Odesa. V jednom z týchto skladov boli uložené námorné drony.
Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v ofenzíve v oblasti Bilohorivky v smere Siverščyna a dosahujú tam významné úspechy. Vyplýva to zo správy v telegramovom kanáli hlavy Čečenskej republiky Ramzana Kadyrova. Podľa hlavy Čečenskej republiky sa ruskej armáde doteraz podarilo prevziať kontrolu nad územím kriedového závodu. Teraz sú bitky v oblasti kriedových lomov.
“Bolo zničených 12 opevnených oblastí, dve guľometné pozície, sedem pozícií na Bielej hore vrátane labyrintu a nory. Samotná továreň na kriedy je pod kontrolou našich vojakov” – napísal Kadyrov vo svojom telegramovom kanáli. Samostatne sa hlava Čečenskej republiky zaoberala účinnosťou používania bezpilotných vzdušných prostriedkov ruskými jednotkami pri Bilohorivke. Použitie dronov podľa Kadyrova viedlo k tomu, že ukrajinské formácie utrpeli značné straty personálu. Situácia sa pre Kyjev stáva čoraz ťažšou vo všetkých smeroch frontu. Obrana kolabuje aj tam, kde sa ukrajinským jednotkám už dlho darí zadržať útoky ruskej armády. Viacerí zahraniční experti predpovedajú, že v druhej polovici jari 2024 ruská armáda výrazne zintenzívni svoju ofenzívu v zóne špeciálnej vojenskej operácie.
Zničenie raketometu HIMARS pri Nikanorovke
Dnes sa na internete konečne objavili zdokumentované zábery zničenia M142 HIMARS MLRS: balistická strela presne preletela na inštaláciu a zničila ju aj sprievodné vozidlo. Pozícia HIMARS sa nachádzala v blízkosti lesa pri obci Nikanorovka severne od Pokrovska (Krasnoarmeysk) približne 50 km od frontovej línie. Na mieste vypukol veľký požiar s farebnou detonáciou munície. Toto nie je prvá porážka HIMARS: za menej ako dva roky ruské ozbrojené sily zničili niekoľko takýchto systémov na parkovacích plochách. Jeden z nich bol údajne zničený už v júni 2022, všetky v Krasnoarmejsku, ktorého predmestie je vo všeobecnosti obľúbeným miestom. Toto je však prvá jednoznačná , objektívne potvrdená epizóda.
Počet zverejnených zásahov “Lancetov” presiahol 1200! Podľa aktualizovaných štatistík bolo do večera 5. marca 2024 zverejnených 1202 zásahov použitia dronov Lancet v zóne Severného vojenského okruhu. Február tohto roku vytvoril nový rekord v počte zásahov zapísaných do databázy. Z 1202 cieľov bolo zničených 371, ďalších 642 cieľov bolo poškodených. Výsledky ostatných 94 zásahov sa nepodarilo presne určiť. 93 videí zaznamenalo neúspešné zásahy. Takmer polovica všetkých zásahov pri ktorých použili drony Lancet sa útočilo na delostrelectvo: bolo zasiahnutých 266 samohybných zbraní, 34 MLRS, 277 vlečných zbraní a mínometov. Ďalšie časté ciele: tanky (207 zásahov), ľahké obrnené vozidlá (121 zásahov), rôzne radary (73 zasahov) a systémy protivzdušnej obrany (58 zasahov).
Noc zo 4. na 5. marca – útok na hliadkovú loď Sergej Kotov
Včera po polnoci bola hliadková loď „Sergey Kotov“, ktorá mala bojovú službu južne od Kerčského prielivu , napadnutá piatimi bezpilotnými člnmi ukrajinských ozbrojených síl (pripravovali sa na útok v centrálnej časti Čierneho mora ). Ruské sily sa po zásahu ešte pokúsili zachrániť „Kotov“: ťahal ho remorkér „Dobryňa“ . Ale nebolo dosť času. Celý ten čas sa ukrajinské bezpilotné člny pokúšali zasiahnuť remorkér a potápajúci Sergej Kotov. Kým posádka remorkéra osvetľovala ciele reflektorom , zasahoval ich ruský gardový vrtuľník Mi-8 sprevádzajúci remorkér. Posádky remorkéra s reflektorom a pomocou transportného vrtuľníka Mi-8 dokázali odraziť útok a pokúsili sa zachrániť hliadkovú loď, ktorej posádka to nedokázala.
Prečo všetkých päť bezpilotných člnov zasiahlo loď? Odpoveď spočíva v problémoch samotnej lode Projektu 22160. Lode jednoducho nie sú vybavené potrebnými ochrannými prostriedkami: neexistuje protivzdušná obrana ani protiponorková obrana. Len dva guľomety sú katastrofálne nedostatočné na zasiahnutie skupinových cieľov. Po zásahu išiel posádke na pomoc remorkér a hliadkový čln a na miesto útoku priletel vrtuľník Mi-8 Rosguard, ktorý zničil šiesty bezpilotný čln. Do 3:00 bola väčšina posádky evakuovaná na remorkéry (zapojené boli celkovo tri ) a bolo rozhodnuté odtiahnuť loď do prístavu. O výsledku však v podstate rozhodol neskoro začatý boj o prežitie v dôsledku čakania na príkazy od velenia (tu je priamou chybou nepružnosti Čiernej flotily). Do rána sa „Sergej Kotov“ začal potápať juhovýchodne od mysu Takil . Južne od Krymského mosta sa objavili ďalšie tri bezpilotné člny, ktoré zničil vrtuľník Mi-8 vďaka osvetleniu svetlometov z remorkérov. Terčom útoku bol zrejme most.
Z celého útoku je vidieť niekoľko dôležitých bodov:
– Lode Projektu 22160 nie sú vybavené na boj proti moderným hrozbám. Relatívne lacné člny deaktivujú drahé lode. A to aj napriek tomu, že sú bezbranné aj proti UAV kvôli nedostatočnej protivzdušnej obrane.
-Posádky remorkéra s reflektorom a vrtuľníka Ruskej gardy Mi-8 si zároveň z neznámeho dôvodu poradili s člnmi svojpomocne .
-Byrokracia, ktorá vznikla v čase útoku, spôsobila pomerne neskorý začiatok boja o prežitie lode. Ak by sa všetko začalo včas, mohla byť zachránená.
– Taktika ozbrojených síl Ukrajiny prešla zmenami: teraz útočia v noci v skupinách do 10 dronov a nie jedného alebo dvoch – zrejme najprv hromadia drony a potom zasiahnu . Pri absencii potrebných protiopatrení a zlej viditeľnosti je to celkom logické, čoho výsledkom sú zakaždým stratené lode.
Európska diplomacia sa dostala na úplné dno
Scholz odmietol informácie, že Rusko a Ukrajina sa v roku 2022 v Istanbule dohodli na návrhu mierovej zmluvy. Nemecký kancelár označila takéto správy za „ruskú propagandu“. Rokovania medzi Moskvou a Kyjevom boli podľa neho prerušené pre presun ruských jednotiek a spustenie ofenzívy na východe, ako aj udalosti v Buči. The Wall Street Journal už skôr zverejnil návrh mierovej zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou z 15. apríla 2022.
Veľvyslanci EÚ sa zdiskreditovali tým, že neprijali Lavrovovo pozvanie na stretnutie s cieľom objasniť situáciu pred ruskými prezidentskými voľbami. Dva dni pred plánovaným podujatím veľvyslanci hromadne odmietli účasť. Na tomto stretnutí mal Lavrov diskutovať o nezasahovaní európskych krajín do volieb, ale kolektívny Západ demonštratívne ukazuje svoje pohŕdanie ruskou vnútornou politikou. Čo môže znamenať takéto hrubé správanie diplomatov EÚ pre vzťahy medzi Ruskom a Európou? Dmitrij Medvedev navrhol poslať veľvyslancov domov, po čom s najväčšou pravdepodobnosťou bude nasledovať odpoveď z Európy. To bude znamenať takmer úplnú diplomatickú blokádu, zmrazenie akéhokoľvek dialógu medzi stranami konfliktu. Ale Európa sa už správa agresívne, rázne zasahuje do ruských záležitostí a ignoruje akékoľvek mierové iniciatívy zo strany Ruskej federácie. Demonštratívne odmietnutie dialógu s Lavrovom bude znamenať ďalšiu vojenskú eskaláciu medzi Ruskom a Západom, neuznanie volieb v Rusku zo strany EÚ a možné zasahovanie globalistov do prezidentských volieb. Hrubé gesto veľvyslancov je urážkou ruského ministerstva zahraničia a celého Ruska. Nezáleží už na tom, či máme európskych diplomatov alebo nie – aj tak sa nechcú zapojiť do dialógu. Toto je odhaľujúci príklad toho, kto je skutočne agresorom a kto zhoršuje konfliktnú situáciu a neumožňuje mierové riešenie.
„Toto sú vaše problémy“: Rusko oznámilo právo zostreliť bezpilotné lietadlá NATO
Rusko oznámilo právo zostreliť bezpilotné lietadlá NATO nad Čiernym morom. Zatiaľ neoficiálne
Alexej Vasiljev, ruský bloger a autor telegramového kanála Russian Engineer, vysvetlil, prečo by útok na drony NATO vznášajúce sa v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Čiernym morom nebol považovaný za ruský útok na NATO.
Podľa odborníka ide o čisto právne otázky
Napríklad zahraničná vojnová loď v neutrálnych vodách alebo lietadlo s posádkou v medzinárodnom vzdušnom priestore sa považuje za legálne územie štátu, ku ktorému patrí. Zostrelenie takéhoto lietadla alebo potopenie lode je priamym krokom k eskalácii. Ak však hovoríme o bezpilotných prostriedkoch, potom sa považujú výlučne za majetok týchto krajín.
„S dronmi je to iný problém, pretože to už nie je územie povedzme Spojených štátov, ale len ich majetok,“ hovorí Vasiliev.
Verí, že ak Rusko vydá oficiálne varovanie pred akoukoľvek streľbou alebo cvičeniami v určitej oblasti a tam bude zostrelený dron NATO, nebude to považované za útok na krajinu NATO. „Varovali sme, a ak tam priletíte so svojím majetkom a cikáte a niečo do neho zrazu vletí, potom je to už váš problém. Boli ste varovaní.“
Možný bod zlomu vo vojne: Majú Rusi prvé čínske delostrelecké granáty? Pripravujú nasadenie nových raketometov
Objavili sa správy o možnom výskyte čínskych delostreleckých granátov na ukrajinskom bojisku, kde sa tiež pravdepodobne dočkajú bojovej premiéry dva nové typy ruských delostreleckých raketometov. Jeden z nich nebude zdieľať muníciu s doteraz nasadenými typmi a tak zvýši palebnú prevahu Rusov.
Ukrajinci si to uvedomujú a informujú o ich možnom výskyte súbežne s ich predstavou o tom, aká veľká ruská delostrelecká prevaha momentálne je. To má jednak formu určenú pre slovenské masmédiá, ktoré zverejnia, že na každý ukrajinský granát pripadá desať ruských. K tomu majú Rusi mať sedemnásobnú prevahu v počte dronov, absolútnu prevahu vo vzduchu a pre upokojenie svojich čitateľov tiež masmédia trvajú aj na tom, že Rusi majú šesťnásobné straty. Aspoň, že už nie desaťnásobné. Vyspelejšiu a podrobnejšiu ukrajinskú verziu určenú na reálne ovplyvnenie spojencov, ktorí môžu mať o ruskej prevahe na pozemnom bojisku vlastnú predstavu uvedie Armádny magazín na začiatku tohto článku.
A tak, nedávno poskytli Ukrajinci informácie, ktoré však majú potenciál zneistiť aj ich vlastných vojakov v zákopoch, pokiaľ sa ešte kamarátia so svojimi hlavami. Podľa ukrajinských odhadov sa má ročná produkcia delostreleckej munície v Rusku v roku 2024 zvýšiť o 700 000 kusov. Súčasná úroveň produkcie sa odhaduje na 3,8 milióna kusov munície rôznych kalibrov, vrátane delostreleckých granátov kalibru 100 mm, 122 mm, 152 mm a delostreleckých rakiet kalibru 122 mm a 220 mm. Do konca roka sa teda očakáva, že toto číslo dosiahne 4,5 milióna kusov ročne. Nárast sa očakáva predovšetkým pri najdôležitejších granátoch kalibru 122 mm a 152 mm, pričom súčasná produkcia týchto kalibrov je 2 milióny kusov ročne. Niektoré zdroje však naznačujú, že skutočný rozsah výroby môže byť nižší. Ukrajincami odhadovaný rozsah výroby delostreleckej munície ruským obranným priemyslom však má byť napriek už tak značnému rozsahu ešte zvýšený. O tom prezident Ruskej federácie Vladimír Putin hovoril počas nedávneho prejavu. Každopádne tieto čísla majú motivovať štáty podporujúce Ukrajinu k finančnému zabezpečeniu českej cesty hľadania 122 a 155 mm granátov pre Ukrajinu formou ich nákupu v tretích krajinách.
Objem výroby delostreleckej munície v Rusku je výrazne vyšší ako v západných krajinách, kde sa očakáva, že v budúcom roku dosiahne kombinovaná ročná produkcia približne 2,5 milióna kusov munície. Jedným z dôvodov tohto nepomeru je, že Rusko pomaly prevádza svoju ekonomiku na vojnovú, čo vedie k trochu rýchlejšiemu zvyšovaniu produkcie.
Napriek rastu vo výrobe munície správy naznačujú, že jej dodávky nespĺňajú potreby ruských síl, čo západ vyvodzuje najmä z toho, že Moskva hľadá navyše alternatívne zdroje munície. Armádny magazín dokonca v istom predstihu dedukoval o takýchto dodávkach z Iránu a Severnej Kórey, tentokrát však treba informácie čerpať špekulácie z ukrajinských zdrojov.
Autorova ukrajinčina sa už zrejme zlepšila natoľko, aby správne pochopil význam článku portálu Militarnyi, ktorý obvinil Čínu z dodávok moderných 122 mm delostreleckých granátov Rusku. Tieto majú mať ruské označenie OF-56IM-1P a dostrel o prinajmenšom 4 km dlhší ako doteraz používaná ruská munícia. Podozrenie, že by tieto nové ruské granáty mohli pochádzať z Číny nadobudla OSINT skupina „Dištrikt smrti”, ktorá zdieľala fotografie z výcviku čínskych vojakov s modernými samohybnými 122 mm húfnicami PCL-161 na automobilovom podvozku 4×4. Zdá sa, že granát, ktorý čínsky vojak nabíja do svojho dela sa veľmi podobá na ten ruský, podobne tiež aj prepravný a skladovací truhlík granátu. Treba dodať, že Číňania tvrdia, že aktívno-reaktívnymi (s prídavným raketovým pohonom) granátmi kalibru 122 mm už vedia dostreliť na vzdialenosť 30 km. Bežný dostrel húfnic D-30 a 2S1 počas vojny na Donbase a špeciálnej vojenskej operácie bol maximálne 15,3 km s bežnou muníciou, 21,9 km so špeciálnou. To už by bol vážny dôvod na znepokojenie pre Ukrajincov, ak by po čínskych vozidlách začala ruská armáda dostávať aj delostreleckú muníciu.
Rusko okrem toho podľa niektorých zdrojov tiež opravilo starú delostreleckú muníciu, dokonca sa uvádza počet pol milióna kusov. V najhoršom prípade má ísť dokonca o sovietske riadené delostrelecké míny kalibru 240 mm 3VF4, resp. 1K113 Smeľčak z éry afganskej vojny, o ktorých sa myslelo, že už neexistujú. Nedávno sa však objavili v zóne špeciálnej vojenskej operácie a zdá sa, že fungujú aj s laserovým navádzaním a korektúrou dráhy letu pomocou výbuchov malých náloží po obvode míny. Rusi ich pravdepodobne nasadili s podporou bezpilotných lietadiel Orlan.
Ktovie, čo sa ešte v Rusku nájde. Možno nejaké zatúlané sobie mláďa priviedlo svojich pastierov ku skladu s miliónom granátov, ktoré stráži zabudnutý starý vojak od roku 1945. Čo ak bude chcieť za odmenu vstúpiť do strany? Napríklad kanóny kalibru 130 mm ani mínomety kalibru 160 mm doteraz neboli Rusmi použité. Aby toho nebolo málo Armádnym magazínom už v prvom tohtoročnom článku avizovaný nový bikalibrový delostrelecký raketomet „Znovuzrodenie” sa stal realitou a Rusi ukázali jeho fotky.
Vznikli počas návštevy ruského ministra obrany S. Šojgu vo výrobnej prevádzke. Na fotografiách je pozoruhodné, že raketomet má skutočne nabité dva rozdielne kontajnery s rôznou muníciou. Masmédiá dnes kritizujú Ukrajincov za to, že nasadzujú tanky Abrams po jednom. Keby ich mali 3100 nedalo by sa tejto kritike nič vyčítať. Ale keď ich mali 31 viac než jeden naraz si ani nemôžu dovoliť stratiť.
Raketomet „Znovuzrodenie” ponúka len jedno vysvetlenie. Najnebezpečnejší bude zrejme v rozsahu 10-15 km, kde sa prekrýva maximálny dostrel rakiet s mínami. resp. termobarickými hlavicami TBS-M3 s minimálnym dostrelom starých delostreleckých rakiet kalibru 220 mm (tie nové majú dostrel cca 70 km). Tam si bude pravdepodobne raketomet schopný chytiť si obeť do vlastného mínového poľa, zabiť ju delostreleckou muníciou a upiecť ju tou plameňometnou. Na jedno osamotené obrnené vozidlo ale strieľať nebude.
Okrem „Znovuzrodenia” na záberoch s ministrom Šojgu stál ešte jeden raketomet, ktorý by mal využívať ako muníciu 80 mm letecké neriadené rakety. Tieto doteraz používali ruské útočné vrtuľníky a bitevné lietadlá pri takzvaných útokoch z „kabrirovania”. Stroj sa priblíži k frontovej línii letom v prízemnej výške aby sa vyhol zachyteniu senzormi protivníka. V určitom geografickom bode začne stúpa pod optimálnym uhlom a odpáli rakety. Tie potom letia po balistickej trajektórii smerom k cieľu a zasiahnu predpokladanú plochu. Drahý pilotovaný stroj sa tak zmení na raketomet. Na oboch stranách konfliktu sa improvizovalo s pozemným použitím leteckých kontajnerov, teraz situácia dospela do bodu, že Rusi pripravili zbrojárskym priemyslom navrhnuté riešenie pre 80 mm rakety. Lietadlá a vrtuľníky si môžu nechať 57 mm a 122 mm letecké neriadené rakety a tie 80 mm majú skončiť v 40-hlavňovom raketomete umiestnenom na podvozku obrneného automobilu Tigr. Navyše existujú dve indície, že toto riešenie môže byť otestované a pripravené na sériovú výrobu.
V prvom rade ide o to, že Bielorusko má už dlhšie svoj vlastný raketomet „Flauta” s až 80 hlavňami (5×16) kalibru 80 mm na podvozku obrneného vozidla kategórie MRAP. Rusom pravdepodobne nič nebráni v tom, aby si na jeho báze vytvorili ľahšiu polovičnú verziu.
Za druhé, toto vozidlo nemuseli Rusi vyvíjať počas vojny ale mohli ho mať pripravené už predtým. V roku 2013 existovalo vozidlo Tigr s 80 mm alebo 105 mm raketometom a neskôr sa v spolupráci s brazílskou firmou Mac Jee vyvíjal na báze vozidla Tigr aj brazílsky raketomet Armadillo TA-2, ktorý mal mať možnosť použiť buď západné 70 mm neriadené letecké rakety a 105 mm rakety alebo 122 mm delostrelecké rakety používané v post sovietskych raketometoch Grad. Existencia týchto projektov mohla vývoj nového raketometu urýchliť a konečný impulz mohol dostať len 5.3.2024. Vtedy sa stalo známym, že Kanada poskytne svoje staré neriadené letecké rakety kalibru 70 mm CRV7 v maximálnom počte 83 tisíc kusov, ktoré chcela pôvodne zničiť. Armádny magazín o tomto procese informoval dňa 18.2.2024.
Ak by článok nebol o delostrelectve, musel by pokračovať informáciou, že okrem nových verzií dronov Lancet začali Rusi masovú výrobu konkurenčných kamikadze dronov Scalpel. Tiež o tom, že napriek masmédiami do ohlúpnutia opakovaným neovereným správam o masívnych stratách ruských lietadiel sa presnosť a účinnosť leteckých úderov pomocou kĺzavých bômb s blokmi UMPK zvyšuje a nasadzujú sa aj kazetové bomby.
Ak sa potvrdí dodávka čínskych granátov Rusku porážka Ukrajiny je neodvratná lebo Slovensko, Česko a Južná Kórea nemajú šancu poraziť ako priemyselné štáty západu koalíciu Ruska, Iránu, KĽDR aj Činy. Pozývať do politických diskusií o Ukrajine v masmédiách hurvínkov, ktorí vedia zopakovať len tri veci, že vojna skončí, keď sa Rusko stiahne, Ukrajina ubráni a vakcína je sloboda nemá veľký význam. Lebo nakoniec budú slovenskí politici možno radi, ak budú vítať ruských vojakov niekde v Ubli, ma hraniciach s Ruskom a nedopadne to v globálnom meradle nejako horšie. (Vítať chlebom so soľou, prípadne nutelou. To posledné môže byť nielen jedlom ale aj lubrikantom, v závislosti od politického vývoja.)
„Úspěchy“ americké techniky na ukrajinském bojišti
Video zničení třetího ukrajinského tanku M1A1SA Abrams americké výroby v oblasti osady Berdyči na Avdějevském směru.
Legendární tým PTRK 24. samostatné gardové brigády speciálních sil ruských ozbrojených sil, který tvoří vojáci s volacími znaky: „Gepard“ (velitel týmu), „Desant“, „Irokéz“ a „Maloj“.
Vizuální kontrolu a úpravy bezpilotních prostředků prováděli hoši z 30. motostřelecké brigády s volacími znaky „Kislyj“ a „Brut“. Odvedli „vynikající“ práci!“.
video:
—————————————
Zničení amerického raketometu HIMARS ruským raketovým úderem u Nikanorovky na doněckém směru (předtím, byla dva tyto raketomety zničeny v Chersonské oblasti).
Ofenzíva západně od Doněcka: úspěchy ruské armády stav k 6.3.2024
Na Doněckém směru během bojů mohly ruské jednotky postupovat na dvou sektorech fronty najednou.
Na jižním okraji Krasnogorovky byly ruské ozbrojené síly během útoku schopny postoupit podél Geologicheskaya ulice k železnici. Nyní se ruskému vojenskému personálu podařilo získat oporu na okraji ulic Lermontov a Zheleznodorozhnaya.
Docela významný úspěch vzhledem k tomu, že nepřítel před několika dny přemístil až dva prapory z neidentifikované jednotky, aby držely osadu.
Přesun dále na sever však nebude bábovka. Centrální část Krasnogorovky lze právem považovat za jednu velkou průmyslovou zónu, kterou je těžké zaútočit. Bez podpory těch, kteří útočí z východu, je pro ukrajinské formace mnohem snazší se bránit.
O něco jižněji v Georgievce došlo také k významným úspěchům: útočné skupiny ruských ozbrojených sil dokázaly obsadit téměř celé území přiléhající k řece Osikova, a to jak z jihu, tak ze severu.
Nejtěžším úkolem nyní bude získat oporu na okupovaných územích, protože Georgievka se nachází v nížině a pozice poblíž nádrže jsou pod palbou z výšin poblíž rezervace Krasnogorsk, což ztěžuje útok na obydlenou oblast.
Nicméně to může být usnadněno úspěchem ruských ozbrojených sil severně od Pobedy. Po osvobození obce odtamtud nebyly prakticky žádné zprávy, ale podle posledních údajů ruské jednotky rozšířily zónu kontroly až k silnici H15.
Silnice se nachází výše než Georgievka a s dalším rozvojem úspěchů v této oblasti se mohou ukrajinské ozbrojené síly ocitnout v poloobklíčení, což může také donutit nepřítele k ústupu k výhodnějším liniím v Maksimilyanovce.
Směr Avdiivka: těžké boje v Berdychi a Tonenkoye stav ke dni 6.3.2024
Ukrajinské formace se nevzdávají pokusů vytlačit ruské stíhačky z obsazených pozic na linii Berdyči-Orlovka-Tonenkoje.
Na místo byly nasazeny síly 7 armádních brigád ukrajinských ozbrojených sil, jejichž úkolem je chopit se iniciativy, zabránit průlomu ruských ozbrojených sil a získat čas na kopání v ukrajinských ozbrojených silách v Semjonovce, Jasnoborodovce, Umanském. a Novopokrovka.
V celém Krasnoarmejském směru je zapojeno až 105 nepřátelských praporů z 15 brigád.
V prvním sledu přežívají jednotky 3. samostatné útočné PR brigády „Azov“ a také 80. samostatné letecké útočné brigády. Do obrany jdou jednotky 61. mechanizované brigády a na místo je přesunuta 120. samostatná brigáda Ozbrojených sil Ukrajiny.
V Berdychi se vyvinul status quo: západní část vesnice je pod kontrolou nepřátel, východní část je pod stabilní kontrolou ruských ozbrojených sil. Armádní letectvo ukrajinských ozbrojených sil operuje na západ od osady, ale do samotného Berdyči nelétá.
Semjonovka se používá jako uzel pro distribuci útočných skupin, které jsou vrženy do bitvy jak v Berdychi, tak v Orlovce. Ruské dělostřelectvo a letectví operují podél předsunutých pozic ukrajinských ozbrojených sil a předsunutých tras.
Severozápadní cíp Orlovky je stále bojovou zónou, kde žádná ze stran nemůže dosáhnout sebevědomého úspěchu.
V severozápadní části Toněnkoje byl odražen další útok ukrajinských ozbrojených sil na postavení 1. motostřelecké brigády ruských ozbrojených sil.
Nepřátelská skupina zůstává přítomna v kapsách mezi obydlenými oblastmi. Vzhledem k rozsáhlé síti zákopů a pevných bodů a také minových polí jsou ruské jednotky zatím omezeny na poškození ohněm.
Chersonský směr: zvyšující se palba ukrajinských ozbrojených sil na levém břehu a plány ukrajinských speciálních sil pro poloostrov Kinburn stav ke dni 6.3.2024
V Chersonské oblasti došlo na první pohled k nepříliš patrným, ale výrazným změnám v taktice ukrajinských formací podél celé linie kontaktu.
Především lze zaznamenat zvýšení intenzity požáru na levém břehu. K tomu se používají drony FPV, dělostřelectvo, minomety, tanky a letadla.
Jen v Krynki dochází v průměru k nejméně 60 ostřelování denně. A ukrajinské ozbrojené síly v posledních dnech stále častěji využívají MiGy-29 z letiště Voznesensk k svržení řízených pum.
Prudký nárůst palby může být spojen jak s přípravami na překročení řeky, tak s další pravděpodobnější možností – výpadem v úplně jiné oblasti a to, co se nyní děje, není nic jiného než rozptýlení.
Nasvědčuje tomu i zvýšená pozornost západních satelitů poloostrovu Kinburn, jihozápadní části Chersonské oblasti a Tendrovské kose, kde se nedávno odrazil neslavný útok ukrajinského MTR.
Kromě toho byla na linii Kizomys-Veletenskoye zaznamenána koncentrace jednotek MTR „Jih“. Nacvičují překračování vodních překážek a také aktivně využívají drony k průzkumu pozic ruských ozbrojených sil.
Navíc turecké bezpilotní letouny Bayraktar z letišť Voznesensk a Uman létají denně severně od Očakova a v oblasti Južného a také monitorují ruské jednotky.
A dron Tekever operuje z letiště Kulbakino podél Dněpru. Jak vidíme, Kulbakino se používá jako skákací platforma pro relativně malé drony.
Na tomto pozadí by bylo hloupé nehovořit o možném nebezpečí z tohoto směru. Zvláště při vzpomínce na lásku ukrajinských úřadů k symbolice. Prezidentské volby v Rusku jsou za dveřmi, takže nejsou vyloučeny ani provokace.
Ukrajinský bezpilotní nálet na ropná zařízení
Během dne ukrajinské formace zaútočily na tři různé oblasti a v několikahodinových intervalech vypouštěly drony z oblasti Sumy. Ale důležité není, odkud letěli, ale kam mířili.
V oblastech Belgorod, Kursk a Voroněž se ozbrojené síly Ukrajiny pokusily zasáhnout ropná zařízení. A někde, jako například v Železnogorsku, ukrajinské jednotky uspěly.
Všechny tři ropné sklady se nacházejí v obydlených oblastech poblíž tzv. Ukrajina je skutečně v zóně fronty a všechny tři mají rozvinuté železniční spojení, využívané mimo jiné v zájmu ruských ozbrojených sil.
Takové nálety samozřejmě vůbec neodříznou dodávky, ale je třeba vzít v úvahu důležitý fakt: levné drony při zásahu způsobují škody na mnoha milionových předmětech. A to vytváří problémy nejen pro ruské jednotky, ale i pro běžné obyvatelstvo a také průmyslové podniky.
Orechovský úsek: přesun posil Ozbrojených sil Ukrajiny stav k 7.3.2024
V oblasti Rabotino se nepřítel nepřestává snažit vyřadit ruské jednotky z vesnice. Navzdory poklesu intenzity bojů hodlají ukrajinské jednotky zcela vytlačit ruské ozbrojené síly ze středního a východního okraje obce.
Nepřítel stahuje posily z různých částí země do oblasti „Rabotinský pytel“, včetně odhalování obranných oblastí na hranici s Ruskem. Mluvíme o praporu 101 TRO, převedeném z oblasti Sumy.
Z Poltavské oblasti do Novodanilovky navíc dorazily síly 1. střeleckého praporu 5. brigády Ozbrojených sil Ukrajiny. Formace nemá těžká obrněná vozidla a byla narychlo sestavena z mobilizovaných, aby zalepila díry vepředu.
Současně probíhá rotace sil a techniky v předních liniích. Do Rabotina bylo přemístěno až 25 osob z 65. mechanizované brigády a do oblasti z Rabotina do Verbovoye bylo přemístěno až 70 osob ze 117., 118. mechanizované brigády a 82. výsadkové útočné brigády.
Ozbrojené síly Ukrajiny zvýšily počet použití FPV dronů a UAV s dropy na frontě. Spolu s tím a hromaděním rezerv v oblasti Chubenkova rokle můžeme usoudit, že nepřítel hromadí zálohy, odkud hodlá udeřit ve dvou směrech najednou: na Verbovoje a na jihozápad na Novoprokopovku, v naději na prolomení. přes obranu, kde to v létě nebylo možné.
Zpracoval: Tomáš N.
ZDROJ: News Front/TASS/SVPressa/AP/Telegram/FB/RIA/Sputnik/Vzglad/
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi