JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

USA eskalují ekonomické kroky proti Číně. Chystají se narušit výrobní řetězce a investiční toky

USA/ČÍNA: Spojené státy chtějí nyní narušit výrobní řetězce a také investiční toky. Pandemie zafungovala jako „akcelerátor“ napětí mezi USA a Čínou.

Prezident USA Donald Trump chce vyhrotit ekonomické kroky vůči Číně, napsaly noviny Financial Times. Šíření koronaviru už na Čínu svedl. Je ale otázka, kam až tato opatření zajdou, aby nezpůsobila ještě větší škody americké ekonomice. Trump uvedl, že americká administrativa bude zkoumat, do jaké míry Čína dodržuje dohodu, která znamenala křehké příměří.

Americké exporty do Číny za první kvartál tohoto roku poklesly. A s tím poklesly i naděje, že Čína rychle navýší importy potravin a dalšího zboží z USA. Článek uvádí, že koronavir zafungoval jako „akcelerátor“ napětí mezi oběma velmocemi.

Existoval scénář možné kooperace k řešení globální pandemie, ale místo toho je tu situace, kdy jedna země obviňuje druhou z toho, jak svět vypadá.

Trump je samozřejmě pod domácím tlakem. Prezidentské volby v listopadu se blíží a jeho rival Joe Biden ho obvinil z toho, že virus podcenil. Trump tvrdí, že země prošla „tím nejtvrdším útokem v dějinách“, horším než Pearl Harbour a horším než pád budov Světového obchodního centra.

USA začaly podnikat restriktivní opatření, jako zpřísnění exportních kontrol polovodičů směřujících do Číny. Je patrné, že v nejvyšších patrech americké politiky je ukotven jestřábí a velice nepřátelský postoj vůči Číně. Lidé z byznysu ale mají obavy, aby tyto kroky ještě nezhoršily situaci americké ekonomiky.

Zatím to nevypadá, že by USA přestaly hradit závazky vyplývající z emise amerických státních dluhopisů, ale ve hře jsou zase cla a další narušení výrobních řetězců. Zástupce americké obchodní komory nicméně vyzývá ke spolupráci mezi oběma zeměmi jak v boji proti koronaviru, tak ve spolupráci na obnovení ekonomického růstu.

V Kongresu je chuť se Číně pomstít také kvůli koronaviru velká. Řada zákonodárců chce Čínu učinit odpovědnou ze šíření nemoci COVID-19. Na druhou stranu ale mají strach, že by americké kroky vedly k tomu, že se jejich strategický protivník ještě posílí.

Noviny na závěr článku citují Matta Pottingera, zástupce poradce pro otázky národní bezpečnosti, který tvrdí, že by Číně prospělo „méně nacionalismu a trochu více populismu.“

Odeslat komentář