Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Americké ministerstvo zahraničí oznámilo rozšíření kontinentálního šelfu Spojených států v Arktidě a Beringově moři na plochu asi 1 milionu kilometrů čtverečních.
Minulý měsíc, když se Spojené státy teprve připravovaly na vánoční svátky, si nadělily dárek s předstihem: asi milion kilometrů čtverečních mořského dna (oblast srovnatelná se státem Texas plus Nové Mexiko). Washington toto území nazval rozšířením kontinentálního šelfu. Podle mezinárodní konvence se výlučná ekonomická zóna země rozkládá 200 námořních mil (370,4 kilometrů) od pobřeží.
“Kontinentální šelf je rozšířením pevninského území země pod vodou. Spojené státy mají v souladu s mezinárodním právem právo chránit a spravovat zdroje a životně důležitá stanoviště,” uvádí americké ministerstvo zahraničí v prohlášení citovaném agenturou Bloomberg.
Takzvaný rozšířený kontinentální šelf podle publikace zaujímá oblast především v Arktidě a Beringově moři, což je oblast rostoucího strategického významu, kterou si nárokují také Kanada a Rusko.
USA tak chtějí rozšířením šelfu získat přístup k nerostům pro výrobu baterií pro elektromobily. Jsou tam také ropná a plynová pole, píše se v článku. Uvádí RIA Novosti.
Spojené státy, které deklarují rozšíření kontinentálního šelfu nad 200 námořních mil, jednají bez jakéhokoli mezinárodního právního základu, což znamená, že mezinárodní společenství má právo nové hranice neuznat. Tento názor vyjádřil místopředseda Rady federace Konstantin Kosačev na svém kanálu Telegram.
Kosačev komentoval nové oficiální mapy, které zveřejnil Washington. Z nich vyplývá, že kontinentální šelf země nyní začíná za předělem 200 námořních mil od pobřeží v Arktidě, Atlantiku, Beringově moři, Tichém oceánu, dvou částech Mexického zálivu a u Marianských ostrovů. V tomto ohledu mají Spojené státy územní spor s Kanadou a Japonskem, poznamenal Kosačev.
Vysvětlil, že při zdůvodňování ministerstvo zahraničí USA citovalo Úmluvu OSN o mořském právu z roku 1982 jako základ pro rozšíření šelfu. Washington ji však dosud neratifikoval. Spojené státy navíc neprokázaly pokračování pevniny pod vodou dále než 200 mil od základních linií.
Jak řekl Kosačev, další země, jako je Rusko, Kanada a Dánsko, na rozdíl od Spojených států, zaslaly Komisi OSN pro hranice kontinentálního šelfu žádosti o rozšíření hranic a „čekají roky“ na přezkum svých nároků.
„Rusko jako odpovědný účastník úmluvy plně dodržuje její ustanovení,“ zdůraznil Kosačev.
https://www.rbc.ru/rbcfreenews/658932a79a7947cf6caed493
Rozloha samotných USA je v současné době téměř 10 milionů km2. Jejich největší „kontinentální“ stát Texas má rozlohu 0,7 milionu km2.
Spojené státy si tak během jednoho dne přisvojily oblast rovnající se 10 % celé jejich rozlohy, tedy 1,5 Texasu. Navíc to udělaly svým vlastním nařízením, aniž by se kohokoli zeptaly.
Jak přijít k takovému bonusu?
Faktem je, že v mezinárodním právu existuje klauzule, kterou země aktivně využívají, včetně Ruska.
Týká se kontinentálního šelfu. Šelf je přímým pokračováním kontinentu pod vodou. A v souladu s mezinárodním právem se má za to, že šelf patří zemi, které patří i samotné pobřeží.
Pravidlo je logické a oprávněné. Pravda, dříve to nikdo pořádně nevyužíval. Alespoň ne v Arktidě.
Koneckonců, kdo potřebuje kousek dna Severního ledového oceánu?
Doba a technologie se však mění. Dnes se lidstvo již naučilo těžit přírodní zdroje z kontinentálního šelfu. Navíc se ukázalo, že je tam uloženo téměř několikanásobně více zdrojů, než zbývá na zbytku planety (ropa, plyn, kovy atd.)
Země si tedy začaly nárokovat svá práva na šelf v různých částech Arktidy. A nejen tam.
Každý například ví, že Krym se 18. března 2014 připojil k Rusku. Málokdo však ví, že 3 dny před tím, 15. března 2014, OSN potvrdila ruská práva na kontinentální šelf v Ochotském moři.
Kromě toho je plocha Krymu 27 tisíc km2 a plocha šelfu v Ochotském moři (s bohatými zásobami ropy) je 52 tisíc km2, tedy 2krát více.
Rusko také prokázalo svá práva na Lomonosovův hřbet a Mendělejevův výstupek – to jsou obrovské části dna Severního ledového oceánu.
Aby však Rusko dokázalo svá práva na šelf, poslalo do hlubin batyskafy, které studovaly geologii dna. Pracovaly na tom stovky a tisíce inženýrů a geologů. Poté byla data předána speciální komisi OSN k posouzení…
Co udělaly USA?
Jednoduše řekly: tady máme Aljašku. A vedle ní je oceán. Věříme, že 1 milion km2 tohoto dna oceánu tvoří náš kontinentální šelf. Žádné posouzení komise OSN. Pro Spojené státy stačí vnitřní vyhláška.
Zajímalo by mě, kdyby Rusko jen tak jednoduše vyhlásilo svá práva na některá moře a oceány, jak by protestoval Západ? Ale jak jsme již viděli mnohokrát, oni mohou dělat cokoliv.
Zpracoval: Janinna/Pokec24
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi