JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

USA uvalí sankce na prokurátorku Mezinárodního trestního soudu (ICC) a další činitele tribunálu zato, že zahájili vyšetřování amerických válečných zločinů a zločinů proti lidskosti

USA: Spojené státy uvalí sankce na prokurátorku Mezinárodního trestního soudu (ICC) Fatou Bensoudaovou a dalšího vysokého činitele tribunálu. Podle světových agentur to dnes prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který soud obvinil z „nelegitimních pokusů podrobit Američany své jurisdikci“.

Bensoudaová iniciovala zahájení vyšetřování údajných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti po americké invazi do Afghánistánu z konce roku 2001. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od té doby vede proti tomuto mezinárodnímu soudu se sídlem v Haagu bezprecedentní útočnou kampaň. Trump pak v červnu dekretem schválil možnost uvalení sankcí vůči činitelům soudu.

„Dnes měníme naše slova v činy, protože ICC bohužel nadále cílí na Američany,“ řekl Pompeo. Vyšetřování Bensoudaové by se mohlo týkat členů radikálního hnutí Tálibán, afghánské a americké armády i příslušníků amerických tajných služeb.

„Každý jedinec či subjekt, který bude nadále materiálně podporovat (prokurátorku), se rovněž vystavuje sankcím,“ řekl šéf americké diplomacie. Kromě Bensoudaové míří USA také na jednoho z vysoce postavených činitelů ICC Phakisoa Mochochokoa, dalším několika zaměstnancům pak omezily možnost získat americké vízum.

USA neratifikovaly smlouvu o zřízení ICC z roku 1998, mezinárodní tribunál ale může soudit Američany za zločiny spáchané na území členských zemí. Jednou z nich je i Afghánistán. Vysocí američtí představitelé v minulosti prohlásili, že rozhodování ICC ovlivňují cizí mocnosti jako například Rusko, které tím sleduje své vlastní geopolitické zájmy. Bílý dům také prokuraturu tribunálu obvinil z korupce.

Postoj USA již dříve odsoudila například Evropská unie či řada nevládních organizací bojujících za lidská práva. Trumpovo tažení proti ICC naopak letos ocenil izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu, podle nějž vede soud proti Izraeli a Spojeným státům „hon na čarodějnice“.

Odeslat komentář