Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Minulý týždeň predseda vlády oznámil zámer, testovať celú populáciu na koronavírus antigénovými testami. V utorok 20. októbra potvrdil, že testovanie bude dobrovoľné, ale občania, ktorí sa nepreukážu testom, či už zo štátneho testovania alebo súkromného, budú musieť nasledujúcich desať dní zostať v karanténe, inak im môže hroziť sankcia do 1 650 eur.
Tvrdenie, že plošné testovanie na koronavírus bude dobrovoľné a zároveň pod hrozbou finančnej sankcie nútiť ľudí, ktorí sa nedajú otestovať, aby zostali v domácej karanténe, je „propagandistické klamstvo“. Povedal to ústavný právnik Eduard Bárány. Bárány zdôraznil, že „určite“ nejde o dobrovoľné testovanie. „Máme tu dve alternatívne povinnosti. Buď sa dáš otestovať alebo budeš desať dní doma,“ argumentoval právnik. Podľa Bárányho určenie povinnosti zostať v domácej izolácii je potrebné hľadať v zákone alebo v rozhodnutí, ktoré by sa prijalo na základe zákona. „Hlásať, že ide o dobrovoľné testovanie, je podvod,“ dodal.
Prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom facebookovom príspevku napísala: „Dobrovoľnosť pod hrozbou sankcií – nie je dobrovoľnosť. Zvažované sankcie za neúčasť na plošnom testovaní sú podľa môjho názoru ústavne otázne.“
Ústavný právnik Peter Kresák označil zámer, vyzvať ľudí na dobrovoľný test a súčasne im uložiť povinnosť byť desať dní v domácej izolácii ak sa testu nezúčastnia, za „ústavný problém“. Nie je podľa neho možné týchto ľudí pokutovať. „Verím, že sankcia za netestovanie tam nebude, pretože pokiaľ by zostala, veľmi rýchlo by bola napadnutá na ústavnom súde,“ mieni Kresák. Počas výnimočného stavu je možné podľa ústavného zákona „obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia núteným pobytom v obydlí alebo evakuáciou na určené miesto“. Avšak núdzový stav s takýmto oprávnením nepočíta. „Z histórie poznáme, že keď nevieme, čo urobiť, tak povieme, že zmeníme ústavu alebo prijmeme ústavný zákon. Ten sa dá prijať ku všetkému, ale čo to hovorí o demokracii a o normálnom sedliackom rozume je iná otázka,“ tvrdí advokát, podľa ktorého je povinnosťou vlády motivovať argumentami a nie hrozbami.
Ústava Slovenskej republiky v Druhej hlave hovorí, že nikoho nemožno pozbaviť osobnej slobody. Je to trestný čin podľa § 182 zákona 300/2005 Z.z. Trestného zákona. Pozbaviť niekoho osobnej slobody je možné iba na základe zákona a môže tak vykonať výlučne súd. Ak je niečo dobrovoľné, nemôže to byť sankcionované. Sankcia je trest. V § 32 písm. b) zákona 300/2005 Z.z. je „trest domáceho väzenia“ hneď druhý. Pretože zásah do slobody pohybu je jedným z najväčších trestov.
Samotný iniciátor testovania, premiér Igor Matovič, sa vyjadril v Televíznych novinách Markízy, že ak ľudia neprídu na testovanie v potrebnom počte, na Slovensku sa pravdepodobne zavedie lockdown. V podvečer prvého dňa testovania 23.10., povedal: „Odkazujem ľuďom, ktorý dnes dostali do ruky papier, že sú negatívni, že nemusia byť negatívni, len nie su infekční! Ak ľudia neboli dnes infekční si budú myslieť, že zajtra nebudú nebezpeční pre svoje okolie!“ A potom spochybnil samotný výsledok testov: „Keďže antigénové testy zachytávajú len tých ľudí s Covid-19, ktorí sú infekční … cca 4 450 ľudí dnes z testovania odchádzalo s pocitom, že sú zdraví, ale nie je tomu tak. Sú pozitívni na Covid-19, ale nie sú infekční.“ Vlastne povedal, že negatívny test neznamená, že ste negatívny, kľudne môžete byť podľa iného testu pozitívny! A ešte dodal: „Tí, ktorí ste dnes negatívni, to znamená, že nie ste infekční, pozor, zajtra bez najmenších problémov môžete byť! Naďalej R-O-R! Je to cesta ku slobode.“ Ako tomu ešte môže niekto veriť?
Zdroj: https://zemavek.sk/
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi