Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
UKRAJINA/RUSKO: V Lavre sa stále modlia za Rusko. Prípad prevzala SBU.
Na území Kyjevsko-pečorskej lavry sa v 262. deň totálnej vojny modlili za Rusko. Šéf SBU Vasyľ Maľjuk povedal, že materiály už študuje štátna bezpečnosť.
Kňaz protestuje
Kňaz ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Mychailo Omelyan na Facebooku napísal: Prekvapujú ma aj ľudia, ktorí idú okolo, toto všetko počujú a mlčia. Nebolí srdce a nebolí duša z toho, čo robili ruskí okupanti v Buči, Boroďjanke, Andriivke, Mariupole, Charkovskej oblasti a iných dočasne okupovaných územiach??? Ľudia, dokedy budete podporovať tých, ktorí patria do „cirkvi“ okupantov?! Naši ochrancovia vlasti dávajú svoje životy pri ochrane štátu a ľudu a v Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi… Stále modlia za Rusko. „Zvonenie pláva, pláva nad Ruskom, Prebúdzajúca sa matka Rus …“
Kyjevsko-pečorská Lavra
Bezpečnosť už koná
Z histórie
Pôvodne to bol komplex jaskýň, v ktorých sa usádzali mnísi. Preto sa aj nazýva Pečorská (teda doslova jaskynná) lavra. Dnes sú tieto jaskyne pospájané do dvoch veľkých celkov – blízkych a vzdialených jaskýň, dlhých úzkych podzemných chodieb podobných katakombám. Kláštor založili v roku 1051 pustovníci na južnom okraji Kyjeva na vysokom brehu rieky Dneper. Stal sa centrom kultúry a duchovného života Kyjevskej Rusi. V roku 1240 po dobytí Kyjeva mongolskými vojskami bol zničený. Neskôr ho obnovili, ale utrpel škody pri nájazdoch vojsk Zlatej hordy, či neskôr vojsk Krymského chanátu a poľsko-litovských vojsk.Ťažké časy zažil monastiersky komplex po komunistickom prevrate v roku 1917. V roku 1930 ho komunistická moc dala zatvoriť a komplex chátral. Veľké škody utrpel aj počas druhej svetovej vojny. Po vojne sa uskutočnila rekonštrukcia a areál slúžil ako múzeum. V roku 1988 sa tam konala pravoslávna božská liturgia pri príležitosti tisícročia prijatia kresťanstva na Rusi.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi