Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Dve výskumníčky zahájili štúdiu na zistenie toho, či vakcíny proti novému koronavírusu SARS-CoV-2 spôsobujú abnormálne menštruácie po tom, čo si nepravidelnosti všimli stovky žien.
Výskum vykonáva Dr. Kathryn Clancyová, docentka antropológie na Illinoiskej univerzite a Dr. Katherine Leeová, postdoktorandka z katedry verejného zdravotníctva Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity.
Vedkyne spozorovali prízanky aj samé na sebe
Skúmať tento jav podnietilo obe ženy ich vlastné očkovanie vakcínami proti koronavírusu začiatkom tohto roku. Obe ženy si všimli, že okrem vedľajších účinkov, ktoré po očkovaní očakávali, napríklad bolesti na mieste vpichu, boli postihnuté aj ich menštruačné cykly.
U oboch prichádzali periódy buď skôr, ako zvyčajne, prebiehali výrazne ťažšie alebo sa len javili veľmi nepravidelné.
O možnosti, že vakcíny majú nepriaznivý vplyv na menštruačné cykly, sa Clancyová prvýkrát zmienila po tom, čo zažila nenormálnu periódu koncom februára 2021, kedy dostala svoju prvú dávku vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Moderna.
„Som zvedavá, či si zmeny všimli aj iné menštruujúce?“ napísala na svojom osobnom účte na Twitteri.
„Som jeden a pol týždňa po prvej dávke Moderny, periódu som dostala asi o deň skôr a krvácam, akoby som mala znovu dvadsať.“
Deň nato svoj status aktualizovala slovami, že kvôli silnému krvácaniu si musela niekoľkokrát denne meniť vložky. „Obvyklé sú u mňa v tomto čase jedna, možno dve obyčajné vložky.“
Clancyovej twíty sa stali virálne a tak začala dostávať stovky odpovedí od ďalších žien, ktoré si po podaní vakcíny proti koronavírusu všimli nepravidelnosti svojich menštruačných cyklov.
Obdržané odpovede ju spolu s Leeovou podnietili k vykonaniu formálnej štúdie tejto záležitosti.
O nepravidelných menštruáciách po zaočkovaní hovoria tisícky žien
Clancyová s Leeovou momentlálne robia prieskum pre zaznamenanie menštruačných skúseností žien po podaní vakcíny proti ochoreniou COVID-19. Leeová povedala, že k 19. aprílu 2021 odpovedalo na prieskum viac než 25 000 ľudí.
Clancyovú prekvapilo, že veľa z nich opisuje velmi podobné skúsenosti.
Jednou zo žien, ktoré hovorili s Clancyovou a Leeovou, bola Katy Fyksenová, 43-ročná žena z Plainfieldu v Illinois.
Niekoľko dní po obdržaní svojej druhej dávky vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Moderna zažívala nezvyčajne ťažkú periódu. Neuvažovala o tom, že by tam mohla existovať nejaká spojitosť, dokým sa nedopočula o vlastných skúsenostiach Clancyovej.
Navyše, periódu neočakávala, lebo ju z dôvodu svojho vnútromaternicového telieska už vyše jeden a pol roka nemala.
„Naozaj som si nemyslela, že to niečo znamená, dokým som nevidela, ako niekto napísal, že by mohlo ísť o symptóm alebo o vedľajší účinok tej vakcíny. Pomyslela som si, ´hm, to je zaujímavé´,“ povedala.
„Periódu som nemala roky a teraz som asi tri týždne po svojej druhej dávke a krvácam,“ napísala jedna žena.
„Vydesila som sa, no teraz vidím, že nie som jediná. Je to šialené.“
„Presne dva týždne po mojom druhom zaočkovaní mi začal cyklus o 12 dní skôr a bol silnejší než kedykoľvek za posledné tri roky,“ uviedla ďalšia žena.
Podľa Leeovej sa ich štúdia zameria na trendy, no kvôli svojmu obmedzenému záberu nebude schopná určiť príčinu a účinok.
„Náš prieskum nám nepovie nič o prevalencii, ani o počte postihnutých ľudí,“ vysvetlila Leeová. „Čo však môžeme urobiť, je hľadať spojenia a trendy, ktoré nám pomôžu určiť, o čom by mala byť ďalšia štúdia.“
V tom, či môžu mať vakcíny vplyv na menštruáciu, je lekárska komunita rozdelená
Dr. Julie Levittová, pôrodníčka a gynekologička z Northwestern Medicine, povedala, že k nej už prišlo niekoľko pacientiek s ťažkosťami súvisiacimi s menštruáciou po zaočkovaní vakcínami proti koronavírusu.
Podľa nej by vakcína proti ochoreniu COVID-19 mohla vytvárať nárast hladiny hormónov, čo by mohlo vyvolávať krvácanie.
„Hormón stúpa, hormón klesá a vy stále krvácate,“ povedala Levittová.
Varovala, že ženy, ktoré toto zažívajú, by mali kontaktovať svojich lekárov, ktorým dôverujú, najmä keď to pokračuje aj niekoľko týždňov po podaní vakcíny.
Skeptické hlasy
Dr. Rakhi Shahová, ďalšia pôrodníčka a gynekologička z Northwestern Medicine, s tým nesúhlasí. Neverí, že by vakcíny proti ochofreniu COVID-19 mohli nepriaznivo ovplyvňovať menštruáciu.
„Podľa mňa naozaj neexistuje žiadny overiteľný biologický mechanizmus ohľadom toho, ako by to bolo možné,“ namietla Shahová. „Myslím si, že potenciálne majú ženy normálne menštruačné bolesti, plus bolesti po podaní vakcíny, a možno to všetko kombinujú a dávajú dokopy.“
Podobne skeptická je k tejto spojitosti aj Dr. Ranit Mishoriová, profesorka rodinnej medicíny na Georgetownskej univerzite. Štúdiu však podporuje.
„Naozaj vzdávam poctu človeku, ktorý sa to snaží skúmať,“ povedala Mishoriová.
„Nateraz však nie sú žiadne presné údaje, ktoré by dokazovali, že ide o nejaký fenomén. Neexistujú žiadne silné dáta, že to súvisí s vakcínou.“
Podľa Mishoriovej je prieskum dobrým prvým krokom k ďalšiemu skúmaniu spojitosti medzi vakcínami proti koronavírusu a nepravidelnými menštruáciami.
Zdroj: https://www.badatel.net/
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi