JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Vedci skúmajú spojitosť medzi vakcínami na COVID-19 a nepravidelnými menštruáciami

Dve výskumníčky zahájili štúdiu na zistenie toho, či vakcíny proti novému koronavírusu SARS-CoV-2 spôsobujú abnormálne menštruácie po tom, čo si nepravidelnosti všimli stovky žien.

Výskum vykonáva Dr. Kathryn Clancyová, docentka antropológie na Illinoiskej univerzite a Dr. Katherine Leeová, postdoktorandka z katedry verejného zdravotníctva Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity.

Vedkyne spozorovali prízanky aj samé na sebe

Skúmať tento jav podnietilo obe ženy ich vlastné očkovanie vakcínami proti koronavírusu začiatkom tohto roku. Obe ženy si všimli, že okrem vedľajších účinkov, ktoré po očkovaní očakávali, napríklad bolesti na mieste vpichu, boli postihnuté aj ich menštruačné cykly.

U oboch prichádzali periódy buď skôr, ako zvyčajne, prebiehali výrazne ťažšie alebo sa len javili veľmi nepravidelné.

O možnosti, že vakcíny majú nepriaznivý vplyv na menštruačné cykly, sa Clancyová prvýkrát zmienila po tom, čo zažila nenormálnu periódu koncom februára 2021, kedy dostala svoju prvú dávku vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Moderna.

Som zvedavá, či si zmeny všimli aj iné menštruujúce?“ napísala na svojom osobnom účte na Twitteri.

„Som jeden a pol týždňa po prvej dávke Moderny, periódu som dostala asi o deň skôr a krvácam, akoby som mala znovu dvadsať.“

Deň nato svoj status aktualizovala slovami, že kvôli silnému krvácaniu si musela niekoľkokrát denne meniť vložky. „Obvyklé sú u mňa v tomto čase jedna, možno dve obyčajné vložky.“

Clancyovej twíty sa stali virálne a tak začala dostávať stovky odpovedí od ďalších žien, ktoré si po podaní vakcíny proti koronavírusu všimli nepravidelnosti svojich menštruačných cyklov.

Obdržané odpovede ju spolu s Leeovou podnietili k vykonaniu formálnej štúdie tejto záležitosti.

O nepravidelných menštruáciách po zaočkovaní hovoria tisícky žien

Clancyová s Leeovou momentlálne robia prieskum pre zaznamenanie menštruačných skúseností žien po podaní vakcíny proti ochoreniou COVID-19. Leeová povedala, že k 19. aprílu 2021 odpovedalo na prieskum viac než 25 000 ľudí.

Clancyovú prekvapilo, že veľa z nich opisuje velmi podobné skúsenosti.

Jednou zo žien, ktoré hovorili s Clancyovou a Leeovou, bola Katy Fyksenová, 43-ročná žena z Plainfieldu v Illinois.

Niekoľko dní po obdržaní svojej druhej dávky vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Moderna zažívala nezvyčajne ťažkú periódu. Neuvažovala o tom, že by tam mohla existovať nejaká spojitosť, dokým sa nedopočula o vlastných skúsenostiach Clancyovej.

Navyše, periódu neočakávala, lebo ju z dôvodu svojho vnútromaternicového telieska už vyše jeden a pol roka nemala.

„Naozaj som si nemyslela, že to niečo znamená, dokým som nevidela, ako niekto napísal, že by mohlo ísť o symptóm alebo o vedľajší účinok tej vakcíny. Pomyslela som si, ´hm, to je zaujímavé´,“ povedala.

„Periódu som nemala roky a teraz som asi tri týždne po svojej druhej dávke a krvácam,“ napísala jedna žena.

„Vydesila som sa, no teraz vidím, že nie som jediná. Je to šialené.“

„Presne dva týždne po mojom druhom zaočkovaní mi začal cyklus o 12 dní skôr a bol silnejší než kedykoľvek za posledné tri roky,“ uviedla ďalšia žena.

Podľa Leeovej sa ich štúdia zameria na trendy, no kvôli svojmu obmedzenému záberu nebude schopná určiť príčinu a účinok.

„Náš prieskum nám nepovie nič o prevalencii, ani o počte postihnutých ľudí,“ vysvetlila Leeová. „Čo však môžeme urobiť, je hľadať spojenia a trendy, ktoré nám pomôžu určiť, o čom by mala byť ďalšia štúdia.“

V tom, či môžu mať vakcíny vplyv na menštruáciu, je lekárska komunita rozdelená

Dr. Julie Levittová, pôrodníčka a gynekologička z Northwestern Medicine, povedala, že k nej už prišlo niekoľko pacientiek s ťažkosťami súvisiacimi s menštruáciou po zaočkovaní vakcínami proti koronavírusu.

Podľa nej by vakcína proti ochoreniu COVID-19 mohla vytvárať nárast hladiny hormónov, čo by mohlo vyvolávať krvácanie.

„Hormón stúpa, hormón klesá a vy stále krvácate,“ povedala Levittová.

Varovala, že ženy, ktoré toto zažívajú, by mali kontaktovať svojich lekárov, ktorým dôverujú, najmä keď to pokračuje aj niekoľko týždňov po podaní vakcíny.

Skeptické hlasy

Dr. Rakhi Shahová, ďalšia pôrodníčka a gynekologička z Northwestern Medicine, s tým nesúhlasí. Neverí, že by vakcíny proti ochofreniu COVID-19 mohli nepriaznivo ovplyvňovať menštruáciu.

„Podľa mňa naozaj neexistuje žiadny overiteľný biologický mechanizmus ohľadom toho, ako by to bolo možné,“ namietla Shahová. „Myslím si, že potenciálne majú ženy normálne menštruačné bolesti, plus bolesti po podaní vakcíny, a možno to všetko kombinujú a dávajú dokopy.“

Podobne skeptická je k tejto spojitosti aj Dr. Ranit Mishoriová, profesorka rodinnej medicíny na Georgetownskej univerzite. Štúdiu však podporuje.

„Naozaj vzdávam poctu človeku, ktorý sa to snaží skúmať,“ povedala Mishoriová.

„Nateraz však nie sú žiadne presné údaje, ktoré by dokazovali, že ide o nejaký fenomén. Neexistujú žiadne silné dáta, že to súvisí s vakcínou.“

Podľa Mishoriovej je prieskum dobrým prvým krokom k ďalšiemu skúmaniu spojitosti medzi vakcínami proti koronavírusu a nepravidelnými menštruáciami.

 

 

Zdroj: https://www.badatel.net/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Komentář

 • Sh. Be. Ann

  9. června 2021

  Dňa 8.6.2021 som sa bol dať zaočkovať Sputnikom V; v novej nemocnici v Nových Zámkoch. Bolo tam dosť veľa ľudí !! Kázal som personálu, aby mi priniesli ampulky od vakcíny, či sa jedná skutočne o Sputnik V. Priniesli , ukázali mali na etikete modrú potlač. Hneď mi hlavná pracovníčka vysvetlila, že sa jedná o najlepšiu vakcínu, ktorá vôbec existuje !!
  Preto som sa jej opýtal, že prečo sa to nepropaguje, aby veľa ľudí sa očkovalo. Povedali mi, že je to politická záležitosť, lebo politici idú proti Rusku..
  V piatok sa mojej ženy kolegiňa išla dať zaočkovať do Komárna vakcínou Pfizer, hneď po očkovaní tam odpadla a museli ju doktori kriesiť. Tak kto tu čo hovorí o vakcínach zo západu ???
  Ľudí gniavia všelijakými západnými vakcínami a na Ruských webových stránkach sa píše, že ľudia kapú po vakcínach ako muchy.
  A Ruská vakcína čo je dobrá, tak politii zatracujú.
  Obidvaja ja aj manželka sme Ruskú vakcínu veľmi dobre zvládli !! !! !! A manželka, popri tom má migrénu a mala veľkú obavu pred očkovaním !! Žiadne negatívne reakcie sme po očkovaní nemali.
  Ľudia, ktorí sa chcete očkovať berte, ale veľmi rýchlo berte Sputnik V.
  Dostali sme k tomu aj papier o očkovaní v Slovenskom aj Anglickom jazyku s QR kódom. O tri týždne ideme sa dať preočkovať druhý krát.
  Doklad o očkovaní v lete berieme na dovolenku a nemusíte sa báť všade v EÚ sa to uzná !! !! !!
  Naozaj Ruská vakcína je dobrá, kto sa chcete chrániť pred Koronou, nečakajte !!! berte!!! Ktovie na jeseň aký kmeň výrusu zase vypustia medzi ľudí ??? A takto už človek má akú takú ochranu … … …

Odeslat komentář