Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
UK: Britský informační portál The Sun v úterý 20. února 2024 informoval již o druhém selhání testu jaderné balistické rakety Trident II D5 provedený britským námořnictvem. Podle bezpečnostních analytiků ukazuje nefunkčnost raket na závažnější problémy dříve obávaného britského námořnictva.
Ministerstvo obrany Británie k celé věci webovému portálu Army Technology uvedlo, že se jedná o anomálii, která nijak neovlivní spolehlivost systému Trident. Podle ministra obrany Británie Granta Shappse je neúspěšný test výsledek spíše smůlou než selháním námořnictva, protože zkoušky rakety Trident II D5 amerického námořnictva v září 2023 byly úspěšné. Námořnictvo USA společně s jeho výrobcem, společností Lockheed Martin, navíc raketu testovalo již více než 200 krát a její úspěšnost byla uspokojivá.
Střela Trident II D5, nebo také trojzubec, je balistickou raketou odpalovanou ponorkami a její vývoj byl spuštěn již na počátku 70 let minulého století. Raketa určená pro útoky na pozemní cíle má možnost nést jadernou hlavici a cena jedné střely je odhadována na 30,9 milionů dolarů (723 milionů Kč). Maximální rychlost rakety v terminální fázi, když dopadá z vyšších vrstev atmosféry na zem, je 24 Mach (29 020 km/h). Střela by měla být schopna zasáhnout cíl s přesností 100 metrů až na vzdálenost 12 000 km. Ve své výzbroji mají Trident americké ponorky třídy Ohio a Columbia a britská plavidla třídy Vanguard a Dreadnought. Námořnictva USA i VB střely do arzenálu začlenila v rámci taktiky zastrašení protivníků od případného jaderného konfliktu.
⚡️ Embarrassment for 🇬🇧Ministry of Defence as Trident missile test fails pic.twitter.com/gTeVmfFtdm
— Peacemaker -NAFO Fella- (@Catalinktaaaa7) February 21, 2024
První selhání při testování rakety Trident II D5 britským námořnictvem se uskutečnilo v roce 2016 a druhý neúspěšný test podle bezpečnostního analytika Foxe Waltera přichází ve velmi nevhodnou dobu. Britská Royal Navy je v poslední době široce kritizovaná za svou nepřipravenost v případném budoucím válečném konfliktu. Mezi problémy britského námořnictva však nepatří pouze neúspěšné pokusy balistických střel Trident, ale také nedostatek protilodních střel, závady letadlových lodí a především nízký počet mužstva. Současný počet členů neměla britská armáda již několik století.
Další nedostatky Royal Navy: protilodní střely a letadlové lodě
Hlavní protiletadlové střely Harpoon jsou již zastaralé a měly být již před několika lety nahrazeny novými raketami FC/ASW. Od tohoto rozhodnutí však britské námořnistvo nakonec ustoupilo a místo toho nakoupilo norské rakety NSM, které jsou od roku 2023 umístěny na fregatách Typu 23 a torpédoborcích Typu 45. Co se týká dalších protilodních střel Martlet a Sea Venom, jsou odpalovány z helikoptér Wildcat. Žádné z těchto typů raket tak nejsou umístěny na ponorkách, kde by byly zapotřebí.
Britské námořnictvo disponuje dvěmi letadlovými loděmi HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales, které byly uvedeny do provozu mezi roky 2017 a 2019. Zatímco druhá z nich, HMS Prince of Wales byla v polovině února 2024 poslána na vojenské cvičení do Norska, HMS Queen Elizabeth se jej nemohla zúčastnit z důvodu závad na lodním šroubu odhalenými při rutinní kontrole. HMS Prince of Wales se dříve sama potýkala s problémy s hřídelí a zpět na moře byla vrácena teprve v nedávné době.
Všechny tyto problémy proto zásadním způsobem snižují britskou soběstačnost a schopnost plně využít svůj námořní arzenál. Po odvolání vlajkové lodi v Rudém moři, torpédoborce HMS Diamond, z oblasti Blízkého východu je neúspěšný test rakety pro kritiky britského námořnictva jeho další větší prohrou. U HMS Diamond se však předpokládá, že pouze doplní zásoby munice, připraví se na náročnější boj a navrátí se zpět do služby. U raket Trident však situace může být problematičtější.
ZDROJ: The Sun / YouTube BBC News / Army Technology
Zpracoval: Viktorie Pošvářová/securitymagazinCz
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi