JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Venezuela požiadala o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti s pokusom o vpád amerických žoldnierov do krajiny

VENEZUELA: Vláda Venezuely sa obrátila na Bezpečnostnú radu OSN a požiadala o zvolanie mimoriadneho zasadnutia v súvislosti s pokusom o vpád žoldnierov, ktorí mienili  uskutočniť v krajine štátny prevrat a zabiť prezidenta Nicolása Madura.

Venezuelský stály predstaviteľ OSN Samuel Moncada listom vyzval predsedu Bezpečnostnej rady OSN, aby sa na rade prediskutovala otázka pokusu kolumbijských militantov napadnúť  územie Venezuely a uznať to za akt agresie Bogoty a Washingtonu. V 14-stranovom dokumente Moncada informoval Bezpečnostnú radu OSN, že „v období 3. –  4. mája skupina žoldnierov a teroristov organizovaná, financovaná a chránená vládami Kolumbie a USA nelegálne vstúpila na územie Venezuely.“

V tejto súvislosti by som chcel  požiadať o naliehavú diskusiu v Bezpečnostnej rade OSN, ktorá by bola v prvom rade potrebná na uznanie aktu agresie Bogoty a Washingtonu proti Venezuele, ktorého cieľom bolo narušiť bezpečnosť v regióne, a po druhé, vypracovať jasné stanovisko, v ktorom sa odsúdia hrozby použitia sily proti Venezuele v akejkoľvek podobe,“ uviedol vo svojom liste predstaviteľ Bolívarskej republiky.

Domáce média v tejto súvislosti pripomenuli, že 3. mája venezuelské úrady oznámili, že sa im podarilo zabrániť vpádu skupiny žoldnierov z Kolumbie, ktorí mali v úmysle uskutočniť štátny prevrat v Bolívarskej republike a zabiť prezidenta krajiny Nicolása Madura. Celkovo v priebehu niekoľkých dní bezpečnostné zložky zadržali 52 ľudí, podozrivých z organizácie štátneho prevratu v krajine.

Novinári podotkli, že medzi zadržanými boli aj dvaja americkí občania. Prezident Nicolás Maduro ukázal ich doklady pred kamerami štátnej televízii – boli na nich mená Lukáša Alexandra Denmana a Ayrana Berryho. Prvý z nich počas výsluchu povedal, že spolu s komplicmi musel prevziať kontrolu nad letiskom, dopraviť tam venezuelského vodcu, aby ho potom mohli previezť do Spojených štátov.

Americký prezident Donald Trump vo svojej reakcii na tieto udalosti uviedol, že Washington nemá nič spoločné so skupinou ľudí zatknutých vo Venezuele a že Spojené štáty by nezakryli skutočnosť, že proti tejto krajine mienili uskutočniť nejakú operáciu, ak by ju ozaj plánovali.

Odeslat komentář