JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Více než 400 miliard deficit. Důchodová reforma neřeší, kde na ní vzít, drtí kritici Maláčové návrh

ČESKO: Důchodová reforma neobsahuje plán, jak jí ufinancovat. Podle kritiků neobsahuje variantní návrh změn ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) to nejzákladnější – tedy příjmovou stránku. Maláčová chce věc řešit později změnou daňového systému.

„Stavíme vzdušné zámky nebo vilu, ale máme tak na slušnou chatku, to je základní problém,“ zepsula návrh Maláčové předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle Tomáše Martínka (Piráti) by změny v systému způsobily, že deficit důchodového účtu by v roce 2050 činil i více než 400 miliard korun ročně při současných cenách.

Podle Jiřího Dolejše (KSČM) bude v případě, že stát bude ročně vynakládat 800 miliard na důchody tak, jak předpokládá návrh, důležitá částka z pojistného.

„Míra soukromých úspor je otázka otevřená, ale neobejde se to bez přísunu daňových prostředků. Shodnout se jakých a v jaké míře, je úkolem pro nejbližší týdny, začít to musí na půdě koalice a vládních jednání,“ řekl Dolejš.

ODS zase vidí jako hlavní problém neshody mezi Maláčovou a premiérem Andrejem Babišem (ANO). Podle Miloše Vystrčila z Občanských demokratů důchodová komise vůbec nehlasovala pro návrh ODS, aby byla do debaty zahrnuta i příjmová část.

„Úvodní heslo z jednání komise, že je třeba se na reformu dívat očima našich dětí, evidentně neplatí. Zabýváme se následujícími deseti lety, kde to vypadá dobře, protože ekonomika funguje. Nebavíme se o tom, jak to bude vypadat, až bude systém v propadu,“ řekl Vystrčil.

Maláčové návrh počítá se základní solidární penzí z nultého pilíře ve výši 30 procent průměrné mzdy a zásluhovou částí za odpracované roky a odvody s bonusem za vychované dítě.

Základní penze by tak při současném nastavení byla 10 500 korun. Lidem s nižšími penzemi by se pak peníze do základního důchodu doplácely.

Předsedkyně TOP 09 Adamová kritizuje, že návrh upozaďuje zásluhovost a staví do popředí solidaritu.

„Myslím si, že by to mělo být opačně, že bychom měli motivovat,“ míní Adamová.

Maláčové návrh odmítla i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důchodová reforma by v tomto podání vedla ke zvýšení daní o 300 miliard.

Ministerstvo práce na konto reformy uvedlo, že návrh není konečný. Koaliční strany o reformě budou ještě debatovat. Koalice přitom slíbila přípravu důchodové reformy v programovém prohlášení.

Odeslat komentář