JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

VIDEO: mafián Reichel a podnikateľ Šuliga hovoria o Kiskovi a podvodoch s jeho pozemkami

SLOVENSKO: Podnikateľ Michal Šuliga a šéf popradskej mafie Milan Reichel preberajú kšefty s pozemkami, pričom vo videu spomínajú Andreja Kisku.

Viaceré redakcie dnes dostali odkaz na nahrávku zverejnenú na Youtube. V nej sa boss popradského prostredia Milan Reichel zhovára s Michalom Šuligom, popradským podnikateľom, s ktorým mal v minulosti spolupracovať aj exprezident a líder strany Za ľudí Andrej Kiska. Vo videu príde reč práve aj na Kisku a jeho medializovanú kauzu pozemkov v obci Veľký Slavkov, ktoré Kiska nadobudol ešte na konci 90-tych rokov. Pozemky mu v tom období predal práve Šuliga.

Ten sa s Reichelom vo videu rozpráva o tom, ako Kiska vedel, že pozemky sú získané nelegálne a prešli cez ruky mafiánom. „Mal nejaké čierne peniaze, ktoré potreboval minúť a bolo mu jedno, aj keby to kúpil od Dona Corleoneho,“ zaznie na Kiskovu adresu vo videu.

„Veď to ani pravda neni, tak ja mu zadarmo robím v televízii reklamu, PR,“ dodal mafián s viacerými vulgarizmami.

Šuliga na zázname hovorí, že exprezident má aj čierne peniaze, ktoré potrebuje investovať. Šuliga svojho času Kiskovi sprostredkoval predaj pozemkov a zároveň mal preňho pracovať. Exprezident na súde odmietol svoju vinu a argumentoval tým, že o tom, že pozemky vo Veľkom Slavkove patria niekomu inému, nevedel.

V nahrávke Šuliga spomína, že na súde držal bývalému prezidentovi stranu a neuviedol všetko tak, ako to bolo. „On mal peniaze a chcel tie peniaze preprať. Kúpil pozemky aj od teba, aj od Klimeka. Keď bola raz taká kúpna cena, tak vieš, že tie pozemky sú ukradnuté. Dobre vedel, kto si, že si s Černákom aj Sýkorom jedna ruka a povedal, že jemu je to jedno, že má čierne peniaze a potrebuje ich do niečoho investovať,“ hovorí vo videu Šuliga Reichelovi.

Kauza Kiskových pozemkov sa datuje do roku 2016. Vtedy mu popradský zubár Ján Franc napísal list o tom, že pozemok, ktorý patril jeho rodine, teraz vlastní Kiska. Spor sa dostal až pred súd, ktorý Kiska v októbri 2018 prehral.

Kiska tvrdil, že pozemky kúpil legálnou cestou a v prípade sú vlastne dve obete – Franc aj samotný Kiska, ktorý kúpil pozemky bez toho, aby vedel, že boli vyvlastnené.

Jedna z tvárí 90-tych rokov

Milan Reichel bol v 90-tych rokoch považovaný za bossa popradského podsvetia. Blízko mal k sýkorovcom aj černákovcom. I keď nepatril ani k jednej z mafiánskych skupín, u oboch mal dobré postavenie a rešpekt.

V najlepších časoch vlastnil v okolí Popradu množstvo hotelov. V jednom z nich, v hoteli Gerlach, malo dôjsť v 90-tych rokoch aj k jednej z najkrutejších vrážd Mikuláša Černáka. Práve v tom období mal Reichel obrátiť a proti mafiánom začať svedčiť.

„V tomto priestore som videl ležať Slivenského na zemi. Videl som Čemyho, ako robí nejaké pohyby pri jeho hlave. Keď som sa priblížil a pozrel, tak som videl, že mu reže hlavu. Na to som zareagoval na Černáka – Preboha živého, čo ste to urobili, čo ti straší? Černák držal obrovský nôž, ktorý sa otváral v ruke, utieral ho a komentoval to, že čo mal robiť, pretrhol sa remeň. Kričal. V tých miestach bolo umývadlo, kde hlavu položili,“ porozprával o brutálnej vražde policajta Gustáva Slivenského Reichel televízii Markíza.

V spore vystupoval ako svedok, za vraždu odsúdený nebol. Nejaký čas sa však musel skrývať, nakoľko sa černákovci obrátili proti nemu. Je jednou z mála „tvárí“ podsvetia 90-tych rokov, ktorá je stále nažive a nie je za mrežami. V súčasnosti má finančné problémy, jeho firmu poslal štát v roku 2018 do konkurzu.

Kiska ako spolupracovník mafie alebo obeť?

Bol exprezident iba obeťou pozemkovej mafie alebo s ňou naopak vedome spolupracoval? Toto je jedna z najviac frekventovaných otázok plynúcich z jeho sporu so zubárom Jánom Francom.

Andrej Kiska totiž pred mnohými rokmi kúpil od spoločnosti Stavrea, ktorej šéfoval kontroverzný Michal Šuliga, niekoľko lukratívnych pozemkov pod Tatrami výrazne pod cenu. Jeden z nich pritom patril práve Francovi.

Prevody pozemkov v tejto oblasti však neboli uskutočnené s kostolným poriadkom a veľkú rolu tu hrali nastrčené biele kone, nepravé zápisnice o vydržaní či sfalšované záznamy na príslušnom katastrálnom úrade.

„Ako človek neprávnik som dôveroval sprostredkovateľovi,“ vysvetľoval Kiska na súde očividne podozrivú skutočnosť, prečo si nevšimol, že pozemky len niekoľko dní predtým zmenili vlastníka.

Práve nevedomosť o nekalých praktikách pozemkovej mafie a dobrá viera v úmysly obchodných partnerov boli de facto hlavným prostriedkom jeho procesnej obrany na súde.

Kiska vraj dobre vedel, že sú ukradnuté

Šuliga vo videu kostrbato hovorí mafiánovi Reichelovi: „Počúvaj mám taký problém s Kiskom.. Julo chodí po vyšetrovačkách .. od vtedy ty keď si pamätáš .. na tu aféru, Klimek … vtedy predal Sirotskému, Sirotský Kiskovi pozemky, Kiska prehral súd, hej?.“

A potom pokračuje nasledovne: „Kiska proste kúpil osvedčené pozemky. On dobre vedel, že sú osvedčené a ukradnuté. Takže nejdem to dajak rozoberať, ale teraz bol naposledy Julo na výsluchu a toto mu vraví: Pripravte si advokáta. Budete obvinení aj so Šuligom. Mne toto stojí za to?“

Na to mu Reichel odpovedá: „Zadrž. Kiska vedel, že od Klimeka kupoval pozemky?,“ na čo Šuliga reaguje tak, že „Kiska kupoval od Klimeka pozemky.“

Reichel sa vzápätí pýta, či vedel, že sú… a na chvíľu ostane ticho. Šuliga na to odpovedá: „…a keď sú pozemky osvedčené, jasné, že sú ukradnuté alebo vzaté vlastníkom, ktorí nevedia o tom.“

Pozrite si celé video:

Fico sľuboval pomstu a už je to tu, reaguje Kiska

Andrej Kiska na video reagoval vo svojom statuse na sociálnej sieti. Video označil za pomstu šéfa Smeru Roberta Fica. Zároveň avizoval, že podá trestné oznámenie za krivé obvinenie a ohováranie.

„Robert Fico mi sľuboval pomstu a útoky, ak ho nevymenujem za predsedu Ústavného súdu a už je to akože anonymne tu. Veľmi sa bojí ďalšej prehry vo voľbách, a preto som dlhodobo hlavným terčom Smeru aj v tejto predvolebnej kampani,“ uviedol Kiska na sociálnej sieti.

Fico sa mal exprezidentovi pomstiť, lebo ho odmietol vymenovať za ústavného sudcu. „Mňa nezastraší amatérsky zinscenované video na štýl Kočnera, ktorý volal Fica šéf. Je to primitívne video, dvoch veľmi zlých a nedôveryhodných hercov, ktorých vyšetruje polícia za rôzne podvody. Obaja rozprávajú podľa zjavne predpripraveného scenára a je to až tragikomické,“ uviedol exprezident v statuse. Zdôraznil, že „mafiána“ Milana Reichela osobne nikdy nestretol a nikdy od neho nič nekupoval. Od Michala Šuligu kupoval pozemky na inzerát, ktorý bol uverejnený v denníku Nový čas. Kiska zopakoval, že aj súd uznal, že pozemky kupoval v dobrej viere a bol rovnako poškodeným, ako Ján Franc, ktorý exprezidenta v pozemkovej kauze žaloval.

Kauza pozemku bola právoplatne rozhodnutá. Súd v stanovisku konštatoval, že Kiska nevedel o predošlom majetkovom nevysporiadaní sa. V tejto kauze rozhodoval sudca Miroslav Radačovský, ktorý je v súčasnosti poslancom Európskeho parlamentu. Kandidoval za stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorej však už nie je členom.

Podľa hovoru Smeru Jána Mažgúta sa šéf strany Robert Fico k obvineniam Kisku vyjadrí v piatok na tlačovej konferencii, ktorú má naplánovanú v Prešove.

Milan Reichel potvrdil pravosť videa, nevie dôvod, prečo ho niekto nakrútil a zverejnil, ale zdôraznil, že ani on ani Kiska neurobili nič trestné.

Odeslat komentář