JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Pellegrini je po potvrdení autenticity nahrávky Gorila zvedavý, čo teraz bude robiť Dzurinda s Miklošom a Beblavým

Fico môže naozaj pokojne spať, pretože ísť niekde do bytu, vypiť kolu a niečo rozprávať, ak je to pravda, to je to najmenej, čo je v Gorile, vyhlásil premiér.

Potvrdenie autenticity nahrávky týkajúcej sa kauzy Gorila by malo pomôcť preukázať relevantné skutočnosti, ktoré budú viesť k trestnoprávnej dohre a určeniu konkrétnych vinníkov, nesúcich zodpovednosť. Pred piatkovým rokovaním vlády to uviedol štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Rudolf Urbanovič. Predseda vlády Peter Pellegrini považuje kauzu za škandál SDKÚ. Premiér povedal, že ak aj bol predseda Smeru Robert Fico v konšpiračnom byte, v prepise podľa neho nie sú žiadne skutočnosti, ktoré by mu priťažovali.

Pellegrini po rokovaní vlády v piatok povedal aj to, že ak by sa potvrdila pravosť Gorily, mal by aj Miroslav Beblavý odísť z politického života, pretože bol v tom čase súčasťou vlády.

Beblavý: Vyjadrenie Pellegriniho ku Gorile je nehodné predsedu vlády

„Ukazuje sa, že namiesto zmeny prináša Pellegrini do vedenia volebnej kampane len zatĺkanie hriechov pána Fica a útoky na novú opozíciu,“ reagoval Beblavý. (Čítajte viac: Fico môže pre kauzu Gorila pokojne spávať. Báť by sa mali iní, mieni Pellegrini)

Sulík trvá na tom, aby boli účastníci kauzy Gorila postavení pred súd

Predseda opozičnej SaS Richard Sulík trvá na tom, aby mohol vyšetrovací tím kauzy Gorila naďalej slobodne pracovať a aby boli účastníci kauzy postavení pred súd. Povedal to v piatok na tlačovej konferencii.

Sulík uviedol, že ukončenie kauzy a jej dohra na súde je to, čo „naša spoločnosť k svojej očiste skutočne potrebuje“.

Nahrávka je autentická

To, že nahrávku z Gorily, ktorú polícia našla v decembri 2018 v dome Mariana Kočnera, označili znalci za autentickú, potvrdil pre denník Sme odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica. Nahrávka je dlhá možno aj desiatky hodín a obsahuje ešte viac informácií, než bolo vo zverejnenom spise z roku 2011. „Sú tam veci, ktoré s Gorilou sedia, potom sú v spise veci, ktoré sme na nahrávkach nepočuli. Takisto sme na nahrávke našli aj úplne nové veci,“ povedal pre denník Kyselica.

Čižnár odmieta účelovú manipuláciu

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa ostro ohradil voči tvrdeniu, že „nahrávku Trnka údajne spolu s Čižnárom púšťali aj Ficovi a jeho pobočníkovi Határovi, ktorý sa v Gorile takisto spomínal.“ Stanovisko poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Čižnár vo veci nahrávky z Gorily opakovane zdôraznil, že ňou nikdy nedisponoval a nikdy ju spoločne s bývalým generálnym prokurátorom nepúšťal. Vo svojej svedeckej výpovedi, ako aj na tlačovej besede zo dňa 7. februára 2019 vysvetlil, čo potvrdil aj samotný vyšetrovateľ Lukáš Kyselica, všetky okolnosti, ktoré sa tejto údajnej nahrávky týkali. V roku 2008 mu mal vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka pustiť krátku zvukovú sekvenciu, asi minútu a pol, v ktorej už nebohý Határ hovorí o sponzorstve pre stranu. Nič konkrétne viac nepočul. Keďže zvukový záznam bol veľmi krátky, bližšie obsah nahrávky nepoznal.

To, že údajne tento zvukový záznam má byť z „Gorily“ vyplynulo až nedávno, pri zaistení dôkazov počas domovej prehliadky u Mariana Kočnera, kde mala byť aj nahrávka, na ktorej o tom hovorí Trnka Kočnerovi. Z tohto dôvodu, sa generálny prokurátor Jaromír Čižnár rozhodol vypovedať pred vyšetrovateľom, uvádza sa v stanovisku.

Kauza Gorila

Kauza Gorila odštartovala v roku 2011, keď boli zverejnené utajené prepisy nahrávok odhaľujúcich korupciu. Špeciálny vyšetrovací tím na vyšetrovanie kauzy vznikol v roku 2012. Minulý rok získala polícia po ôsmich rokoch aj samotné nahrávky, nachádzali sa v trezore podnikateľa Mariana Kočnera.

Spis Gorila zachytáva údajné stretnutie predstaviteľa Penty Jaroslava Haščáka s rôznymi politikmi a ďalšími osobami v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Spis podľa médií na základe odposluchov vypracovala SIS. Z dokumentu vyplýva, že v byte sa dojednávali alebo aj priamo preberali úplatky. Podľa dokumentu sa tam Haščák stretával napríklad s vtedajšou členkou vedenia Fondu národného majetku Annou Bubeníkovú alebo s niekdajším ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom.

S Haščákom podľa uniknutých dokumentov v roku 2006 hovoril aj líder Smeru Robert Fico. Ten bol vtedy opozičným politikom a s Haščákom vraj debatoval aj o pomeroch v Smere. S finančníkom sa podľa nepotvrdených informácií opakovane stretol aj Ficov pobočník, jedna zo schôdzok sa mala uskutočniť po voľbách v roku 2006, po ktorých sa Fico prvýkrát stal premiérom.

Zdroj: InfoVojna

 

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář