Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Jak se zdá, vláda Petra Fialy hraje se zemědělci na slepou bábu. Zemědělci ji upozorňují na celou řadu problémů, jež vláda, ani Evropská komise neřeší a které zemědělcům zhoršují jejich příjmy.
Jsou to především, pokud jde o české zemědělce, problémy trhu se zemědělskými komoditami. Srozumitelně řečeno, tento trh je nejméně dva roky deformován bezcelními dovozy zboží z Ukrajiny, které mělo původně být dopravováno skrze střední Evropy, tzv. koridory solidarity, zj. do zemí Severní Afriky.
Před čtrnácti dny byla s velkým křikem v provládních mainstreamových médiích (tedy prakticky všude) a mezi exponenty vládních stran komentována protestní akce iniciativy zemědělců, jejímiž nejviditelnějšími představiteli byli bývalí šéfové Agrární komory Jandejsek a Veleba. Na Jandejska, velkopodnikatele v zemědělství se snesly hromy a blesky a byl vydáván za pátou kolonu V. Putina v Česku. Nechutné.
Zemědělský svaz a Agrární komora, v čele s pány Pýchou a Doležalem, se od Jandejskovy akce dokonce distancovaly. Akce proběhla minulé pondělí a vyvrcholila demonstrací na Malostranském náměstí. A ve čtvrtek minulý týden uspořádali farmáři další protestní akci už pod záštitou Agrární komory a Zemědělského svazu na řadě míst po celé ČR včetně hraničních přechodů.
Ministr zemědělství Výborný hraje se zemědělci perfidní hru. Jedná, jedná a slibuje a slibuje a ve vládě nic neprosadí. A pak krčí rameny, že to jeho druzi ve vládě mu zatnuli tipec, pokud jde o možné navýšení zemědělských dotací o 5 mld. Kč. Přitom musí vědět, že vláda nemá chuť zemědělcům cokoliv ulehčit. Prostě jim nic nechce dát.
Myslím, že celá věc je zcela jednoduchá. Ministr a vláda předpokládají, že zemědělci jsou početně tak nevýznamnou voličskou skupinou, že ji vlastně mohou ignorovat. Kromě toho předpokládají, že v březnu už se zemědělci – a to je docela správný předpoklad – budou muset intenzivně věnovat zemědělským pracem a na další demonstrace už nebudou mít čas.
Zemědělcům nezbývá nic jiného než se zapojit do celoevropských protestů s využitím síly svých kolegů zj. z Německa, z Polska, z Francie, ze Španělska a z dalších zemí.
Česká vláda zjevně není ochotna dělat žádné ústupky farmářům. Preferuje svou politickou vazbu vůči Ukrajině, čímž chce zřejmě vyhovět svých americkým přátelům. Pochybuji, že to od ní chtějí.
Hrozbou pro zemědělce je, vedle dovozu ukrajinských plodin a zboží, také dovoz levných zemědělských produktů ze zemí Mercosuru, tedy ze sdružení některých států Jižní Ameriky. To je obzvlášť pikantní, zejména u případného dovozu hovězího masa. Evropská komise projevuje zájem o redukci stavů hovězího skotu v Nizozemí, kde prý bzdící krávy negativně ovlivňují životní prostřední. A to dokonce ve světovém měřítku. Nevím, jestli krávy v Brazílii či v Argentině nebzdí (myslím, že ano), ale předpokládám, že maso z krav poražených v Jižní Americe by bylo dopravováno do Evropy v mrazírenských lodích. A samozřejmě, že lodní doprava představuje velkou zátěž pro životní prostředí na celém světě. Stejně tak jako použitá elektrická energie nutná na zamražení hovězího masa prevážených v těchto lodích(elektrická energie se také z něčeho musí vyrobit).
Prostě, bezcelní dovozy ať už z Ukrajiny nebo ze zemí Mercosuru, mohou vést ke zničení českého i evropského zemědělství nebo jeho významných částí. Přitom se to ale vůbec neprojeví ve snížení cen potravinářského zboží pro konečné spotřebitele, což by jinak mělo být logické. Zpracovatelé zemědělských surovin a také oligopolní obchodní řetězce si udrží monopolně vysoké ceny. Spolu si rozdělí nadhodnotu: levně nakoupí a draze prodají. Takže běžný spotřebitel ostrouhá.
Z tohoto důvodu je potřeba podpořit protest českých zemědělců příští týden ve čtvrtek.
AUTOR: Jiří Paroubek
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi