Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Jsme svědky nebývale agresívního celosvětového tažení zaoceánské velmoci za opětovné ovládnutí zbrojního trhu, jež se bezprostředně týká i naší země, jejíž aktuální „elita“ ji nejdříve odzbrojila, aby ji dala k dispozici zámořským zbrojařům – ať to stojí, co to stojí…
Kvalitě některých zámořských zbrojních systémů se věnuje tento článek experta ruské Akademie válečných věd Vladimíra Prochvatilova:
Celá flotila amerických stíhacích letounů F-35 musí být do 90 dnů modernizována a zdokonalena, uvedl Pentagon 2. března.
Stíhací letoun F-35B v polovině prosince havaroval v Texasu. Při přistání se letoun naklonil na příď, zlomil se mu podvozek, následně sjel z dráhy, otočil se kolem vlastní osy a zachytil se křídlem o zem.
Pilot se sotva stačil katapultovat.
Podle armády byla nehoda způsobena “vzácným systémovým jevem” souvisejícím s vibracemi motoru.
Od začátku výroby F-35 “trpí zdánlivě nekonečným množstvím chyb”, píše Business Insider. V roce 2021 bylo v konstrukci F-35 napočítáno 857 technických závad, z nichž řada měla “kritický dopad na připravenost mise” a ohrožovala život pilota. Korporace Lockheed Martin tyto závady nejenže neodstranila, ale pokračovala, jak jsme už psali (ZDE), ve “výrobě vadných stíhaček”.
Kvůli zjištěným “systémovým problémům” se zvažovala možnost instalovat do F-35 modernější motor F120 od General Electric, ale Pentagon ji zamítl; vojenský recenzent Tyler Rogoway to označil za “neuvěřitelně hloupý krok”(ZDE)
Protože systémové závady v pohonném systému stíhačky nebylo možné zcela vyřešit, byl problém vyřešen doporučením, aby letectvo mělo po ruce provozuschopný náhradní motor. Nehoda v Texasu nicméně ukázala, že není marné mít po ruce náhradní motor F-35.
Přední američtí konstruktéři letadel upozorňovali na zhoubnost samotné myšlenky vyrobit univerzální letadlo pro všechny příležitosti. Jeden z hlavních konstruktérů stíhačky F-16 Pierre Sprey v rozhovoru pro americký internetový zdroj Digg.com označil F-35 za “krocana”. V Americe je krocan jedním ze symbolů hybridu hlouposti a nasycenosti. “Vezměte si například vertikální vzlet F-35…. Mohutný pohonný systém “sežere” značnou část užitečného zatížení letounu a jeho relativně malá křídla mu neposkytují potřebnou manévrovatelnost, ať už pro vzdušný boj, nebo pro přímou podporu pozemních sil. Varianty letectva a námořnictva mají stejný nedostatek manévrovatelnosti. Maximální rychlost F-35 na úrovni 1,6 Machu také pravděpodobně neohromí představivost, protože tento údaj u moderních stíhaček v Rusku, Evropě a Spojených státech buď dosahuje, nebo přesahuje hodnotu 2 Machů.
Pokud jde o “neviditelnost” F-35, tu lze zajistit pouze v případě, že ponese všechny své bomby a rakety uvnitř trupu. Pokud jsou rakety na vnějších závěsech, stíhačka se stává viditelnou. A dokonce i s minimálním užitečným zatížením F-35 ” není pro ruské a čínské radary skutečně neviditelný”, píše The Daily Beast.
F-35 nelze použít tváří v tvář silné protivzdušné obraně nepřítele. Jediný případ, kdy se o to pokusili, byl zásah F-35 izraelského letectva starobylým sovětským protivzdušným systémem S-200 ve službách syrské protivzdušné obrany, píše The Drive s tím, že Izrael už nebude F-35 používat při bojových výletech v Sýrii, “čímž stroj už nebude riskovat”.
F-22 Raptor, nejdražší americký stíhací letoun páté generace, začal být v roce 2022 vyřazován ze služby kvůli špatným výkonům, uvedl americký vojenský portál Military Watch Magazine. Letoun trápily četné poruchy, selhání softwaru a nehody. V květnu 2012 tehdejší šéf Pentagonu Leon Panetta přísně omezil lety F-22 kvůli poruchám palubního systému výroby kyslíku, které způsobovaly u pilotů dušení. Letounu byly zakázány dlouhé lety a stoupání nad 7 600 metrů.
Letoun F-22 vyžaduje měsíční komplexní plán údržby na každých 300 letových hodin. To znamená na 300 nalétaných hodin, téměř 200 hodin vyčkávání na údržbářských pracích. Téměř třetina času údržby připadá na udržování celistvosti radioabsorpčního pláště. V roce 2014 byla dostupnost letounů F-22 63 procent. Američané vyžadovali 43 člověkohodin údržby na jednu letovou hodinu při nákladech více než 70 000 dolarů na letovou hodinu.
V červenci 2009 byla výroba letounu F-22, který si vysloužil nelichotivou přezdívku Technological Nightmare (technologická noční můra), ukončena.
“Velení vzdušných sil dospělo k závěru, že Lockheed Martin F-22 Raptor mimo jiné postrádá hloubku a dolet, které jsou nutné k tomu, aby zůstal stíhacím letounem pro zajištění vzdušné nadvlády i v příštím desetiletí,” uvedl v květnu 2021 vojenský portál DefenceNews. V témže roce se stíhačka začala vyřazovat z provozu. Přesné načasování vyřazování bude záviset na tom, jak rychle se letectvu podaří uvést do výroby stíhačku šesté generace, uvedl generálporučík Clinton Hinote, zástupce náčelníka štábu pro strategii, integraci a požadavky letectva.
Vývoj amerického stíhacího letounu šesté generace však byl, jak jsme psali, neúspěšný. V srpnu loňského roku se letectvo vzdalo motoru šesté generace, který 15 let vyvíjely společnosti General Electric Aviation a Pratt & Whitney. Vojenský portál Defense One zveřejnil zdrcující článek Multibillion Engine Deals Show Air Force Wants to Keep Three Future Warplane Makers, v němž vyjádřil rozhořčení nad lží armády, která ujišťovala, že stíhačka šesté generace již létala a překonala mnoho rekordů. Ukázalo se, jak loni na jaře uvedl ministr letectva USA Frank Kendall, že “letoun je stále ve vývoji a není připraven k sériové výrobě”.
V tuto chvíli USA nemají plně bojeschopnou stíhačku páté generace. Důvodem je to, že od konce studené války je americká armáda posedlá vytvářením zázračných zbraní – superdrahých monster, jako je stealth torpédoborec Zumwalt. Desetiletí fascinace vojensko-technickými utopiemi způsobila, že se ztratila potřebná inženýrská pracovní síla.
Monopolizace amerického vojensko-průmyslového komplexu byla tou slámkou, která zlomila hřbet vojensko-průmyslovému velbloudovi, což vedlo k degradaci jeho konstrukčních a výrobních schopností
Poznámka Nové republiky: Ministryně Čenochová a její tým na českém ministerstvu války prosazují nákup F-35, tohoto nespolehlivého, předraženého, i svou údržbou mimořádně nákladného stroje. Výhodná švédská nabídka na pokračování osvědčených gripenů je ignorována. Bezduchá služba americké zbrojařské lobby proti zájmům České rpeubliky pravděpodobně přivede paní ministryni a lidi z jejího bezprostředního okolí “do tepláků”.
AUTOR: Vladimir Prochvatilov
ZDROJ: www.fondsk.ru/news/2023/03/09/amerikanskij-tehnologicheskij-koshmar-58699.html
Překlad: VD/Nová republika
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi