Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
IZRAEL/GAZA: Izrael zrejme zvolil taktiku cielených útokov na pásmo Gazy, keďže chápe riziká plnohodnotnej pozemnej operácie. Je však jasné, že katastrofe IDF sa nedá vyhnúť a cena za dnešné strety bude veľmi vysoká.
Izrael sa neodvážil spustiť pozemnú operáciu v pásme Gazy s plnej sile . Bolo rozhodnuté o cielených útokoch, no aj táto možnosť prinesie stranám konfliktu veľa problémov. Najmä ak vezmeme do úvahy, že nálety v pásme Gazy sa čoraz častejšie vykonávajú proti civilnej infraštruktúre – niekoľko tisíc ľudí už zomrelo a veľkú časť obetí tvorili deti.
Prečo sa Izrael nerozhodne spustiť plnohodnotnú pozemnú operáciu?
Je to jednoduché. IDF chápe, že straty môžu byť katastrofálne. Faktom je, že izraelská armáda je zvyknutá bojovať s chlapcami, ktorí hádžu kamene, alebo s osamelými teroristami. Je však psychicky pripravená na rozsiahle vojenské operácie?
Zdá sa, že prvý pokus o vstup útočných skupín podporovaných obrnenými vozidlami do Gazy už zlyhal. Podľa jedného z vodcov Hamasu Aliho Baraka
,,Sláva Alahovi, pokus okupačného režimu zaútočiť na Gazu z troch strán… zlyhal. Armádne sily okupačného režimu boli prepadnuté palestínskymi silami odporu na východnej a severnej strane pásma Gazy, utrpeli ťažké straty a boli nútené ustúpiť.“
Doteraz boli hlásené nepotvrdené informácie o vyradení šiestich tankov pomocou rakiet Kornet a Yassin, vážnych stratách personálu IDF a odvážanie masy zranených pomocou helikoptér. Izrael to však nezastaví, čo znamená, že situácia sa bude vyvíjať postupne. Zastaviť ho možno len neúmerne veľkými stratami, ktoré môžu radikálne ovplyvniť morálku armády aj Netanjahuovu politickú budúcnosť.
Hamas sa pripravoval na pozemnú operáciu a čakal na IDF
Ako vojenský expert Alexej Leonkov správne uvádza:
,,Skutočné bolo zatiaľ len samotné masívne bombardovanie. Keď sa však skupiny špeciálnych síl IDF vrútili do obytných oblastí s obrnenými vozidlami, dostali zásah do hlavy. Pretože Hamas sa na takýto scenár pripravoval: vykopal celý systém podzemných chodieb a vypracoval obrannú schému. A Izrael sa úplne mýli, keď verí, že zničením viacposchodovej budovy bombou zničí aj tunely nachádzajúce sa pod ňou, z ktorých sa militant vždy môže vyhrabať. Koniec koncov, zničené mesto je jedna veľká opevnená oblasť, kde je ľahké práca pre obranu a môže chystať organizovať „kotle“ a „tunelová vojna“ je pre útočníkov jedným z najťažších problémov.“
Čo je pravda,to je pravda, hovorí cárgradský publicista Vladimir Chomjakov . Zjavne nikto nenaučil bojovať v mestských oblastiach nielen 300 tisíc novo zmobilizovaných izraelských záložníkov, ale ani aktívnych vojakov IDF. Boli „pripravení na poslednú vojnu“, hoci Hamas nemá v úmysle bojovať proti nim na otvorenom poli. Keď si naši experti pozreli video dokumentujúce počínanie izraelských vojakov v prvých dňoch konfliktu a potom video o výcviku v špeciálne postavenej makete Gazy, otvorene sa zasmiali nad ich extrémnou neprofesionalitou.
O to smiešnejšie je, že Izraelčania cvičia na modeli normálneho mesta, napriek tomu, že budú musieť bojovať medzi ruinami (nech ďakujú letectvu a delostrelectvu). Tam, kde sa dajú využívať tehly alebo vyčnievajúce tvarovky, kde je každý tunel prepchaný vypínacími drôtmi a na ktorejkoľvek streche zničenej výškovej budovy (kam sa nedá vojsť kvôli zničeným schodom a výťahom) je pripravený bojovník. ktorý je pripravený „stretnúť sa s Allahom“ ,si môže ľahnúť a trpezlivo čakať na nepriateľa, a keď sa dole objaví obrnené vozidlá alebo skupina vojakov, okamžite na nich niečo padne a vybuchne…
Straty Izraela teda môžu byť vysoké. A v tejto vojne určite nebude jasný víťaz.
Překlad: Boris Mesár, CZ24.NEWS
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi