Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Tady Fremr, tam Fremr. Nástup nových ústavních soudců se smrsknul na otázku, zda je správné, aby v ÚS zasedl soudce, který za komunismu odsuzoval emigranty. To si Hrad svého kandidáta neprověřil? Zdá se, že Pavel udělal s Fremrem botu. Jenže je zde mnohem méně propírané jméno. A kontroverze u Roberta Fremra je tak dokonalá, že je na místě otázka, zda na Hradě nevěděli až moc dobře, co dělají, když ho k Ústavnímu soudu pošlou.
Kam se podíváš, tam Fremr. Podobizna „skoro, ale ještě ne“ ústavního soudce Roberta Fremra je na titulkách všude, každý se rád vyjádří, každý si přidá komentář či nějaký status na sociálních sítích. Tu o pokrytectví, tu o odpuštění, tu o soudnictví za komunismu, tu nějaký výsměch. Jak by řekl sir Humphrey, hodiny a hodiny produktivní práce. Prezident už jmenování Fremra zapauzoval, dokud se „nové“ skutečnosti, myšleno odsuzování emigrantů za to, že z republiky utekli, neprošetří.
Přiznám se, nejdříve jsem se domníval, že Fremr bude stejný případ jako Petr Pavel. Tedy někdo, kdo bude tancovat podle toho, jak se zrovna píská, právě kvůli své minulosti. Už si to nemyslím. Ve všem tom posměchu a nesouhlasu zaznívají důležité otázky: „To o tom nevěděli? To nemáme dost soudců bez komunistické minulosti? Proč ho navrhli?“
Představme si, že místo Fremra je navržen nějaký kandidát neposkvrněný komunistickou minulostí. Na koho se média soustředí? Volba ústavních soudců přitáhne pozornost tak jako tak. Ano, na Kateřinu Ronovskou, která vyučuje na Masarykově univerzitě a zároveň působí v dozorčí radě Nadace Independent Press. Řídí nadaci, kterou zakládali Pavlovi sponzoři v prezidentské volbě. Ronovská působí ve vlastnických strukturách Deníku N, jak uvádí server Borovan.
V redakční radě tohoto média svého času seděl i Petr Pavel. Řečeno lapidárně, Ronovská má k Petru Pavlovi mnohem blíže než Robert Fremr. Možná by se na ni zaměřila pouze média Pavlovi nenakloněná, ale i tak, ve vakuu by tato kauza mohla být nepříjemná a někdo veřejnoprávní by mohl začít mít tendenci zkoumat další nitky, které obě jména spojují. A zatímco Robert Fremr by byl řadový ústavní soudce, Ronovská už je vedená jako místopředsedkyně Ústavního soudu.
Umění odvést pozornost je v politice stejně důležité jako schopnost ji přitáhnout. Když se v médiích moc řeší pirát Kolařík, jeho manželka a milenka, „najednou“ se objeví fotografie s primátorkou Vaňkovou a bílým práškem. Když se v USA řeší Hunter Biden a jeho byznys, „najednou“ se objeví důkazy o existenci UFO.
A Robert Fremr je tak ideálně kontroverzní. Na jednu stranu má nezpochybnitelné zkušenosti a kariéru, dokonce i mezinárodní. Na druhou, má škraloup, kterému neodolá žádný upřímný pravdoláskař, ale ani Pavlův kritik. „Vždyť on si tam dosazuje lidi jako je on. Haha, to jste nečekali, co, Pavlovi voliči?“ Kdo odolá pokušení si kopnout? Na druhé straně jsou Hilšerové, Marvanové, Fišeři, kteří si zase rádi zaexhibují svou zásadovost vůči bývalým komunistům. Média cítí kauzu, lidí ochotných se vyjádřit je dost, sledovanost jde nahoru, „každej tomu rozumí“, v okurce téma jako seslané zhůry.
Jak to s Fremrem dopadne? Těžko říci. Prezident se může seznámit s novými skutečnostmi, odvolat, či neodvolat. Velice plodná debata o jmenování lidí s komunistickou minulostí poběží dál, koneckonců vyrovnávání se s ní je tak vděčné a pro všechny ty, kdo stáli na té správné straně, tak posilující. Konečně mají moc rozhodovat o lidských osudech, mohou odpouštět či zavrhovat.
Položme si však otázku, když se Fremr vysokého postu nedočká, co se pro Petra Pavla změní? Jsme v České republice. Nedá se samozřejmě vyloučit, že na Hradě jsou tak hloupí a neschopní, aby si minulost kandidáta neprověřili, nebylo by to ani poprvé, ani naposled. Ale sílí ve mně dojem, že Robert Fremr byl vybrán ne bez vědomí o jeho minulosti, ne bez ohledu na jeho minulost, ani přes jeho minulost, ale právě kvůli jeho minulosti. Aby se nediskutovalo o minulosti někoho jiného. Pokud ano, jednalo by se o partii hodnou správného rozvědčíka.
„Pozval jsem si ho. A řekl mu, že ne.“ Miloš Zeman vzpomínal, jak to bylo s Fremrem
Někdejšího brankáře Dominika Haška, ruskou pěvkyni Annu Netrebko, dlouholetého předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, ale i nominovaného ústavního soudce Roberta Fremra probral s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým někdejší prezident Miloš Zeman. Řeč přišla i na tzv. měkkou cenzuru.
Úvodní téma patřilo koncertu ruské sopranistky Anny Netrebko, který se má uskutečnit v pražském Obecním domě. Zvedla se vlna – u některých politiků – že by takováto umělkyně v Čechách aktuálně vystupovat neměla. „Netahal bych ani sport, ani kulturu do politiky. Tohle mimo jiné dělali i komunisté, vzpomeňte si na bojkot olympiády v Los Angeles. A myslím si, že bychom je neměli následovat,“ sdělil exprezident Miloš Zeman.
Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), jenž je zároveň náměstkem primátora Prahy, se rozhodl konzultovat celou věc na velvyslanectví Ukrajiny. „Pokud na ukrajinské ambasádě je nějaký expert na operní zpěv, tak proč ne?“ ironicky opáčil Zeman.
„Občas se radíme i s jinými ambasádami o jiných věcech, nejenom s ukrajinskou ambasádou, a nejenom o sopranistkách. Já sám jsem vždy jako prezident zastával názor, že hlavním úkolem prezidenta je hájit suverenitu České, a právě České republiky,“ dodal Zeman, že on by tam vůbec nechodil. „Ale všichni známe pana Pospíšila a tam je opravdu škoda slov,“ dodal.
Dále se Zeman vyjádřil k tomu, že vítěz z Nagana Dominik Hašek bude zřejmě kandidovat do Senátu. Je dobré, když se sportovci stávají politiky? „Aby Senát byl různorodý, znamená, že jsou tam různé profese, včetně profesionálních sportovců. V tom bych problém neviděl. Pokud ovšem ten sportovec má politický talent, zajímá se o politiku a má zajímavé názory,“ podotkl.
„Pokud bude Dominik Hašek kandidovat v Praze, šanci má,“ sdělil Zeman. Moderátor Luboš Xaver Veselý následně zmínil, že Hašek je v současné době protiruským aktivistou, i když roky ve službách Ruska v minulosti pracoval. „Podívejte se, řada lidí neví, že pracoval v ruských službách, takže ho budou volit spíše proto, že nyní je protiruský,“ řekl Zeman.
Následovala Zemanova slova ke kauze možného ústavního soudce Roberta Fremra. Ten Senátem prošel, ale na základě nových informací, které se kolem Fremra vyskytly, prezident Pavel s jeho jmenováním váhá.
„Opravdu o tom něco vím. Soudce Fremr mně byl navržen svého času před plus minus dvěma roky jako předseda Nejvyššího soudu. Tak jsem si ho pozval. Paní kancléřka Vohralíková sice tvrdí, že na Hradě neexistoval odbor domácí politiky, ale ve skutečnosti tam bylo analytické oddělení, které se právě domácí politikou zabývalo a mimo jiné zpracovávalo i personální podklady, analýzu zákonů a tak dál. Nu a tak toto analytické oddělení mně poskytlo informace o panu soudci Fremrovi, já jsem se s ním zdvořile sešel, a sdělil jsem mu, že ho odmítám z důvodů, které nyní vyplavaly na povrch, ale i z důvodů jiných, které ještě nevyplavaly na povrch, že ho odmítám jmenovat předsedou Nejvyššího soudu. Nesl to tenkrát korektně a nijak neprotestoval,“ dodal Zeman.
„Pan Fremr byl mimo jiné soudcem nejvyššího trestního soudu ICC a tam podle podkladů analytického oddělení, které mimochodem paní kancléřka zrušila, tak podle těchto podkladů vystupoval značně protiizraelsky, a víte, že Izrael je moje srdeční záležitost,“ doplnil Zeman.
„Ale víte, měl jsem skutečně v ruce podklady, nepotřeboval jsem žádné Kysely, aby mě vodili za ruku, a rozhodoval jsem se na základě těchto informací,“ řekl.
A co si myslí o tom, že i senátoři nominaci Fremra schválili? „Vy znáte můj názor na roli Senátu a na jeho potřebnost, v mém případě se domnívám, že nepotřebnost. A tady bych citoval zakladatele kybernetiky Norberta Wienera, který řekl: Aktivně žít znamená žít s přiměřenými informacemi. Jinými slovy, senátoři zřejmě nežijí aktivně,“ dodal Zeman. „Máme to vnímat jako evidentní neinformovanost senátorů? A neinformovaný politik je eo ipso špatný politik.“
K současnému postoji prezidenta Pavla řekl následující: „Dobře o něm mluvit nemohu a špatně o něm mluvit nechci. A kdybych odpověděl na vaši otázku ohledně postoje k situaci prezidenta Pavla, popřu tuto větu.“
„Mohu pouze říct, co bych dělal já. Já bych pana Fremra ústavním soudcem nejmenoval,“ poznamenal Zeman.
Xaver Veselý se pak Zemana ptal na to, že „mnozí lidé se, pravda, smočili s komunistickým režimem, ale že si to odpracovali. Není toto případ i pana soudce Fremra?“ zeptal se.
„Já bych navázal uvedením alespoň dvou případů, kde můžete použít stejnou argumentaci. Já s ní nesouhlasím, postupoval jsem obráceně. První případ je pan Ivan Ošťádal, který byl rezidentem Státní bezpečnosti, což je výše než agent, to je takzvaný držitel propůjčeného bytu, a já jsem ho z tohoto důvodu odmítl jmenovat vysokoškolským profesorem. Druhým případem je pan Fajt, to je člověk, který podle publikovaných materiálů požádal Komerční banku o milionový sponzorský dar pro své osobní potřeby a já jsem ho z tohoto důvodu odmítl jmenovat vysokoškolským profesorem. Vy byste i v těchto případech mohl říci: Tak udělal chybu, rezident Státní bezpečnosti, to je daleko víc než agent a podobně, a odpracoval si to. Já si myslím, že někdo by tyto lidi neměl za toto zavírat do vězení, ale na druhé straně by měla být jakási záklopka přístupu k veřejným funkcím, ať už je to tedy ústavní soudce nebo vysokoškolský profesor nebo například senátor,“ podotkl Zeman.
Řeč byla i o „tlusté čáře za minulostí“, o níž se často mluví. „Několikrát jsem citoval krásný výrok komentátora Miroslava Koreckého, který v době prezidentské kampaně řekl, že po mužích listopadu přicházejí muži před listopadem. Víte, tady platí ten Santayanův výrok, ‚kdokoliv zapomene na svoji minulost, je odsouzen k tomu ji prožít znovu‘, a nebezpečí totality je všudypřítomné. A vždy přítomné, což se projevuje například pokusy o znovuzavedení takové nenápadné cenzury, takové soft laskavé cenzury, cenzuřičky… Takový maličký, jenom dva prstíčky tam strčí a hned zase půjde,“ dodal Zeman, že on určitě není pro tlustou čáru.
Závěrem Zeman zhodnotil působení Pavla Rychetského v čele Ústavního soudu. „Byly tam dvě fáze jeho působení. A ta druhá, poslední fáze, byla podle mého názoru zatížená tím, co by žádný soudce neměl dělat, to znamená politickým aktivismem. A těch příkladů je celá řada, takže je zbytečné je opakovat. Já jsem z tohoto důvodu považoval pana Rychetského za člověka, který se tak trochu zpronevěřil poslání předsedy Ústavního soudu,“ podotkl Zeman.
ZDROJ: parlamentnilisty.cz
Prosím podpořte náš projekt!
Bez vaší pomoci se neobejdeme. Vaše příspěvky pomáhají zvládat opakující se měsíční platby a udržet portál v chodu. Potřebujeme vaši pomoc a podporu
CZK účet ve FIO bance (správce Slovanský Svět) :
Ú:2902573480/2010
IBAN:CZ4320100000002902573480 SWIFT: FIOBCZPPXXX
EURO účet ve WISE bank (správce Jie Liang) :
IBAN: BE62967308702361 Swift:TRWIBEB1XXX
Adresa banky: WISE EUROPE S.A., Avenue Louise 54, Room S52 Brussels 1050, Belgium
Děkujeme
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi