Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Z bombastickej pomoci pre občanov len trosky? Studené radiátory, zatvorené školy, škôlky. úrady. Aj takto by to mohlo nakoniec dopadnúť s najnovším slovenským „perpettum mobile” v podobe ohlásenej štátnej pomoci pre občanov v súvislosti s prijatím novely zákona o regulácii, ktorého schvaľovanie prebieha v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní. Na celý problém upozornili slovenské teplárenské spoločnosti
Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT), v ktorom sa združuje viac ako 100 dodávateľov tepla na celom Slovensku a pracuje v ňom 4 000 ľudí v 188 mestách a obciach na Slovensku a zabezpečujú dodávku tepla pre takmer dva milióny občanov, upozorňuje na vládny návrh na zmenu zákona o regulácii, ktorý sa podľa nich javí ako nebezpečný a môže ohroziť zásobovanie obyvateľstva teplom. Vláda podľa teplární k návrhu nezaručuje kompenzačné mechanizmy, ktoré by zabránili spadnúť dodávateľom tepla do platobnej neschopnosti.
Podľa zväzu, určenie limitu nárastu ceny tepla na rok 2023 nariadením vlády a povinnosť dodávateľov tepla uplatňovať takto určené ceny, musí byť podmienené minimálne schválením schémy pomoci a vyhlásením výzvy na predkladanie žiadostí v rámci dotačnej schémy. Dôležitosť dotačnej schémy tkvie v tom, že zabezpečuje kompenzáciu rozdielu medzi cenou schválenou úradom a cenou uplatnenou na základe nariadenia vlády.
„Zákon uvádza len vágne formulácie, že dotáciu možno poskytnúť, teda v podstate, keď ju neposkytne, nič neporuší. V návrhu nie je žiadna previazanosť medzi zastropovaním cien a kompenzáciami, a to je najväčšie nebezpečie, ktoré môže dostať spoločnosti na kolená,” vysvetľuje predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.
Stanislav Janiš ďalej upozorňuje na závažný problém, do ktorého sa podľa neho môžu dodávatelia pri nákupe plynu dostať: „Hrozí núdzový stav v zásobovaní teplom pre obyvateľstvo, školy, škôlky a nemocnice, ak sa dodávatelia dostanú do situácie, že nebudú mať za čo nakúpiť plyn. Táto novela je to isté, akoby vláda zastropovala cenu chleba na 30 centov, občan príde do obchodu a regály sú prázdne, lebo za 30 centov chlieb nikto neupečie. Toto sa môže stať v teple.”
Na kritiku SZVT voči vláde, už zareagovalo aj ministerstvo hospodárstva, ktoré vo svojom vyhlásení označilo uvedenú modelovú situáciu s použitím chleba a jeho zastropovanie na cenu 30 centov zo strany SZVT za „metaforu” ich celkový postoj k predmetnej téme za „politikárčenie”.
Rezort hospodárstva zdôraznil, že Janiš sa rokovaní v súvislosti s riešením pre výrobcov tepla osobne zúčastňoval a mnohé jeho vecné pripomienky boli v novele zákona zapracované.
„Ak pán Janiš používa metaforu s chlebom, tak musíme dodať, že je to práve ministerstvo hospodárstva, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a teraz i parlament, ktorí sa snažia tento „chlieb” – teda teplo – pre naše domácnosti zabezpečiť,” uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.
Ako to nakoniec dopadne s avizovanou vládnou pomocou a či namiesto prirodzeného šetrenia s energiami, ktoré by si každý občan v domácnosti reguloval sám, nám ich „nevyreguluje” samotný štát a to tým, že nám ich celkovo a úplne vypne v dôsledku nedomyslenia regulačného zákona či iných dôležitých detailov, sa presvedčíme všetci už čoskoro a to na vlastnej koži, alebo lepšie povedané- možno aj v poriadne hrubom svetri.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi