JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Výsledky „koronablokády“ v USA: viac uzavreté štáty mali väčšiu úmrtnosť

USA: Zatvorené školy, nariadenie „zostaň doma“ (#stayhome), zatvorené obchody, zákaz nevyhnutných chirurgických zákrokov, spoločenských udalostí, letov a okamžité uplatňovanie núdzového stavu. To všetko sa od polovice marca dialo náhle, v priebehu niekoľkých dní a bolo šokom pre ľudí, ktorí považovali svoje osobné slobody a práva za samozrejmosť.

Napriek obrovskému tlaku z Washingtonu sa osem štátov rozhodlo nezablokovať spoločnosť úplne ale jemnejším spôsobom: Južná Dakota, Severná Dakota, Južná Karolína, Wyoming, Utah, Arkansas, Iowa a Nebraska.

Po sto dňoch je možné predbežne analyzovať výsledky blokád v porovnaní so stavom voľného a slobodného pohybu. Americký inštitút pre ekonomický výskum (AIER – The American Institute for Economic Research) už publikoval dôkazy o tom, že uzamknuté štáty vykazujú vyššiu mieru nezamestnanosti. The Sentinel, nezisková spravodajská odnož Kansas Policy Institute, potvrdzuje tento výskum oznámením nasledujúcich údajov: v zablokovaných štátoch je miera nezamestnanosti všeobecne 13,2%, zatiaľ čo v otvorených štátoch je miera nezamestnanosti 7,8%.

Ale táto lepšia ekonomická výkonnosť zrejme prišla na úkor zdravia, nie? Pokiaľ ide o zdravie, uzamknuté štáty mali takmer štvornásobnú úmrtnosť na COVID-19. Výsledok nedokazuje, že voľne ponechaná spoločnosť nevyhnutne zapríčinila dobré čísla, ale určite by mal viesť k spochybneniu myšlienky, že „je potrebné uzamknúť spoločnosť, inak všetci pomrieme.“

Pre istotu je nutné uviesť, že prítomných môže byť mnoho zmierňujúcich faktorov. Otvorené štáty mohli mať menej dlhodobých zdravotníckych zariadení, v ktorých bývajú ľudia s nízkou očakávanou dĺžkou života, čo v každom štáte predstavovalo zhruba polovicu všetkých úmrtí na COVID-19. V skutočnosti, „počet úmrtí v 1,7%-nej skupine obyvateľstva bol vyšší ako úmrtia ostatných 98,3%.“ Hustota obyvateľstva medzi štátmi sa líši a môže to byť vysvetľujúca premenná. V otvorených štátoch takisto chýbali guvernéri, ktorí by nariadili opatrovateľským ústavom akceptovať aktívnych pacientov na koronavírus.

Rutinným tvrdením v médiách je, že ľudia, ktorí sú proti blokáde, vyvyšujú slobodu a bohatstvo nad bezpečnosť a zdravie. Ako však vidno z čistého skúmania výsledkov, otvorené štáty zažili menšie ekonomické škody a menej bolesti zo samotného ochorenia.

Vidíme zúfalé pokusy politikov, predstaviteľov verejného zdravotníctva a mediálnych komentátorov ospravedlňovať a potvrdzovať správnosť blokád spoločnosti, zákazov cestovania a takmer univerzálnej karantény v Spojených štátoch, čo je v rozpore s každým princípom, ktorý Amerika oslavuje v občianskej kultúre.

S príchodom dôkazov o tom, že blokády neboli ani ekonomicky, ani medicínsky účinné, bude pre obhajcov blokád čoraz ťažšie zhromažďovať dôkazy, aby presvedčili verejnosť, že izolácia spoločnosti, ničenie podnikov a sociálnych inštitúcií stála za to.

Edward Peter Stringham

Překlad: zemavek.sk

Odeslat komentář