JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Washington kritizoval Čínu za to, že narušuje autonomii Hongkongu. Nepotrestal však Čínu, ale Honkong – ztrátou obchodních privilegií

USA: Americký prezident Donald Trump v pátek na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump tak reagoval na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání.

Americký prezident dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země „potenciálně rizikovým“ osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky.

„Dnes zrušíme vstup do země jistých obyvatel Číny, kteří jsou podle nás potenciálně rizikoví z hlediska bezpečnosti,“ prohlásil Trump. Zákaz vstupu do USA podepsal pro čínské postgraduální studenty z čínských institucí s vazbami na armádu. Týká se to asi 3 000 lidí.

Podle amerického prezidenta Peking porušil své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie a čínské kroky proti ní jsou tragédií pro lid Hongkongu, pevninské Číny i světa.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Návrh bude nyní předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Definitivně by měl být zákon hotov v září.

Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány Pekingu budou moci na základě normy zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Kritické reakce se ihned ozvaly nejen ze Spojených států, ale také z dalších zemí, které považují zákon za omezení autonomie Hongkongu, k jejímuž zachování se Čína zavázala ve smlouvě s Británií.

Hongkong předala v roce 1997 Británie Číně pod podmínkou, že bude po dobu 50 let spravován podle principu „jedna země, dva systémy“. Ten Hongkongu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo už ve středu v Kongresu USA řekl, že Hongkong v tuto chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny.

Konec vztahů s WHO

Na stejné tiskové konferenci Trump také oznámil, že USA končí spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Řekl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. V souvislosti s tímto krokem WHO opětovně obvinil, že je pod vlivem Číny.

Odeslat komentář