JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

WP: Kongres USA pod tlakem Trumpa odstranil pomoc Ukrajině z rozpočtu!

USA: Administrativa Donalda Trumpa dala jasně najevo, že bude vetovat rozpočet USA, pokud demokraté v Kongresu neopustí myšlenku zahrnout do něj pomoc Ukrajině.

Ve výsledku museli demokraté podle Washington Post učinit ústupky a Trump podepsal rozpočet. Tato informace amerického deníku ja zajímavá především proto, že pro demokraty se Trumpem „zadržená“ vojenská pomoc Ukrajině stala středobodem vyhlášení impeachmentu proti prezidentovi.
Bílý dům hrozil, že by vetoval rozpočet, kdyby tam demokraté neodmítli poskytnout vojenskou pomoc Ukrajině, napsal The Washington Post. Výsledkem bylo, že poslanci přijali rozpočet bez této bodu výdajů, a Trump tento dokument podepsal.Spojené státy chtěly přidělit na obranu Ukrajiny do 45 dnů přibližně 250 milionů dolarů. Současně autor článku poznamenal, že předtím, než Trump požadoval, aby Zelenskij provedl vyšetřování proti jeho soupeři Joe Bidenovi a jeho synovi. Tato situace vedla k pokusu vyhlásit vůči Trumpovi impechament.

Tentokrát, aby se zabránilo zablokování financování ze strany Bílého domu, se demokratičtí poslanci pokusili pomoc zahrnout do celkového rozpočtu. Vedoucí ministerstva financí a vedoucí divize právních záležitostí Bílého domu však jasně uvedli, že financování Ukrajiny je jednou z několika otázek, u nichž nejsou připraveni učinit ústupky.

A nakonec museli demokraté souhlasit s požadavky administrativy a odstranit ustanovení o Ukrajině. Jinak by Bílý dům mohl vetovat rozpočet, a to by vedlo k vážným důsledkům až do pozastavení práce vlády v době, kdy právě proběhne proces obžaloby prezidenta. V tomto případě by se americká vláda ponořila do ještě většího chaosu.

Podle úředníků administrativy se proti tomuto ustanovení postavili nikoli proto, že je to spojeno s Ukrajinou, ale na ochranu práv výkonné moci řídit finanční toky.

Další ustanovení, které poslanci museli pod tlakem správy odstranit, se týkalo zveřejňování dokumentů o převodu konkrétních peněz do amerických ministerstev. Podle těchto dokumentů v roce 2019 byla pomoc Ukrajině zpožděna, poznamenal Washington Post.

Odeslat komentář